Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳукуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) сайлов арафасидаги вазият ҳамда 2016 йилнинг 4 декабрида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарликнинг бориши тўғрисидаги ҳисоботини эълон қилди ва бўлажак сайловни кузатиш бўйича тўлақонли миссиясини юбориш режалари ҳақида баён қилди.
Ўзбекистоннинг муҳим сиёсий тадбирни очиқ, ошкора, умум эътироф этилган сайлов стандартларига мувофиқ ўтказишга тайёр эканлигини инобатга олган ҳолда сайловларни кузатиш бўйича тўлақонли миссия мамлакатга биринчи маротаба юборилмоқда.
Аввал Ўзбекистон Марказий сайлов комиссиясининг таклифига биноан жорий йилнинг 11−14 октябрь кунлари ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси сайлов департаменти раҳбари Александр Шлик ва Сайлов бўйича департаменти маслаҳатчиси Ульви Ахундлу таркибидаги Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси (ЭБМ) сайлов арафасидаги вазиятни ва сайловга тайёргарликнинг боришини баҳолаш, сайлов комиссияларининг, сайловни ўтказишга алоқадор бўлган давлат ҳокимияти органларининг ишлари, сиёсий партияларнинг, оммавий ахборот воситаларининг сайловолди жараёнидаги фаолияти билан танишиш, сайловга доир миллий қонун ҳужжатларининг умумэътироф этилган халқаро стандартларга мос келишини таҳлил қилиш мақсадида республикага ташриф буюрган эди.
Вазирлик, идоралар, давлат ва жамоат ташкилотлари, Ўзбекистон парламентидаги учрашувлар чоғида ДИИҲБ экспертлари бевосита Ўзбекистонда давлат ҳокимияти ва бошқаруви, сайлов қонунчилиги ва сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш амалиёти соҳасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида ҳар томонлама ва холис ахборот олдилар.
ЭБМ ҳисоботида Ўзбекистон сайлов қонунчилиги жиддий равишда яхшиланганлиги таъкидланган. Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига мувофиқ Марказий сайлов комиссияси жорий йилнинг 9 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентини сайлаш бўйича сайлов кампанияси бошланганлигини эълон қилиб, уч ой ичида «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги Қонунга тўлиқ мувофиқ ҳолда мамлакат Президенти сайлови ўтказилишини билдирди ва 2016 йилнинг 4 декабрини — сайлов куни деб белгилади.
Марказий сайлов комиссияси томонидан сайлов кампанияси қонунда белгиланган муддатларда ва тартибда ўтказилишини таъминлайдиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар Дастури тасдиқланганлигини баҳоладилар.
Номзодлар кўрсатиш ва уларни қўллаб-қувватлаб тўпланган имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш тартиб-таомилини, сайловолди ташвиқоти ташкил этилишини ҳамда сайлов кампанияси молиялаштирилишини, шикоят ва аризалар кўриб чиқилишини, шу жумладан маъмурий ҳуқуқбузарликлар расмийлаштирилишини, шунингдек кузатувчиларнинг ҳуқуқари ҳамда бурчларига оид масалаларни тартибга солиб турувчи қатор йўриқномалар ва низомлар Марказий сайлов комиссияси томонидан қабул қилинганлигига эътибор қаратилди. Сайлов участкаларини жиҳозлаш ва ташкил этиш бўйича сайлов комиссиясининг аъзоларига мўлжалланган соддалаштирилган услубий равсиялар тасдиқланганлиги ҳам таъкидланган.
2015 йилнинг март ойида ўтказилган президентлик сайлови якунларига кўра шу йилнинг декабрь ойидаёқ «Марказий сайлов комиссияси тўғрисида"ги, «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги қонунларга ҳамда бошқа қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритилганлиги ижобий баҳоланди. Бунда «Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида"ги Қонунга киритилган қуйидаги тузатишлар алоҳида ажратиб кўрсатилган:
— сиёсий партияларнинг сайловда иштирок эта олишини енгиллаштирадиган, президентликка номзод кўрсатиш учун зарур бўладиган имзолар сони (5% дан 1% гача) қисқартирилганлиги;
— сайловолди ташвиқоти тушунчаси, уни ўтказиш шакллари, кўринишлари ва усуллари тўғрисидаги норманинг мустаҳкамлаб қўйилганлиги;
— қамоқда сақлаш жойларида сайлов участкалари тузилиши, овоз бериш тартиб-таомили соддалаштирилганлиги;
— вақтинча яшаш жойида сайловчилар рўйхатига киритилиш имконияти;
— муддатидан олдин овоз бериш муддатлари, тартиби ва жараёни белгиланганлиги, овоз бериш бошланишига бир кун қолганида «сукунат куни» ўрнатилиши назарда тутилган тузатишлар алоҳида қайд этиб ўтилади.
Ҳисоботда янги нормалар ЕХҲТ ДИИҲБнинг аввалги тавсияларини инобатга олган ҳолда киритилганлиги ва умум эътироф этилган сайлов стандартларига мос эканлиги кўрсатиб ўтилган.
Сайлов комиссиялари фаолиятининг очиқлиги ва ошкоралиги, уларнинг мажлисларида ОАВ вакиллари, сиёсий партиялар ҳамда халқаро кузатувчиларнинг кенг иштирок этиши, МСКнинг сайлов кампанияси билан боғлиқ барча материалларни оммавий ахборот воситаларида ва МСК веб-сайтида тезкорлик билан чоп этишга тайёр эканлиги экспертлар томонидан таъкидлаб ўтилган. Округ сайлов комиссиялари ходимларининг қарийб 40 фоизини хотин-қизлар ташкил этиши кўрсатиб ўтилмоқда.
ДИИҲБ миссияси аҳолини бўлажак сайлов ҳақида кенг хабардор қилиш, участка сайлов комиссияларининг аъзоларини сайлов кампаниясининг турли жиҳатлари бўйича пухта тайёрлашга қаратилган каскад тренингларни бутун мамлакат бўйлаб ташкил этиш борасидаги МСК фаолиятини, шунингдек сайловчиларнинг, энг аввало ёшлар ва аҳолининг эҳтиёжманд тоифаларининг ҳуқуқий маданиятини ҳамда электорал фаоллигини янада оширишга доир дастурлар рўёбга чиқарилаётганини қайд этди.
ЕХҲТ ДИИҲБ экспертлари барча сиёсий партиялар Ўзбекистон Республикаси Президентлигига ўз номзодларини кўрсатганини, шунингдек бўлажак сайловда фаол иштирок этишга шайлигини билдирганини таъкидладилар.
Сайлов кампаниясини молиялаштириш «Сиёсий партияларни молиялаштириш тўғрисида"ги Қонунга ва МСК қарорларига мувофиқ амалга оширилаётганлигига эътибор қаратилди. Ушбу ҳужжатларда сайлов кампаниясини молиялаштириш учун ҳар бир сиёсий партиянинг бюджетини 1 млрд. ўзбек сўмигача кўпайтиришни, шунингдек сиёсий партиялар томонидан сайлов якунлари бўйича бир ой давомида ўз веб-сайтида ва ўз босма органи саҳифаларида пул маблағлари сарф-харажатлари тўғрисида ҳисобот чоп этиш мажбурияти назарда тутилган.
Шунингдек Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси ҳисоботида Ўзбекистонда 1472 та оммавий ахборот воситаси фаолият кўрсатаётгани, шундан 60 фоизи нодавлат оммавий ахборот воситалари эканлиги, сиёсий жиҳатдан муҳим ахборотни тарқатиш воситаси сифатида, айниқса шаҳарларда интернет ва ижтимоий тармоқлардан, хусусан «фейсбук» ҳамда «ютуб"дан тобора кўп фойдаланилаётганлиги таъкидланмоқда. Номзодлар ва уларнинг ишончли вакиллари ўртасида тематик ток-шоу ва дебатлар, шунингдек сайлов мавзуси бўйича турли дастурлар ташкил этиш борасидаги давлат телевидениеси ва хусусий телеканалларнинг режалари қайд этилмоқда.
Фуқароларнинг сайлов ҳуқуқлари бузилганлиги устидан қилинган шикоятларнинг сайлов комиссиялари томонидан кўриб чиқиш муддатлари қисқартирилганлиги ижобий қадам сифатида тилга олинмоқда. Жумладан, шикоят келиб тушгандан бошлаб уч кун ичида, агар сайловга олти кундан камроқ вақт қолган бўлса — дарҳол кўриб чиқилиши лозим. Боз устига сайлов комиссияларининг қарорлари устидан ана шундай муддатда судга шикоят қилиш мумкин.
Сиёсий партиялар сайлов участкаларида овозларни ҳисоблашда иштирок этиш ҳуқуқига эга бўлган ўз вакилларини, шу жумладан кузатувчиларини тайинлаши, шунингдек сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир барча тадбирларда, шу жумладан МСК мажлисларида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар кузатувчиларининг иштирок этиш ҳуқуқига эга эканлиги қонун ҳужжатларида мустаҳкамлаб қўйилганлиги экспертларнинг ҳисоботида таъкидланмоқда.
Баён этилганларга асосланиб, шунингдек Ўзбекистон ҳокимияти идоралари халқаро стандартларига мувофиқ бутун сайлов жараёни транспарентлигини таъминлашга тайёрлигини эътиборга олиб, Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси ўз ҳисоботида ЕХҲТ ДИИҲБга Сайловни кузатиш бўйича тўлақонли миссия юборишни ва унинг зиммасига қуйидагиларни кузатиб бориш вазифаларини юклашни таклиф қилди:
— қонун ҳужжатларига киритилган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг амалда рўёбга чиқарилиши;
— сайловолди ташвиқотининг ўтказилиши;
сайловчиларнинг рўйхатга олиниши;
— оммавий ахборот воситаларида сайлов жараёнининг ёритиб борилиши;
— барча даражалардаги сайлов комиссиялари фаолиятининг, шу жумладан овоз бериш куни қоидабузарликка йўл қўймаслик борасидаги фаолиятининг ташкил этилганлиги.
Сайловни кузатиш миссияси — асосий гуруҳ, 28 кишидан иборат узоқ муддатли кузатувчилар, шунингдек 250 кишидан иборат қисқа муддатли кузатувчилардан иборат таркибда тузиш таклиф этилмоқда. Улар овоз бериш куни сайлов участкаларида тизимли кузатувни амалга оширади.
МСК матбуот хизматида маълум қилганидек, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, МДҲ Ижроия қўмитаси, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари уюшмаси каби нуфузли ташкилотлар, шунингдек Европа, Америка, Осиё, Осиё-Тинч океани минтақаси ва МДҲ мамлакатлари парламентларининг, сайлов органларининг кўп сонли вакиллари ҳамда бошқа экспертлари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатишда иштирок этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) по итогам недавней оценочной миссии в Узбекистан заявило о планах направить полноценную миссию по наблюдению за президентскими выборами. Об этом говорится в отчете БДИПЧ о предвыборной обстановке и ходе подготовки к выборам Президента, которые состоятся 4 декабря.
Полноценная миссия по наблюдению за выборами впервые направляется в Узбекистан с учетом готовности страны провести важное политическое мероприятие открыто и гласно в соответствии с общепризнанными международными избирательными стандартами. БДИПЧ наблюдало за парламентскими и президентскими выборами в республике с 1999 года, направляя ограниченные миссии.
С 11 по 14 октября Узбекистан по приглашению Центральной избирательной комиссии посетила миссия по оценке потребностей (МОП) в составе руководителя департамента по выборам БДИПЧ ОБСЕ Александра Шлыка и советника этого департамента Ульви Ахундлу. Целью миссии были оценка предвыборной обстановки и хода подготовки к выборам, знакомство с организацией работы избирательных комиссий, органов государственной власти, имеющих отношение к проведению выборов, деятельностью политических партий и СМИ в предвыборном процессе, а также анализ соответствия национального избирательного законодательства общепризнанным международным стандартам.
В ходе встреч в парламенте, министерствах, ведомствах, государственных и общественных организациях Узбекистана эксперты БДИПЧ получили информацию о работе, проводимой в Узбекистане в сфере демократизации государственной власти и управления, развития избирательного законодательства и практики подготовки и проведения выборов.
В отчете МОП отмечены улучшения выборного законодательства в Узбекистане, а также практики организации и проведения избирательной кампании. Подчеркивается, что согласно требованиям Конституции Центральная избирательная комиссия объявила о начале избирательной кампании по выборам Президента 9 сентября. В полном соответствии с законом «О выборах Президента Республики Узбекистан» с учетом трехмесячного периода для проведения предвыборных мероприятий определен день голосования — 4 декабря 2016 года.
Эксперты БДИПЧ оценили утверждение ЦИКом Программы основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента, которая обеспечивает проведение всех этапов избирательной кампании в установленные законом сроки и порядке.
Обращено внимание на принятие Центральной избирательной комиссией обновленных инструкций и положений, регулирующих процедуры выдвижения кандидатов и верификации собранных в их поддержку подписей, организации предвыборной агитации и финансирования избирательной кампании, рассмотрения жалоб и заявлений, в том числе оформления административных правонарушений, а также прав и обязанностей наблюдателей. Отмечено упрощение методических рекомендаций для членов избирательных комиссий по оснащению и организации избирательных участков. В отчете отдельно подчеркивается, что ЦИК пересмотрела акты, конкретно уточняющие процедуру составления списков избирателей.
Эксперты дали положительную оценку тому факту, что уже в декабре 2015 года после проведения президентских выборов в марте 2015 года были внесены изменения и дополнения в законы «О Центральной избирательной комиссии», «О выборах Президента Республики Узбекистан» и другие акты законодательства. При этом особо выделены следующие поправки в закон «О выборах Президента Республики Узбекистан»:
- уменьшение необходимого количества подписей для выдвижения в кандидаты в Президенты (с 5% до 1%), облегчающего участие политических партий в выборах;
- закрепление норм о понятии предвыборной агитации, видах, формах и методах ее проведения;
- создание избирательных участков в местах предварительного содержания под стражей, упорядочение процедуры голосования;
- возможность включения в список избирателей по месту временного проживания;
- определение сроков, порядка и процедур проведения досрочного голосования, установления «дня тишины» за день до начала голосования.
В отчете указывается, что новшества введены с учетом предыдущих рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ и они соответствуют общепризнанным избирательным стандартам.
Эксперты отмечают открытость и гласность деятельности избирательных комиссий, широкое участие в их заседаниях представителей СМИ, политических партий и международных наблюдателей, готовность ЦИК оперативно публиковать в СМИ и на официальном вебсайте все материалы, связанные с избирательной кампанией. Кроме того, указывается, что в окружных избирательных комиссиях около 40% составляют женщины.
Миссия БДИПЧ также включила в отчет данные о работе ЦИК по широкому информированию населения о предстоящих выборах, организации каскадных тренингов в масштабе всей страны, направленных на качественную подготовку членов участковых избирательных комиссий по различным аспектам избирательной кампании, а также о реализации программы по дальнейшему повышению правовой культуры и электоральной активности избирателей, прежде всего молодежи и уязвимых групп населения.
Экспертами БДИПЧ ОБСЕ отмечено, что все политические партии выдвинули своих кандидатов в Президенты, а также выразили готовность принять активное участие в предстоящих выборах.
Обращается внимание на то, что финансирование избирательной кампании осуществляется государством в соответствии с законом «О финансировании политических партий» и постановлениями ЦИК, на их основе предусмотрено увеличение бюджета каждой политической партии для финансирования избирательной кампании до 1 млрд сумов, а также обязанность политических партий по завершении выборов в течение месяца опубликовать на своих сайтах и в печатном органе отчет о расходовании выделенных денежных средств.
Также в отчете МОП приводится информация о том, что в Узбекистане функционирует 1472 средства массовой информации, 60% из которых являются негосударственными, а в качестве средства распространения политически значимой информации, особенно в городской местности, все чаще используются интернет и социальные сети, в том числе Facebook и YouTube. В планах государственного телевидения и частных телеканалов организация тематических ток-шоу и дебатов между кандидатами и их доверенными лицами, а также разнообразных программ по выборной тематике.
Как положительный шаг оценено сокращение сроков рассмотрения избирательными комиссиями жалоб на нарушения избирательных прав граждан. В частности, жалоба должна быть рассмотрена в течение трех дней после поступления и незамедлительно, если до выборов осталось менее шести дней. Причем в такие же временные рамки могут быть обжалованы в суд решения избирательных комиссий.
Имеются законодательные возможности для политических партий назначать своих уполномоченных представителей, в том числе наблюдателей с правом участия в подсчете голосов на избирательных участках, а также наблюдателей от иностранных государств и международных организаций с правом присутствия на всех мероприятиях по подготовке и проведению выборов, в том числе и на заседаниях ЦИК, отмечается в отчете экспертов.
На основании изложенного, а также принимая во внимание готовность властей Узбекистана обеспечить транспарентность всего избирательного процесса в соответствии с международными стандартами, Миссия по оценке потребностей предложила БДИПЧ ОБСЕ направить полноценную Миссию по наблюдению за выборами, возложив на нее задачи по наблюдению за практической реализацией внесенных в законодательство изменений и дополнений, проведением предвыборной агитации, процедурой регистрации избирателей, освещением в СМИ избирательного процесса, организацией деятельности избирательных комиссий всех уровней, в том числе по недопущению нарушений в день голосования.
Миссию по наблюдению за выборами предлагается укомплектовать основной группой, долгосрочными наблюдателями в количестве 28 человек, а также краткосрочными наблюдателями в количестве 250 человек, которые будут осуществлять систематическое наблюдение на избирательных участках в день голосования.
Как ранее сообщила пресс-служба ЦИК, готовность принять участие в наблюдении за выборами Президента Узбекистана уже выразили такие организации, как Шанхайская организация сотрудничества, Исполком СНГ, Организация исламского сотрудничества, Всемирная ассоциация избирательных органов, а также многочисленные представители парламентов, избирательных органов и эксперты из стран Европы, Америки, Азиатско-тихоокеанского региона и СНГ.