Беларусь Президенти Александр Лукашенко Ўзбекистон Президенти Ислом Каримов вафоти муносабати билан Олий Мажлис Сенати раиси Ниғматулла Йўлдошев, бутун Ўзбекистон халқи ҳамда марҳумнинг оиласи ва яқинларига ҳамдардлик йўллади. Бу ҳақда Беларусь раҳбари сайтида хабар қилинди.
Ҳамдардликда Беларусда Ўзбекистон Президентининг вафоти тўғрисидаги қайғули хабар чуқур ғам-андуҳ билан қарши олингани таъкидлаб ўтилган.
«Ўзини халқига ва мамлакатига хизмат қилишга бағишлаган ёрқин етакчи ҳаётдан кўз юмди. Ҳамюртлари ва бутун дунёдаги дўстлари Ислом Каримовни номи мустақил Ўзбекистоннинг шаклланиши билан бевосита боғлиқ бўлган атоқли сиёсий ва ижтимоий арбоб сифатида хотирлайди», — қайд этиб ўтди Александр Лукашенко.

Президент Беларуси Александр Лукашенко в связи со смертью Президента Узбекистана Ислама Каримова направил соболезнование председателю Сената Олий Мажлиса Нигматилле Юлдашеву, всему народу страны, а также семье и близким покойного. Об этом сообщается на сайте главы Беларуси.
В соболезновании отмечается, что в Беларуси с глубочайшей скорбью восприняли горестное известие о кончине Президента Узбекистана.
«Ушел из жизни блестящий лидер, который посвятил себя служению своему народу и государству. Сограждане и друзья по всему миру будут помнить Ислама Абдуганиевича как выдающегося политического и общественного деятеля, чье имя неразрывно связано со становлением независимого Узбекистана», — отметил Александр Лукашенко.