Тошкентдаги уйлардан бирида турар жой-коммунал хўжалик соҳасидаги синов лойиҳаси доирасида совуқ ва иссиқ сув, иссиқлик, газ, электр энергияси ҳисобини юритувчи ягона дастурий маҳсулотга бирлаштирилган smart-ҳисоблагичлар ўрнатилади. Бу ҳақда чоршанба куни журналистлар билан учрашувда пойтахт ҳокимияти Ҳудудий коммунал-эксплуатация бирлашмаси (ҲКЭБ) Иқтисодиёт ва инвестиция департаменти бошлиғи ўринбосари Ойбек Бекмирзаев хабар қилди.
«Тошкентнинг Яккасарой тумани Бошлиқ мавзесидаги 29-уйдан 20 та хонадон танлаб олинди, — деди у. — Уларнинг ҳар бирида совуқ ва иссиқ сув, электр энергияси, газ ва батареяга ҳисоблагич ўрнатилади. Уларнинг барчаси ярим йил давомида «айланувчи"ягона дастурга бирлаштирилади».
Тизим тўлақонли ишга туширилганидан сўнг қарздорликни текшириш зарурияти йўқолади, истеъмолчи ва коммунал хизматлар ўртасидаги тушунмовчиликларга барҳам берилади, дея қайд этди Ойбек Бекмирзаев. Абонент мобил телефони орқали ҳисоб рақами баланси ҳақида билиши ва зарурат туғилганида уни тўлдириши мумкин. Тўлов ўз вақтида амалга оширилмаган тақдирда компьютер автомат равишда хизматларни ўчириб қўяди.
ҲКЭБ вакилининг «Газета.uz"га маълум қилишича, инновацион лойиҳа унинг иштирокчиларининг шахсий маблағлари ҳисобидан амалга оширилади. Smart-ҳисоблагичлар Жанубий Кореядаги ҳамкорлар томонидан етказиб берилади. Дастурий таъминот эса Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги кўмагида лойиҳа ташаббускорлари томонидан ишлаб чиқилмоқда.
«Керакли ускуналар етказилган ва божхона назоратидан ўтмоқда. Жанубий Корея ва Ўзбекистон мутахассислари ишга киришишга тайёр», — дея таъкидлади Ойбек Бекмирзаев.

В рамках пилотного проекта в сфере жилищно-коммунального хозяйства в одном из домов Ташкента будут установлены smart-счетчики, ведущие учет холодной и горячей воды, тепла, газа, электроэнергии и объединенные одним программным продуктом. Об этом на встрече с журналистами в среду сообщил заместитель начальника Департамента экономики и инвестиций Территориального коммунально-эксплуатационного объединения столичного хокимията (ТКЭО
) Ойбек Бекмирзаев.«Отобрано 20 квартир в доме №29 на массиве Башлык Яккасарайского района Ташкента, — рассказал он. — В каждой из них предполагается установить счетчик холодной и горячей воды, электроэнергии, газа, а на батареи — счетчик учета поданного тепла. Все это объединится в одну программу, которая будет „обкатываться“ в течение полугода».
После полноценного запуска системы отпадет необходимость проверок задолженностей и устранятся недопонимания между плательщиками и коммунальными службами, отметил Ойбек Бекмирзаев. Абонент сможет узнавать о текущем балансе лицевого счета через мобильный телефон и при необходимости пополнять его. В случае несвоевременной оплаты компьютер автоматически отключит подачу неоплаченных услуг.
Как пояснили «Газете.uz» в ТКЭО, финансирование инновационного проекта будет осуществляться за счет собственных средств участников проекта. Smart-счетчики предоставят партнеры из Республики Корея, их установку проведет ТКЭО, а программное обеспечение будет разработано при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций — инициатора проекта.
«Необходимые приборы уже завезены и проходят таможенный контроль. Южнокорейские и узбекистанские специалисты уже готовы приступить к работе», — подчеркнул Ойбек Бекмирзаев.