Тошкент хўжалик суди Ўзбекистонда «Нестле Ўзбекистон» қўшма корхонасини ташкил этган Société des Produits Nestlé S.A. (Швейцария) компаниясининг Family Group компанияси томонидан савдо белгисига бўлган ҳуқуқларининг бузилиши тўғрисидаги даъвосини ижобий қондирди. Бу ҳақда «Газета.uz"га «Нестле Ўзбекистон"дан хабар қилинди.
Family Group ҚКга қарши реклама фаолияти, Family water сувларини ишлаб чиқариш ва сотишда Nestlé савдо белгиси график элементларидан фойдалангани тўғрисидаги даъво апрелда тақдим этилган эди. Nestlé Pure Life минерал сувларига тааллуқли бўлган қўлларини юқорига кўтарган одамларнинг услублаштирилган силуэти (бир рангда ишланган контур сурат), шунингдек, марказдан таралувчи кўк-мовий нурлар манзарасидаги айлана ана шундай қисмлардан саналади.
«Биз учун Family сувлари Ўзбекистон истеъмолчиларида катта эҳтимол билан Family Nestlé томонидан параллел равишда […] Nestle Pure Life билан ёки ҳаттоки унинг ўрнига ишлаб чиқарилмоқда, деган тасаввурни уйғотиши очиқ-ойдин далил ҳисобланади», — дейилади компаниянинг даъво аризасида.
Мазкур даъво «Ижтимоий фикр» маркази томонидан Тошкент, Самарқанд ва Андижонда ўтказилган сўровномаларда ҳам ўз тасдиғини топди. Сўровномаларда 18 дан 45 ёшгача бўлган 300 кишининг фикри ўрганилиб, уларга бренд номлари бекитилган Family ва Nestlé Pure Life сувлари идишлари кўрсатилди.
58,5% респондентлар савдо маркалари битта компанияга тегишли, дея маълум қилган бўлса, уларнинг 94 фоизи бунда Nestlé брендини эсга олди. Сўровномада қатнашган 53,2% кишилар Family Nestlé компанияси томонидан ишлаб чиқарилади, деган фикрни билдирган. Респондентларнинг бундай хулосага келишига ўхшаш ёрлиқларда оила ва инсонлар шаклларининг тасвирлангани сабаб бўлган, деган хулосани чиқаради.
Суд Nestlé даъвосини қондириш, Family Group`га реклама фаолияти, Family water сувларини ишлаб чиқариш ва сотишда қўлларини юқорига кўтарган одамларнинг услублаштирилган силуэти ҳамда марказдан таралувчи кўк-мовий нурлар манзарасидаги айланадан фойдаланишни тўхтатиш мажбуриятини қўйди.

Хозяйственный суд Ташкента удовлетворил исковые требования компании Société des Produits Nestlé S.A. (Швейцария), представленной в Узбекистане СП «Нестле Узбекистан», о прекращении нарушения прав на товарный знак компанией Family Group. Об этом «Газете.uz» сообщили в «Нестле Узбекистан».
Иск к СП Family Group о прекращении использования в рекламной деятельности, производстве и реализации Family water графических элементов, идентичных или сходных до степени смешения с товарными знаками Nestlé, был подан в апреле. В числе таких элементов — относящиеся к минеральной воде Nestlé Pure Life стилизованные силуэты людей с поднятыми вверх руками, а также окружность на фоне расходящихся из центра сине-голубых лучей.
«Для нас является очевидным тот факт, что питьевая вода Family вводит потребителей Узбекистана в заблуждение, так как они с большой долей вероятности могут предположить, что […] Family производится со стороны Nestlé параллельно с […] Nestle Pure Life или даже вместо [нее]», — говорится в исковом заявлении компании.
Данное утверждение подтвердил опрос, проведенный центром «Ижтимоий фикр» в Ташкенте, Самарканде и Андижане. Были изучены мнения 300 человек в возрасте от 18 до 45 лет, которым показали изображения бутылок воды Family и Nestlé Pure Life с затертыми брендами.
58,5% респондентов заявили, что обе торговые марки принадлежат одной и той же компании, из них 94% ассоциировали бренды с Nestlé. 53,2% опрошенных посчитали, что Family выпускается компанией Nestlé. На эти выводы респондентов натолкнули изображенные на похожих этикетах символы семьи и фигурки человечков.
Суд постановил удовлетворить иск Nestlé, обязав Family Group прекратить использование в рекламной деятельности, производстве и реализации воды Family графических элементов в виде стилизованных силуэтов людей с поднятыми руками, а также окружность на фоне расходящихся из центра сине-голубых лучей.