7 март куни Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Республика Йўл жамғармаси бошқарув кенгаши томонидан «2017 йилда Тошкент шаҳри туманларининг йўл инфратузилмасини ривожлантиришнинг манзилли дастури» тасдиқланди. Бу ҳақда Автомобиль йўллари давлат қўмитаси матбуот хизмати «Газета.uz"га хабар қилди.
Мазкур дастурга мувофиқ, пойтахт кўчаларини жорий ва капитал таъмирлаш ишлари икки босқичда амалга оширилади. Биринчи босқич учун 20,6 млрд сўм, иккинчи босқич учун эса 50 млрд сўм ажратилган.
Жумладан, Юнусобод туманидаги «Юқори Қорақамиш», «Мойқўрғон» ва «Барака» кўчалари (жами узунлиги 7,1 км) жорий, Сергели туманидаги «Обиҳаёт», «Нилуфар», «Райҳон», «Дарё бўйи», «Канора» кўчалари (9,5 км) капитал таъмирланади.
Ўзбекистон Президенти 14 февралда «2017−2018 йилларда минтақавий автомобиль йўлларини ривожлантириш дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Қарорини имзолади, унга кўра пойтахтдаги 332 км йўл ва кўчалар таъмирланади.

Совет по управлению Республиканским дорожным фондом при Кабинете Министров Узбекистана 7 марта утвердил Адресную программу по развитию дорожной инфраструктуры районов города Ташкента на 2017 год. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Государственного комитета по автомобильным дорогам (бывшая компания «Узавтойул»).
Программа содержит адресный список по текущему и капитальному ремонту улиц столицы, который будет осуществлен в два этапа. На первый выделено 20,6 млрд сумов, на второй этап — 50 млрд сумов.
Текущий ремонт, в частности, ведется на ул. Юкори Коракамиш, Мойкургон и Барака Юнусабадского района (общая протяженность — 7,1 км), капитальный ремонт — на ул. Обихаёт, Нилуфар, Райхон, Дарё буйи и Канора Сергелийского района (9,5 км) и на других участках.
14 февраля Президент Узбекистана утвердил Программу развития региональных автомобильных дорог на 2017−2018 годы, согласно которой за два года в столице намечено отремонтировать 332 км дорог и улиц.