12 сентябрь куни Сурхондарё вилоятида археолог олим, Япония Миллий этнология музейи фахрий профессори, «Дўстлик» ордени соҳиби, Термиз шаҳрининг фахрий фуқароси Кюдзо Като 94 ёшида вафот этди.
«Ўзбекистон тўғрисидаги кўплаб илмий ишлар муаллифи, япон профессори мамлакатимизнинг яқин дўсти эди ва ўзбек халқини севар эди. У ушбу заминни ўзининг иккинчи Ватани деб атарди», дея ёзади «Жаҳон» ахборот агентлиги олим ҳақида.
Ўтган асрнинг 60- йилларида Ўзбекистонга илк бор ташриф буюрган Кюдзо Като ўлканинг қадимий тарихига катта қизиқиш билдирди ва япон-ўзбек ҳамкорлигини фаоллаштириш тарғиботчисига айланди.
25 йилдан зиёдроқ давр мобайнида Ўзбекистон Фанлар академияси ва турли илмий институтлари билан ҳамкорлик қилди, ҳар хил лойиҳаларда қатнашиб, Сурхондарё вилоятида археологик қазишмаларни (Далварзинтепа, Қоратепа, Холчаён, Фаёзтепа)ўтказди. Унинг тадқиқотлари натижалари Ўзбекистон тарихи бўйича мактаб дарсликларида ҳам ўз аксини топди.

12 сентября в Сурхандарьинской области в возрасте 94 лет скончался ученый-археолог, почетный профессор Национального этнологического музея Японии, кавалер ордена «Дустлик», почетный гражданин города Термез Кюдзо Като.
«Автор многочисленных научных работ об Узбекистане, японский профессор был близким другом нашей страны и любил узбекский народ. Он называл эту землю своей второй Родиной», — пишет об ученом информационное агентство «Жахон».
Впервые побывав в Узбекистане в 60-х годах прошлого столетия, Кюдзо Като проявил интерес к древней истории края и стал сторонником активизации японо-узбекского сотрудничества.
Более 25 лет ученый сотрудничал с Академией наук и другими научными институтами Узбекистана, принимал участие в различных проектах, проводил археологические раскопки в Сурхандарьинской области (Дальварзинтепа, Каратепа, Холчаян, Фаёзтепа). Результаты его исследований отражены в школьных учебниках по истории Узбекистана.