Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримов 8 май куни пойтахтдаги Хотира майдонига ташриф буюриб, Мотамсаро она ҳайкали пойига гулчамбар қўйди, хабар қилди ЎзА. Бу ерга уруш ва меҳнат фахрийлари, сенаторлар ва депутатлар, ҳукумат аъзолари, ҳарбийлар, жамоатчилик вакиллари ташриф буюрган. Президент Иккинчи жаҳон урушида жон фидо қилган юртдошларимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
— Шу кунларда юртимизда, қишлоқ ва шаҳарларимизда, ҳар бир оила ва хонадонда каттаю кичик — барча ватандошларимиз 9 май — Хотира ва қадрлаш кунини, Улуғ Ватан урушида фашизм устидан қозонилган ғалабанинг 71 йиллигини кенг нишонламоқда, — деди Ислом Каримов оммавий ахборот воситалари вакиллари билан суҳбатда. — Ана шу буюк ғалабани қўлга киритишда мардлик ва жасорат кўрсатган фахрийларимизни, фронт ортида фидокорона меҳнат қилган юртдошларимизни табриклаш, уларга сиҳат-саломатлик, узоқ умр тилаш мен учун катта шарафдир.
Шу билан бирга, уруш майдонларидан қайтмаган, мана шундай мусаффо осмон, тинч ва осойишта ҳаёт учун жон бериб, қурбон бўлган юртдошларимизнинг муқаддас хотираси олдида бош эгиб таъзим қилиш барчамиз учун ҳам қарз, ҳам фарз, деб биламан.
Бугун муқаддас масканга айланиб қолган мана шу Хотира майдонида туриб, жаҳон тарихидаги энг қонли, мислсиз қурбонлар, мусибат ва офатлар олиб келган урушда эришган ғалаба кунини нишонлар эканмиз, орадан шунча йиллар ўтганига қарамай мамлакатимизда биронта одам йўқки, ўша даҳшатли урушни, унинг асоратларини эсидан, хаёлидан чиқарган бўлса.
Шунинг учун ҳам бу қутлуғ айёмни, бир томондан, катта ғурур ва ифтихор билан, иккинчи томондан, кўзимизда ёш билан кутиб оламиз, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз, деди давлат раҳбари.
Тарихда буюк сана бўлиб қоладиган бу воқеа, яъни фашизм устидан ғалаба қозонишда мардлик ва матонат кўрсатган кўпмиллатли минг-минглаб инсонлар қаторида 338 нафар юртдошимиз юксак қаҳрамонлик унвонига сазовор бўлгани, қанча-қанча оталаримиз, боболаримиз ўз жонини фидо қилиб, жанговар орден ва медаллар билан мукофотлангани қалбимизга ҳақиқатан ҳам фахр туйғусини бағишлаши табиийдир.
Лекин фашизм балосига қарши курашда халқимизнинг қўшган энг катта ҳиссаси ҳақида гапирганда, юрагимизда умрбод битмайдиган яра, асорат бўлиб қоладиган оғир йўқотишлар яна ва яна хаёлимиздан ўтади.
Бу борада қуйидаги рақамларни олиб келиш ўринли бўлади, деб ўйлайман. Уруш бошланган пайтда Ўзбекистонимиз аҳолиси 6,5 миллион кишига яқин бўлган бўлса, шундан 1,5 миллион киши, яъни қурол кўтаришга қурби етадиган одамлар урушда қатнашган. Уларнинг орасидан 500 мингдан кўпроғи жанг майдонларида ҳалок бўлганини, яна қанча-қанчаси майиб-мажруҳ бўлиб қайтгани, қанчаси бедарак йўқолганини ҳисобга оладиган бўлсак, бу ғалаба бизга нақадар қимматга тушгани ўз-ўзидан аён бўлади, деб таъкидлади Президент.
Ўйлайманки, ҳар қайси халқнинг бағрикенглиги ва олижаноблиги, керак бўлса, одамийлиги ва инсонпарварлиги нафақат ўз яқинлари, балки бегона одамларнинг бошига мусибат тушганда улардан ўз меҳри ва ёрдамини аямаслигида яққол кўринади, синовдан ўтади.
Меҳр-оқибат — халқимизнинг энг олий, ноёб фазилати. Юртдошларимиз фронт ҳудудларидан кўчириб келтирилган бир миллионга яқин болалар, аёллар ва қарияларни қабул қилгани, уларга бошпана бергани, ҳатто охирги бурда нонини ҳам улар билан баҳам кўргани, «Сен етим эмассан» деб, уларни ўз бағрига олиб, меҳр-мурувват кўрсатгани халқимизнинг одамийлик фазилатлари, олижаноблигининг амалий намоёни бўлди, десак, ҳеч қандай хато бўлмайди.
Ҳеч шубҳасиз, инсон, миллат ва халқ тарихий хотира туйғуси билан тирик ва барҳаётдир, деди Ислом Каримов. Ўтганларнинг хотирасини эсга олиш, уларнинг хотираси олдида ҳурмат бажо келтириш халқимизга хос азалий қадрият бўлиб келмоқда. Жанг майдонларида Ватан учун, бугунги ва эртанги авлодларнинг ёруғ кунларга етиши учун жон берган, ўзини фидо этган инсонлар хотирасини ёдга олсак, бугун ҳаёт бўлган фахрийларимизга қанча ҳурмат-эҳтиром ва эътибор кўрсатсак, ҳеч қачон кам бўлмаймиз.
Аслида, содда қилиб айтганда, тарих — бу хотира дегани, ўтган аждодларнинг шонли ишлари, қаҳрамонликларини эслаш, ўтмиш воқеаларидан тўғри хулоса чиқариб яшаш деганидир.
Шуларнинг барчасини инобатга олиб, биз бундан 17 йил олдин мамлакатимизда 9 май санасини Хотира ва қадрлаш куни деб эълон қилиб, пойтахтимиз Тошкент, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва туманларда Хотира майдонлари барпо этиб, бу майдонларда Мотамсаро она ҳайкалини ўрнатдик. Бошқача айтганда, хотира ва қадрлаш деган, бир-бирини тўлдирадиган, ўзаро боғланган иккита эзгу тушунча айни шу номда ўзининг ёрқин ифодасини топди.
Вақт ўтиши билан, қабул қилган бу қароримиз нақадар тўғри бўлганини ҳаётнинг ўзи тасдиқлаб бермоқда. Халқимизнинг бу масканларга келиб, ўтганларга ҳурмат-эҳтиром кўрсатиши яхши анъанага айланиб қолди. Бу майдонлар ҳақиқатан ҳам муқаддас зиёратгоҳларга айланиб, маънавий ҳаётимизни чуқур маъно-мазмун билан тўлдирмоқда, деди давлат раҳбари.
Инсоният тарихидаги энг мудҳиш ва бешафқат, беҳисоб йўқотишларга олиб келган урушни бошидан кечирган халқимиз доимо битта фикр билан яшайди: бундай ёвуз офат ҳеч қачон қайтмасин, остонамизга яқин келмасин. Бизга тинчлик керак, омонлик керак. Одамларимиз ҳар қандай давраларда, тўй-маъракаларда Яратгандан аввало шуни сўрайди.
Бундай қатъий қарашлар кўпни кўрган халқимизнинг онгу тафаккурига жуда чуқур кириб борган ва ёшу қари барча одамларимиз тинчликнинг моҳияти ва аҳамиятини, қадр-қимматини теран англаб етгани ҳаммамизга аён.
Бунинг устига, дунёда тобора кескинлашиб бораётган қарама-қаршиликларни, яқин ва узоқ атрофимизда қонли тўқнашувлар кучайиб бораётганини, бир сўз билан айтганда, бундай офатлар тинчлик ва барқарорликка нисбатан ўта жиддий хавф ва таҳдид солаётганини аҳолимиз жуда катта хавотир билан кузатмоқда.
Бизга қўшни Афғонистонда 35 йилдан буён беқарор вазият ҳукм сурмоқда ва ҳали-бери унинг охири кўринмаяпти. Экстремизм, терроризм деб ном олган, тобора кенгайиб бораётган хатарлар, фашизм деган бало яна майдонга чиқаётгани барча-барча юртдошларимизда ташвиш уйғотмоқда.
Бундай мураккаб ва таҳликали вазият, бошимиздан кечираётган шиддатли замон, сўзсиз, барчамиздан доимо сезгир, огоҳ ва ҳушёр бўлиб яшашимизни талаб қилмоқда, деди Президентимиз. «Ўз уйингни ўзинг асра!» деган шиор юртимизда яшаётган ҳар қайси инсондан ҳамон учраб турадиган лоқайдлик ва бепарволик кайфиятларидан халос бўлишни, энг муҳими, ён-атрофимизда бўлаётган воқеаларга дахлдорлик ҳисси билан яшашни бугунги кунда энг долзарб масала сифатида олдимизга қўймоқда.
Ана шундай кескин вазият давлатимиздан, жамиятимиздан хавфсизликни мустаҳкамлаш, ҳар қандай бало-қазоларнинг юртимизга кириб келишининг олдини олиш, чегараларимизнинг дахлсизлигини, халқимизнинг тинч-осойишта ҳаётини ҳимоя қилиш мақсадида замон талаб қиладиган, зарур чораларни амалга оширишни тақозо этмоқда.
Шулар қаторида: Ўзбекистон Қуролли Кучларининг салоҳиятини янада оширишга эътиборимизни кучайтириш ва Ўзбекистонимизнинг ҳеч қандай ҳарбий блокка қўшилмаслиги ва мамлакатимиз ҳудудида чет давлатларнинг ҳарбий базалари жойлашувига, ҳарбий хизматчиларимизнинг мамлакатимиз ташқарисида бўлишига йўл қўймаслик сиёсатини қонун билан мустаҳкамлаб қўйганимизни бугунги мураккаб вазиятда ўзимиз учун энг маъқул ва тўғри йўл, деб биламиз, дея таъкидлади Президент.
Мен ёш авлодимизга, менинг болаларимга қарата бўш келманглар, эртанги кун бизники, марра бизники, деб бежиз, асоссиз айтмайман. Бунинг чуқур маъно-мазмуни шундаки, вақт, йиллар ўтиши билан бизнинг сафимизни ким тўлдирмоқда? Аввало, замонавий билим ва касб-ҳунарларга эга бўлган, янгича, мустақил фикрлайдиган, мамлакатимизнинг эртанги куни учун масъулиятни ўз зиммасига олишга, ўзини намойиш этишга қодир бўлган навқирон ўғил-қизларимиз. Кўзлари ёниб турган бундай ёшларимизни яна қаерда — қайси давлат, қайси юртда топиш мумкин, деб таъкидлади Ислом Каримов.
Бугунги кунда узоқни кўзлаган мақсадларимиз, вазифа ва режаларимизни ҳам аниқлаб олганимиз, шу жумладан, мамлакатимизнинг ялпи ички маҳсулоти ҳажми 2030 йилга бориб икки каррадан зиёд кўпайиши барчамизда эртанги кунимизга катта ишонч бағишлайди. Ва юртимизни янада обод қилиш, ҳаётимизни юксалтириш бўйича дунёдаги энг тараққий топган давлатлардан, эркин ва озод яшаётган халқлардан асло кам бўлмаймиз, иншоолло, деди давлат раҳбари.

Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов 8 мая посетил Площадь памяти в Ташкенте и возложил венок к подножию монумента «Скорбящая мать», сообщает УзА. Глава государства почтил память соотечественников, погибших во Второй мировой войне. На площади собрались ветераны войны и труда, сенаторы и депутаты, члены правительства, военные и представители общественности.
«В эти дни во всех городах и селах нашей страны, в каждой семье, стар и млад, все наши соотечественники широко отмечают 9 Мая — День памяти и почестей, 71-ю годовщину Победы над фашизмом в Великой Отечественной войне, — сказал Ислам Каримов в беседе с журналистами. — Мне доставляет большое удовлетворение поздравить наших ветеранов, проявивших мужество и героизм в завоевании этой великой победы, наших соотечественников, самоотверженно трудившихся в тылу, пожелать им здоровья, долгих лет жизни».
«Отдать дань памяти тем, кто во имя нынешней мирной жизни и чистого неба пал на полях сражений, является для всех нас и долгом, и честью. Сегодня, присутствуя на этой площади Памяти, ставшей священным местом для нашего народа, отмечая день Победы, достигнутой в самой кровопролитной войне за всю мировую историю, приведшей к неисчислимым жертвам, горестям и страданиям, следует подчеркнуть, что, несмотря на прошествие многих лет, в нашей стране нет ни одного человека, который забыл бы ту жестокую войну, ее последствия», — отметил Президент.
«Эта дата, которая останется в истории как незабываемый день, тот факт, что в числе тысяч и тысяч людей различных национальностей, проявивших мужество и стойкость в завоевании победы над фашизмом, было немало и наших соотечественников, наших отцов и дедов, многие из которых не вернулись с войны, 338 наших соотечественников были удостоены высокого звания героя, тысячи — награждены боевыми орденами и медалями, — все это, несомненно, переполняет наши сердца чувством гордости», — подчеркнул он.
«Когда речь заходит о вкладе нашего народа в борьбу против фашизма, мы вновь и вновь вспоминаем те неизмеримые потери, которые навсегда останутся незаживающей раной в наших сердцах», — продолжил он и привел ряд цифр. «Население Узбекистана на начало войны составляло около 6,5 миллиона человек, из них 1,5 миллиона участвовали в войне. Если учесть, что более 500 тысяч из них погибли на полях сражений, многие вернулись инвалидами, а многие — пропали без вести, то само собой очевидно, насколько дорого обошлась нам эта победа».
«Великодушие, благородство и гуманизм любого народа испытываются не только по отношению к своим близким, но также и другим людям, на долю которых выпали горести и страдания, ярко проявляются в стремлении, не жалея душевного тепла, оказать им помощь и заботу, — сказал Президент. — Доброта и милосердие — это самые благородные качества нашего народа. Наши соотечественники приняли около 1 миллиона эвакуированных детей, женщин, стариков. Они делились с ними последним куском хлеба и кровом, проявили по отношению к ним доброту и милосердие, сказав „Ты не сирота“, что стало высоким проявлением лучших человеческих качеств, щедрости и благородства нашего народа».
«Человек, народ живы и вечны благодаря исторической памяти, — подчеркнул Ислам Каримов. — Чтить память ушедших, отдавать им дань уважения — издревле присущие нашему народу качества. Мы в неоплатном долгу перед людьми, которые пали на полях сражений во имя Родины, ради светлых дней грядущих поколений, прежде всего, перед ныне здравствующими ветеранами, которые достойны всяческого уважения и почитания».
«История — это память, почитание славных дел предков, их героизма, умение сделать правильные выводы из прошлого. Учитывая все это, 17 лет назад мы объявили 9 Мая в нашей стране Днем памяти и почестей, создали площади Памяти в нашей столице Ташкенте, Республике Каракалпакстан, областях и районах, установили на этих площадях памятник Скорбящей матери. Иными словами, именно в этом названии находят свое яркое отражение два таких взаимодополняющих друг друга, неразрывно связанных благородных понятия, как память и почитание», — отметил руководитель страны.
«Наш народ, испытавший все тяготы и страдания самой страшной и жестокой в истории человечества войны, всегда живет с одной мыслью: пусть никогда не повторится это зло. Наши соотечественники всегда просят у Всевышнего только одно: нам нужны мир и спокойствие. Это пожелание глубоко укоренилось в сознании нашего народа, многое повидавшего на своем веку, и каждый из нас ясно осознает суть и значимость, ценность мира и спокойствия», — сказал далее Ислам Каримов.
«Все более усугубляющиеся в мире противоречия и противостояния, кровавые столкновения в ближнем и дальнем зарубежье представляют чрезвычайно серьезную угрозу и опасность миру и стабильности, что тревожит наш народ. В соседнем Афганистане вот уже 35 лет наблюдается нестабильная обстановка. Нарастание таких угроз, как экстремизм, терроризм, вызывает беспокойство наших соотечественников. Подобная сложная и опасная ситуация, непростое время, безусловно, требуют от всех нас быть всегда бдительными и внимательными, — отметил Президент. — Девиз „Наш дом — нам его беречь!“ сегодня как никогда актуален. Не допускать все еще встречающегося равнодушия и беспечности, самое важное — жить с чувством сопричастности к происходящим вокруг событиям — наш долг».
«Такое непростое время требует от нашего государства, нашего общества укрепления безопасности, предотвращения любой агрессии в отношении нашей страны, необходимых мер в целях обеспечения неприкосновенности наших границ, защиты мирной и спокойной жизни нашего народа… Мы полагаем самым правильным решением то, что в нынешней сложной ситуации мы законодательно закрепили политику дальнейшего повышения потенциала Вооруженных Сил Республики Узбекистан, неприсоединения Узбекистана к каким-либо военным блокам, недопущения размещения на территории нашей страны военных баз других государств, пребывания наших военнослужащих за пределами страны», — напомнил Ислам Каримов.
По традиции Президент обратился к молодому поколению: «Всегда будьте целеустремленными, дерзайте, завтрашний день, будущее — за вами! Кто завтра придет к нам на смену? Это наши мыслящие самостоятельно, по-новому юноши и девушки, овладевшие современными знаниями и профессиями, способные взять на себя ответственность за завтрашний день, проявить свой потенциал и возможности».
«Четко намеченные нами сегодня долгосрочные цели и задачи, в том числе увеличение более чем вдвое к 2030 году внутреннего валового продукта нашей страны, у всех нас укрепляет нашу уверенность в завтрашнем дне. И, безусловно, мы ни в чем не уступим самым развитым государствам, живущим свободно и благополучно народам мира в деле дальнейшего процветания, повышения уровня и качества жизни народа», — подчеркнул Ислам Каримов.