17 cентябрь куни Тошкентда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгашининг навбатдаги VI пленуми бўлиб ўтди. Унда партиянинг 4 декабрь куни бўлиб ўтадиган Президент сайловидаги иштироки тўғрисидаги масала муҳокама этилди, хабар қилди партия матбуот хизмати.
Пленумда 14 октябрь куни чақириладиган Ўзбекистон ХДПнинг X қурултойида партия электорати, тарафдор ва фаоллари томонидан тавсия этилган ЎзХДП Марказий Кенгаши раиси, партия фракцияси раҳбари Хотамжон Абдураҳмонович Кетмонов партиядан Ўзбекистон Президентлигига партиянинг Қурултойида кўриб чиқиш учун номзод сифатида кўрсатилди.

17 сентября в Ташкенте прошел VI пленум Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана (НДПУ). В повестку дня пленума были включены вопросы участия в выборах Президента, запланированных на 4 декабря, сообщила пресс-служба партии.
В качестве кандидата от партии в Президенты для рассмотрения на предстоящем 14 октября X курултае (съезде) партии был выдвинут председатель Центрального совета НДПУ, руководитель фракции партии Хотамжон Абдурахмонович Кетмонов, поддержанный электоратом, сторонниками и активистами партии.