Хусусийлаштириш, монополиядан чиқариш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан Ўзбекистоннинг айрим ҳудудларида Korzinka.uz брендидан ноқонуний фойдаланишга барҳам берилди. Бу ҳақдат Давлат рақобат қўмитаси матбуот хизмати хабар қилди.
Брендга ҳуқуқий жиҳатдан эгалик қилувчи Anglesey Food шўъба корхонаси Давлат рақобат қўмитасига Korzinka.uz брендидан ноқонуний фойдаланилаётгани тўғрисида хабар қилди.
Қўмита мутахассислари Қўқон шаҳрида тадбиркор З. Мадаминовнинг Korzinka.uz товар белгиси билан адаштириб юбориш даражасида бир хил бўлган товар белгилар остида савдо фаолияти билан шуғулланаётганини аниқлади.
Мазкур брендга нисбатан интеллектуал мулк ҳуқуқининг бузилишига Намангандаги Spektrsanoatsavdo МЧЖ ва Ibratomuz Qurilish ХФ, шунингдек, Қўқондаги якка тартибдаги табдиркор П. Мадаминов томонидан ҳам йўл қўйилган.
Давлат рақобат қўмитаси томонидан тегишли ишларнинг амалга оширилиши натижасида қонунбузарлик ҳолатига чек қўйилди.
Қўмита хабарида эслатиб ўтилишича, «Рақобат тўғрисида"ги қонуннинг 13- моддасига мувофиқ, юридик шахснинг интеллектуал фаолияти натижаларидан ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларидан, товарни индивидуаллаштириш воситаларидан қонунга хилоф равишда фойдаланган ҳолда товарни реализация қилиш инсофсиз рақобат ҳисобланади ва қонун билан таъқиқланади.

Незаконное использование бренда Korzinka.uz в регионах Узбекистана пресечено Государственных комитетом по приватизации, демонополизации и развитию конкуренции, сообщает пресс-служба ГКК.
Правообладатель бренда, дочернее предприятие Anglesey Food, сообщило в Госкомконкуренции о случаях несогласованного использования бренда Korzinka.uz.
Специалисты ГКК установили, что предприниматель З. Мадаминов осуществлял торговую деятельность с использованием словесного и визуального обозначения, тождественного до степени смещения с брендом Korzinka.uz, в Коканде.
Аналогичное нарушение прав интеллектуальной собственности в отношении того же бренда было совершено ООО Spektrsanoatsavdo и ЧП Ibratomuz Qurilish в Намангане, а также индивидуальным предпринимателем П. Мадаминовой в Коканде.
После вмешательства Госкомконкуренции указанные случаи незаконного использования бренда были прекращены.
ГКК напоминает, что: согласно закону «О конкуренции» запрещается реализация товара с незаконным использованием результатов интеллектуальной деятельности и приравненных к ним средств индивидуализации юридического лица, средств индивидуализации товара, что является одним из видов недобросовестной конкуренции.