Ўзбекистон Беларусда ишлаб чиқариладиган юк автомобиллари импортига қўйилган 40 фоизлик акциз солиғини бекор қилди. Бу Президент Шавкат Мирзиёевнинг 8 февралдаги қарорида ўз ифодасини топган.
Қарор янги юк автомобиллари (ТН ВЭД 8701 20 101, 8704 22910, 8704 22910 3, 8704 22910 9, 8704 22 32 910) ҳамда Беларусда ишлаб чиқарилган юк ташиш учун бошқа мотор воситаларига (8704 90 00) тадбиқ этилади.
Қарор «Беларусь Республикаси ўртасида савдо-иқтисодий муносабатларни янада кенгайтириш мақсадида» қабул қилинди. Бунга қадар мазкур имтиёз фақатгина Қозоғистон, Россия ва Украинада ишлаб чиқарилган автомобилларга нисбатан қўлларинар эди.
2016 йил октярида Шавкат Мирзиёевнинг Беларусь Президенти Александр Лукашенко билан Самарқандда бўлиб ўтган учрашуви якунлари бўйича яқин тўрт йилда Ўзбекистонда 120 дона кўп тоннали «БелАЗ» самосвалини етказиб бериш режаси тўғрисида эълон қилинган эди. Ҳозирда мамлакатда турли русумдаги 500 га яқин «БелАЗ"лардан фойдаланилмоқда.

Узбекистан отменил акциз в размере 40% на импорт грузовых автомобилей, произведенных в Беларуси. Это предусмотрено постановлением Президента Шавката Мирзиёева от 8 февраля.
Решение относится к новым грузовым автомобилям (ТН ВЭД 8701 20 101, 8704 22910, 8704 22910 3, 8704 22910 9, 8704 22 32 910), а также другим моторным средствам для перевозки грузов (8704 90 00), производимым в Беларуси.
Постановление принято «в целях дальнейшего расширения торгово-экономических отношений с Республикой Беларусь». До этого данная льгота распространялась только на транспортные средства, производимые и завозимые из Казахстана, России и Украины.
В октябре 2016 года по итогам встречи Шавката Мирзиеева с Президентом Беларуси Александром Лукашенко в Самарканде сообщалось о планах поставки в Узбекистан в ближайшие четыре года 120 крупнотоннажных самосвалов «БелАЗ». Сейчас в стране используется около 500 самосвалов «БелАЗ» различных марок.