Тошкент вилоятидаги Ангрен иссиқлик электр станциясида янги энергоблок ишга туширилди, дея хабар қилди ЎзА. Унинг қурилиши 32 ой давом этди.
Айни пайтгача йилига 600 миллион кВтс электр энергияси етказиб берган Ангрен иссиқлик электр станцияси энди бу кўрсаткични 869,36 миллион кВтс га етказади.
Умумий қиймати 226 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳа «Ўзбекэнерго» акциядорлик жамиятининг ўз маблағлари ҳамда Хитойнинг «Eksimbank"и узоқ муддатли имтиёзли кредити ҳисобидан молиялаштирилди.
Олиб борилган ислоҳотлар самараси фақат электр қувватининг ортганида эмас, балки бу манбани ишлаб чиқаришда сарф-харажатлар миқдорининг сезиларли камайганида ҳам кўринади. Шунингдек, ушбу энергоблок куллик даражаси юқори бўлган кўмирни ёқишга мўлжалланган бўлиб, атроф-муҳитга таъсири нисбатан кам.

На Ангренской тепловой электростанции в Ташкентской области введен в строй дополнительный энергоблок, сообщило УзА. Его строительство велось на протяжении 32 месяцев.
Поставлявшая до этого 600 миллионов кВтч электроэнергии в год, Ангренская ТЭС доведет этот показатель до 869,36 миллиона кВтч.
Проект стоимостью 226 млн долларов был реализован за счет средств компании «Узбекэнерго» и долгосрочного льготного кредита Эксимбанка Китая, сообщил генеральный директор АО «Ангренская тепловая электростанция» Дилшод Йулчиев.
Результатом станет не только увеличение мощности, но и существенное снижение расходов на производство электроэнергии. В новом энергоблоке сжигается уголь с высоким уровнем зольности, при этом воздействие на окружающую среду минимальное.