Ўзбекистонда кузга қадар «Тиббий суғурта тўғрисида"ги қонун лойиҳаси концепциясини ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда. Душанба куни Lex.uz сайтида эълон қилинган Президентнинг «Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорида шу ҳақда сўз боради.
Қонунда ҳар бир фуқаронинг тиббий суғурта тизимига қамраб олиниши, бунда умумийлик ва мажбурийликни кўзда тутилиши режалаштирилган.
Унда ҳар бир фуқаронинг тиббий ва профилактик хизматлардан фойдаланишда тенг ҳуқуқларга эга бўлиши, шунингдек суғурта полисига мос равишда юқори сифатли тиббий хизматлар тақдим этилиши кафолатлари белгиланади.
Мажбурий ва кўнгилли тиббий суғурта тизимида иштирок этувчи фуқаролар учун рағбатлантирувчи имтиёз ва преференциялар ишлаб чиқилиши зарур.
Шунингдек қонунда кўнгилли ва мажбурий тиббий суғуртанинг қонуний асослари, тиббий ва профилактик хизматлар учун тарифларни бошқариш масалалари, суғурта мажбуриятлари, суғурта бадаллари ва суғурта тўловлари ҳажмларини бошқариш механизмлари ҳам белгилаб қўйилиши лозим.

В Узбекистане к осени планируется разработать концепцию проекта закона «О медицинском страховании», следует из постановления Президента «О мерах по дальнейшему развитию частного сектора в здравоохранении», полный текст которого опубликован в понедельник на Lex.uz.
Планируется, что законом будут предусмотрены всеобщность и обязательность охвата каждого гражданина системой медицинского страхования.
В нем будут прописаны равные права каждого гражданина на медицинские и профилактические услуги, а также гарантии на предоставление оплаченной медицинской услуги высокого качества в соответствии со страховым полисом.
Для граждан, участвующих в системе обязательного и добровольного медицинского страхования, должны быть разработаны стимулирующие льготы и преференции.
В законе также будут обозначены правовые основы добровольного и обязательного медицинского страхования, вопросы регулирования тарифов на медицинские и профилактические услуги, механизмы регулирования размеров страховых обязательств, страховых взносов и страховых выплат.
Для управления средствами медицинского страхования намечено создание Фонда обязательного медицинского страхования.