Ўзбекистон Президенти Ислом Каримов 15 июль куни Оқсаройда Халқаро ҳаваскор боксчилар уюшмаси (АIBА) президенти Чинг-Куо Вуни қабул қилди, дея хабар бермоқда ЎзА.
Чинг-Куо Ву АIBА Ижроия қўмитасининг Тошкентда ўтаётган мажлисида иштирок этиш учун Ўзбекистонга ташриф буюрди. Мазкур спорт форуми Халқаро ҳаваскор боксчилар уюшмаси учун Бразилияда бўладиган Олимпия ўйинларига тайёргарликнинг якуний босқичи ҳисобланади.
Ислом Каримов АIBА ва унинг раҳбари Чинг-Куо Ву ўзининг муносиб хизмати билан дунёда кенг тарқалган боксни ва, умуман, Олимпия ҳаракатини ривожлантиришга катта ҳисса қўшаётганини алоҳида таъкидлади.
Чинг-Куо Ву Ўзбекистоннинг жаҳон спорт майдонида обрўси ортиб бораётганини юксак баҳолади. Ўзбекистон спортида бокс алоҳида ўрин эгаллайди. 2014−2015 йилларда мамлакатимизнинг барча ёш ва вазн тоифасидаги чарм қўлқоп усталари турли даражадаги 269 медалга сазовор бўлди.
Ўзбекистонда халқаро миқёсдаги нуфузли мусобақалар ва бокс турнирлари мунтазам ўтказилмоқда. 2015 йилнинг 7−14 июнь кунлари АIBА шафелигида пойтахтимизда ўтказилган бокс бўйича ўсмирлар ўртасида Осиё чемпионатида мамлакатимиз спортчилари 7 олтин ва 6 бронза медални қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллади.
Оқсаройдаги учрашувда Ўзбекистонда ҳаваскорлик боксини ривожлантириш, мамлакатимизнинг АIBА билан самарали ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш истиқболлари ҳақида фикр алмашилди.
Халқаро ҳаваскор боксчилар уюшмаси раҳбари Президент Ислом Каримовга самимий қабул ҳамда Ўзбекистонда спортни, жумладан, боксни ривожлантиришга улкан ҳисса қўшаётгани учун миннатдорлик билдирди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президентига спорт ва олимпия ҳаракатини ривожлантириш ҳамда оммаллаштириш йўлидаги улкан хизматлари учун, шунингдек, боксни халқаро ва миллий даражада ривожлантириш борасидаги фидокорона меҳнати эътирофи сифатида АIBАнинг юксак мукофоти — «Хизматлари учун» ордени топширилди.

Президент Узбекистана Ислам Каримов 15 июля в резиденции Оксарой принял президента Международной ассоциации любительского бокса (АIBА) Чинг-Куо Ву, сообщило УзА.
Чинг-Куо Ву находится в Узбекистане для участия в заседании Исполнительного комитета АIBА в Ташкенте, который столица принимает впервые. Данный спортивный форум является завершающим звеном в процессе подготовки АIBА к предстоящим Олимпийским играм в Бразилии.
Ислам Каримов отметил вклад и заслуги ассоциации и ее президента Чинг-Куо Ву в развитии бокса и олимпийского движения в целом.
Чинг-Куо Ву, в свою очередь, высоко оценил растущий авторитет Узбекистана на мировой спортивной арене. Особое место в спорте Узбекистана занимают представители бокса. Только в 2014—2015 годах во всех возрастных и весовых категориях узбекскими боксерами было завоевано 269 медалей различного достоинства.
В Узбекистане регулярно проводятся соревнования и турниры международного масштаба. 7−14 июня 2015 года в Ташкенте впервые под эгидой АIBА состоялся чемпионат Азии по боксу среди юниоров, на котором спортсмены Узбекистана завоевали 7 золотых и 6 бронзовых медалей и заняли первое место в общекомандном зачете.
Стороны обменялись мнениями относительно перспектив развития любительского бокса в Узбекистане, а также укрепления и расширения плодотворного сотрудничества страны с АIBА.
Руководитель Международной ассоциации любительского бокса выразил Исламу Каримову признательность большой личный вклад в развитие спорта, в том числе и бокса, в Узбекистане.
За особые заслуги в деле развития и популяризации спортивного и олимпийского движения, а также в знак признания самоотверженности и преданности делу развития бокса на международном и национальном уровнях Президенту Узбекистана была вручена высокая награда АIBА — орден «За заслуги».