«Ўзэлтехсаноат» электротехника саноати компанияси таркибига кирувчи корхоналар 2016 йилнинг биринчи чорагида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини 20 фоиз — 227,3 млрд сўмга ва халқ истеъмоли товарларини 3 фоиз — 73,5 млрд сўмга оширди.
«Ўзэлтехсаноат» ахборот хизматининг хабар қилишича, электр чангюткичлар ишлаб чиқариш 2,6 баробарга, кир ювиш машиналари 67,1 фоизга ошди. Тайёрланган барча маҳсулотларнинг 33,7 фоизи экспортга йўналтирилди.
«Ўзэлтехсаноат» тизимида фаолият юритаётган 50 га яқин корхоналар кабель, электротехника, маиший техника маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва уларга техник хизмат кўрсатиш билан шуғулланмоқда. 27 та корхона томонидан ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар МДҲ ва бошқа хорижий мамлакатларга экспорт қилинмоқда.
2015 йилда 1,3 трлн сўмлик маҳсулот ишлаб чиқаришга эришилди, 167,7 млн доллар (+72%)лик маҳсулотлар эса экспортга йўналтирилди.
«Ўзэлтехсаноат» корхоналари ишлаб чиқарган барча маҳсулотларнинг 28,9 фоизи маиший техника ҳиссасига тўғри келади. Сўнгги беш йил давомида аввал импорт қилинган 25 турдаги маиший техника маҳсулотларини ишлаб чиқариш ўзлаштирилди. Жорий йил бошидан буён ички маиший техника бозорининг 40-45 фоизи маҳаллий маҳсулотлар билан қопланди. Ўтган йили маиший техника ишлаб чиқариш ҳажми 334,8 млрд сўмни ташкил этди.
«Ўзэлтехсаноат» корхоналарининг қарийб 77 фоизи кичик бизнес вакилларидир. 2015 йилда улар томонидан 618,05 млрд сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқарилган бўлиб, компаниядаги улуш 48,7 фоизни ташкил этади. Кичик бизнес корхоналарида компания тизимидаги барча ишчиларнинг 24,4 фоизи меҳнат қилмоқда.
Электротехника соҳасини ривожлантириш дастурига мувофиқ, 2030 йилга қадар 1 млрд долларга яқин миқдордаги инвестициялар ўзлаштирилади ва 22 турдаги янги маҳсулотлар ишлаб чиқарилади. Корхоналарни модернизация қилиш ҳисобига ишлаб чиқариш ҳажми 5,1 баробарга ортади.
Жорий йилда компания ички маиший техника бозорини: кондиционерлар -37,2 фоизгача (ишлаб чиқаришнинг ўсиши 8,6 фоизни ташкил этди), газ ва электроплиталар -56 фоизгача (+6,7%), телевизорлар — 60,1 фоиз (+6,5%), музлаткичлар — 32,5 фоизгача (+4,6%), кир ювиш машиналари — 65 фоизгача (+3,1%) тўйинтиришни мўлжаллаган.

Предприятия, входящие в состав компании электротехнической промышленности «Узэлтехсаноат», в первом квартале 2016 года увеличили выпуск промышленной продукции на 20% до 227,3 млрд сумов и товаров народного потребления на 3% до 73,5 млрд сумов.
Как сообщила информационная служба «Узэлтехсаноат», производство электропылесосов возросло в 2,6 раза, стиральных машин на 67,1%. 33,7% всей выпущенной продукции отправлено на экспорт.
В системе «Узэлтехсаноат» действуют около 50 предприятий, включая производителей кабельной продукции, электротехники и бытовой техники, а также предприятия по их техническому обслуживанию. 27 предприятий из общего количества экспортируют продукцию в страны СНГ и другие государства.
В 2015 году объем выпуска продукции составил 1,3 трлн сумов, экспорта — 167,7 млн долларов (+72%).
28,9% всей продукции, выпускаемой предприятиями «Узэлтехсаноат», приходится на долю бытовой техники. За последние пять лет был освоен выпуск более 25 видов бытовой техники, ранее импортируемой. На начало текущего года 40-45% внутреннего рынка бытовой техникой было покрыто отечественной продукцией. Объем выпуска бытовой техники в прошлом году составил 334,8 млрд сумов.
Почти 77% предприятий «Узэлтехсаноат» — это предприятия малого бизнеса. В 2015 году ими произведено продукции на 618,05 млрд сумов, что составляет 48,7% в балансе компании. На предприятиях малого бизнеса работают 24,4% всех работников в системе компании.
Согласно программе развития электротехнической отрасли, до 2030 года будут освоены инвестиции в размере около 1 млрд долларов и начат выпуск 22 видов новой продукции, а объем производства за счет модернизации предприятий возрастет в 5,1 раза.
В текущем году компания намерена увеличить уровень насыщения внутреннего рынка местной продукцией: кондиционерами — до 37,2% (рост производства составит 8,6%), газовыми и электроплитами — до 56% (+6,7%), телевизорами — 60,1% (+6,5%), холодильниками — до 32,5% (+4,6%) и стиральными машинами — до 65% (+3,1%).