7−9 октябрь кунлари Руминиянинг Плоешти шаҳрида ўсмир йигит ва қизлар (17−18 ёш) ҳамда 19−20 ёшли йигит-қизлар (юниор) ўртасида самбо бўйича жаҳон чемпионати бўлиб ўтди. Мусобақада дунёнинг 32 мамлакатидан 374 нафар спортчи иштирок этди, дея хабар қилди Ўзбекистон самбо федерацияси «Газета.uz"га.
25 самбочи билан 6 медаль — 2 олтин, 3 кумуш ва 11 бронза медалини жамғарган миллий терма жамоа умумий ҳисобда Россия ва Грузидан кейинги учинчи ўринни банд этди.
Убайдулло Мўминов (60 кг, ўсмир) ва Фазлиддин Холматов (68 кг, юниор) мусобақа шоҳсупасининг энг юқори поғонасини банд этди.
Шаҳзод Тагиев (57 кг, юниор), Мироншоҳ Султонов (74 кг, юниор) ва Клара Дарменбаева (60 кг, қизлар) кумуш медаль соҳибларига айланди.
Ботир Азамов (56 кг, ўсмир), Жасур Содиқов (81 кг, ўсмир), Улуғбек Мамажонов (48 кг, юниор), Авазбек Абдужалилов (52 кг, юниор), Элёр Хожимаматов (82 кг, юниор), Парвиз Ҳалимов (100 кг, юниор), Мадина Турғунбоева (44 кг, қизлар), Хожинса Комолдинова (65 кг, қизлар), Нилуфар Раҳмонова (48 кг, юниор), Ирина Кулакова (64 кг, юниор), Сожида Савриева (+80 кг, юниор) бронза медалини қўлга киритди.

7−9 октября в румынском Плоешти прошел чемпионат мира по самбо среди юношей и девушек (17−18 лет), юниоров и юниорок (19−20). В турнире приняли участие 374 спортсмена из 32 стран мира, сообщили «Газете.uz» в Ассоциации самбо Узбекистана.
Национальная сборная, представленная 25 самбистами, заняла третье место в общем зачете после России и Грузии, завоевав 16 медалей — 2 золотых, 3 серебряных и 11 бронзовых.
Убайдулло Муминов (60 кг, юноша) и Фазлиддин Холматов (68 кг, юниор) поднялись на высшую ступень пьедестала почета.
Шахзод Тагиев (57 кг, юниор), Мироншох Султонов (74 кг, юниор) и Клара Дарменбаева (60 кг, девушка) стали серебряными призерами.
Батыр Азамов (56 кг, юноша), Джасур Содиков (81 кг, юноша), Улугбек Мамажонов (48 кг, юниор), Авазбек Абдужалилов (52 кг, юниор), Эльер Хожимаматов (82 кг, юниор), Парвиз Халимов (100 кг, юниор), Мадина Тургунбаева (44 кг, девушка), Хожинса Комолдинова (65 кг, девушка), Нилуфар Рахмонова (48 кг, юниорка), Ирина Кулакова (64 кг, юниорка), Сожида Савриева (+80 кг, юниорка) завоевали бронзовые награды.