«Қўқон суперфосфат заводи» АЖ базасида минерал ўғитлар ишлаб чиқариш бўйича Indorama Kokand Fertilizers қўшма корхонаси очилади. Сингапурнинг Indorama компанияси билан шу ҳақдаги шартнома имзоланди, деб хабар қилмоқда Давлат рақобат қўмитаси ахборот хизмати.
Лойиҳа мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини модернизациялаш ва замонавий ишлаб чиқариш технологияларни жорий қилиш билан бир қаторда, дикалсийфосфат, калий сульфати ва азотли калий каби минерал ўғитларнинг янги, бугунги кунда республикамизда ишлаб чиқарилмайдиган турларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйишни кўзда тутади.
Ушбу корхонада хорижий инвесторнинг улуши 75 фоизни ташкил этиши кўзда тутилган. Умумий инвестициявий қиймати 80 млн.АҚШ долларини ташкил қилувчи ушбу лойиҳа босқичма-босқич беш йил давомида амалга ошириб борилади.

На базе АО «Кукон суперфосфат заводи» (Кокандский суперфосфатный завод) будет создано совместное предприятие Indorama Kokand Fertilizers по выпуску минеральных удобрений. Соглашение об этом было подписано с сингапурской Indorama, сообщила информационная служба Госкомконкуренции.
Наряду с модернизацией и внедрением новых технологий в существующее производство, проектом предусмотрена организация выпуска новых, не выпускавшихся ранее в Узбекистане видов минеральных удобрений, таких как дикальцийфосфат, сульфат калия и азотнокислый калий.
Доля иностранного инвестора в предприятии составит 75%. Проект общей инвестиционной стоимостью более 80 млн долларов США будет реализован в несколько этапов в течение пяти лет.