Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатни 2016 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг асосий якунлари ва 2017 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган Вазирлар Маҳкамасининг кенгайтирилган мажлисида ҳукумат фаолиятини танқид остига олди.
Бош вазир ўринбосари, экспорт салоҳиятини ва машинасозлик, автомобиль ва электротехника саноатини ривожлантириш, маҳсулотларни стандартлаштириш масалалари комплекси раҳбари, «Ўзавтосаноат» компанияси бошқаруви раиси Улуғбек Розуқулов хайфсан олди.
«Менинг сизга энг катта эътирозим -экспорт билан саёз шуғулланаяпсиз», — деди Президент. «Бош вазир ўринбосари ўзини қийнаса натижа бўлади».
Шунингдек, бош вазир ўринбосари, геология, ёқилғи-энергетика комплекси, кимё, нефть-кимё ва металлургия саноати масалалари комплекси раҳбари Ғуломжон Ибрагимовга ҳам хайфсан эълон қилинди.
«Агар яна баландпарвоз гаплар билан кетсак, эртага мамлакатда барқарорликни таъминлай олмаймиз. Кейин кеч бўлади», — деди Президент. Белгиланган вазифаларни бажара олмаса, «бизга бундай бош вазир ўринбосари мутлақо керак эмас», деди у.
Фаолиятида кўплаб камчиликларга йўл қўйгани учун «Ўзнефтмаҳсулот» компанияси раҳбари Бахтиёр Султанов ишдан олинди.
««Ўзнефтмаҳсулот"нинг 1 трлн сўм қарздорлиги бор. Давлатнинг пулику бу», — деди Президент. «Нима учун беш йилдан буён бирорта янгилик йўқ?» — қайд этди у.
Давлат раҳбари таъбири билан айтганда, фаолияти «замон талабларига мутлақо жавоб бермайдиган» «Ўзэлтехсаноат» компанияси раҳбари Эркин Иминов ҳам вазифасидан озод қилинди.
«Катта ишонч билан сизга ушбу лавозимни берган эдим», — деб қайд этди Шавкат Мирзиёев ва қўшимча қилди: «Бундай темп билан олдимизга қўйган катта марраларга ета олмаймиз».
Президент «Ўзкимёсаноат» раҳбари Нормат Ибрагимовни ҳам вазифасидан озод қилишни таклиф этди. Мамлакат раҳбари қишлоқ хўжалиги учун фосфорли ўғитларни етказиб бериш ва улар танқислиги, минерал ўғитлар нархининг бир неча маротаба ортиши билан боғлиқ норозилигини билдириб ўтди.
Бир қатор амалдорлар фаолияти ҳам жиддий танқид остига олинди. «Дунёда шиддат билан ўзгараётган вазият бизнинг олдимизга мураккаб саволларни қўймоқда. Бизнинг энг катта вазифамиз халқнинг ишончини қозонишдан иборат. Энди эскича ишлай олмаймиз», — деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на расширенном заседании Кабинета Министров 14 января, посвященном итогам развития страны в 2016 году и задачам на 2017 год, подверг критике работу правительства.
Улугбек Розукулов, заместитель премьер-министра, руководитель Комплекса по вопросам развития экспортного потенциала и машиностроения, автомобильной и электротехнической промышленности, стандартизации продукции, председатель правления компании «Узавтосаноат» получил выговор.
«Моя самая большая претензия к вам — это поверхностная работа над развитием экспорта», — сказал Президент. «Заместитель премьер-министра должен прилагать больше усилий, лишь тогда будет результат».
Выговор также объявлен Гуломжону Ибрагимову, заместителю премьер-министра, руководителю Комплекса по вопросам геологии, топливно-энергетического комплекса, химической, нефтехимической и металлургической промышленности.
«Если мы продолжим прикрываться высокопарными словами, завтра мы не сможем обеспечить стабильное развитие страны. Потом уже будет поздно», — заявил Президент. Он добавил, что если поставленные задачи выполнены не будут, то «нам такой заместитель премьер-министра не нужен».
За недостатки в работе в отставку был отправлен глава компании «Узнефтмахсулот» Бахтиёр Султанов.
«У „Узнефтмахсулот“ задолженность в размере 1 трлн сумов. А ведь это государственные деньги», — сказал Президент. «Почему за последние пять лет в отрасли нет никаких новостей?» — отметил он.
Должности также лишился глава компании «Узэлтехсаноат» Эркин Иминов, деятельность которой, по словам главы государства, «совершенно не отвечает требованиям времени»
«С большим доверием я вручал вам этот пост», — отметил Шавкат Мирзиёев и добавил: «С такими темпами мы никогда не сможем достичь поставленных задач».
Президент также предложил освободить от должности председателя «Узкимёсаноат» Нормата Ибрагимова. Руководитель страны выразил недовольство недопоставками и дефицитом фосфорных удобрений для сельского хозяйства, а также многократным увеличением цен на минеральные удобрения.
Серьезной критике также была подвергнута деятельность целого ряда других чиновников.
«Все мы должны хорошо понимать: с существующими темпами развития мы не сможем достичь тех высоких целей, которые поставили перед собой», — подчеркнул на заседании Президент.
В новых условиях и сложной обстановке нельзя больше работать по-старинке, ограничиваясь достигнутыми успехами. «Пришло время кардинально изменить наше отношение к труду, ориентироваться на конечный результат», — заявил Шавкат Мирзиёев.
«Мы часто ссылаемся на различные сложные условия. Но давайте зададим себе вопрос: а кто должен изменить для нас эти обстоятельства? Не мы ли сами — своим самоотверженным трудом, интеллектуальным и духовным потенциалом? Разумеется, никто со стороны для нас этого не сделает», — сказал глава государства.