Тезюрар Afrosiyob электропоезди 15 сентябрдан Тошкент-Самарқанд- Бухоро-Тошкент (762/761-рейс) йўналиши бўйлаб ҳаракатланишни бошлайди, дея хабар қилмоқда «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ ахборот хизмати.
Эслатиб ўтамиз, Afrosiyob`нинг Тошкентдан Бухорога биринчи рейси 25 август куни амалга оширилган эди. Икки шаҳар ўртасидаги 600 километрдан зиёдроқ масофа 3 соату 20 дақиқа ичида босиб ўтилади. Одатдаги поездда эса бу йўл учун 7−8 соат сарфланган.
259 километрлик «Самарқанд-Бухоро» темир йўл участкасини электрлаштириш бўйича 16 ой давом этган лойиҳанинг умумий қиймати 400 млн доллар атрофидани ташкил этади.

Высокоскоростной электропоезд Afrosiyob сообщением Ташкент-Самарканд- Бухара-Ташкент (рейс 762/761) начнет курсировать с 15 сентября, сообщила информационная служба АО «Узбекистон темир йуллари».
Напомним, первый рейс Afrosiyob из Ташкента в Бухару был совершен 25 августа. Расстояние между двумя городами в более чем 600 км поезд преодолел за 3 часа 20 минут. Время в пути на обычном поезде раньше составляло 7−8 часов.
Проект стоимостью порядка 400 млн долларов по электрификации железнодорожного участка «Самарканд-Бухара» протяженностью 259 км был реализован за 16 месяцев.