Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида 19 апрель куни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириш ва саноат кооперациясини кенгайтириш ҳисобидан импорт ҳажми ва турларини мақбуллаштириш, шунингдек, экспорт прогноз кўрсаткичларининг сўзсиз бажарилиши ва экспорт ҳажмини янада кўпайтириш мақсадида мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солиш учун барча даражадаги раҳбарларнинг шахсий жавобгарлигини кучайтиришга бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Бу ҳақда ЎзА хабар қилди.
Йиғилишда тайёр маҳсулотлар турлари, бутловчи буюмлар ва материаллар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича қабул қилинган дастурларни амалга ошириш доирасида қиймати 5,5 миллиард доллардан ортиқ 2,8 мингдан кўпроқ маҳаллийлаштириш лойиҳаси ҳаётга татбиқ этилгани, илгари хориждан олиб келинган 4,8 мингдан зиёд янги маҳсулотлар турларини ишлаб чиқариш ўзлаштирилгани таъкидланди. Натижада кейинги беш йилда импорт ҳажми 752 миллион долларга, жумладан, 2016 йилда 286 миллион долларга камайди.
Бироқ импорт ўрнини босадиган маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш чора-тадбирлари амалга оширилаётганига қарамасдан, Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирликлар, идоралар ва хўжалик бирлашмалари импорт ҳажмининг асоссиз ошиб кетишига йўл қўймоқда. Бу мамлакатимиз иқтисодиёти учун ишлаб чиқариш ҳажмини янада кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратиш бўйича муҳим лойиҳаларни амалга оширишга йўналтирилиши мумкин бўлган валюта маблағларидан самарасиз фойдаланишга олиб келмоқда.
«Ўзбекэнерго», ОКМК «Ўзбекенгилсаноат», «Ўзқурилишматериаллари», «Навоий кон-металлургия комбинати», «Ўзпахтасаноатэкспорт», «Ўздонмаҳсулот», «Ўзбекчармпойабзали», «Ўзфармсаноат» корхоналарида 2016 йилда импорт ҳажми сезиларли равишда ошган. Қатор компаниялар ва хўжалик бирлашмалари, жумладан, «Ўзбекнефтгаз», ОКМК, «Ўзбекенгилсаноат», «Ўзбекэнерго», «Ўзқурилишматериаллари», «Ўзкимёсаноат», «Ўзэлтехсаноат», «Ўзфармсаноат», «Ўзбекозиқовқатхолдинг» компаниялари Ўзбекистон корхоналарида ишлаб чиқарилиши ўзлаштирилган маҳсулотларнинг хориждан олиб келинишига йўл қўйган. Шу билан бирга, айрим корхоналар томонидан хориждан уларнинг асосий фаолиятига хос бўлмаган маҳсулотлар ҳам сотиб олинган.
Қайд этилган компаниялар ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари импорт ҳажми, айниқса, мамлакатда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар, хомашё ва материалларни хориждан олиб келиш ҳажмининг ўсиши, шунингдек, асоссиз импорт учун валюта ресурсларини жалб қилгани учун уларга нисбатан қатъий жавобгарлик чоралари қўлланилиши, ҳатто, эгаллаб турган лавозимига лойиқ ёки нолойиқлиги тўғрисидаги масала кўриб чиқилиши ҳақида огоҳлантирилди. Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирлик ва идоралар, акциядорлик компаниялари, уюшмалар, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари зиммасига импортни мақбуллаштириш ва қисқартириш, шунингдек, улар назорат қиладиган ташкилот ҳамда корхоналарнинг валюта маблағларидан самарали фойдаланиши бўйича шахсан жавоб бериши тўғрисидаги масала юкланди.
«Ўзбекнефтгаз» миллий холдинг компанияси, «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти раҳбарлари Алишер Султонов ва Акбар Шукуровга инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун кераксиз бўлган товарлар божхона омборларида узоқ муддат сақланаётгани кўрсатиб ўтилди. Давлат божхона қўмитасига Ҳисоб палатаси ва Адлия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда божхона омборларида узоқ вақтдан буён сақланаётган маҳсулотларни тўлиқ инвентаризациядан ўтказиш ва улардан кейинчалик фойдаланиш, шунингдек, божхона омборлари тизимини мақбуллаштириш ва тартибга солиш, улар учун халқаро стандартлар даражасида ягона техник талаблар белгилаш бўйича Вазирлар Маҳкамасига аниқ таклифлар киритиш топширилди.
Рақобатбардош ва импорт ўрнини босадиган сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни кенгайтириш масалалари йиғилиш иштирокчиларининг диққат марказида бўлди. «Ўзфармсаноат» давлат акциядорлик концерни раҳбари М.Дўстмуродов, «Ўзэлтехсаноат» акциядорлик компанияси раҳбари Ф.Боқиев, «Ўзагротехсаноатхолдинг» холдинг компанияси раиси Н.Отажонов, «Ўзбекозиқовқатхолдинг» холдинг компанияси раиси О.Рустамов ва «Ўзмонтажмахсусқурилиш» акциядорлик компанияси раҳбари А.Шодиев маҳаллийлаштириш ва маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш лойиҳаларини ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширишни таъминламаётгани учун қаттиқ танқид қилинди.
Иқтисодиёт вазирлигига маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтиришни янада рағбатлантириш мақсадида Маҳаллийлаштириш дастурини шакллантиришда ёндашувларни танқидий қайта кўриб чиқиш ва 2018 йилдан Дастурга мамлакатимиз корхоналарида ишлаб чиқаришни ўзлаштириш таклиф этилаётган импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар рўйхати асосида янги маҳаллийлаштириш лойиҳаларини киритиш ҳақида огоҳлантирувчи механизмни жорий этиш топширилди.
Йиғилиш иштирокчилари эътибори аксарият корхоналар Халқаро саноат ярмаркаси ва Кооперацион биржада шартномаларни номигагина тузаётганига қаратилди. Жумладан, «Ўзавтосаноат»,"Ўзмонтажмахсусқурилиш", «Тошшаҳартрансхизмат» акциядорлик компаниялари, Автомобиль йўллари давлат қўмитаси, «Ўзбекистон ҳаво йўллари» миллий авиакомпанияси, «Ўзагросаноатхолдинг» холдинг компанияси корхоналари 2016 йилда тузилган шартномалар бўйича маҳсулотларни тўлиқ харид қилмаган. Вазирлар Маҳкамасининг комплекслари раҳбарлари, ахборот-таҳлил департаментлари мудирлари, вазирлик ва идоралар, акциядорлик компаниялар, уюшмалар, хўжалик бирлашмалари ва йирик корхоналар раҳбарлари Халқаро саноат ярмаркаси ва Кооперацион биржада 2017 йил учун тузилган шартномалар ўз вақтида, тўлиқ амалга оширилиши учун шахсан жавоб бериши ҳақида қатъий огоҳлантирилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Президентининг 6 апрелдаги фармойиши билан ташкил этилган Импорт бўйича келтириладиган товарлар (ишлар, хизматлар)нинг ҳажми ва таркибини танқидий таҳлил қилиш, импорт ўрнини босадиган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириш бўйича комиссия раҳбари М.Нурмуротовга Комиссия зиммасига юклатилган вазифаларга мувофиқ, тармоқлар томонидан импортни камайтириш ва импорт ўрнини босадиган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга доир амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисидаги ахборотни, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг аниқланган камчиликларни бартараф этиш ҳамда барча даражадаги раҳбарларнинг шахсий жавобгарлик чоралари бўйича қарорлари лойиҳасини Ўзбекистон Президенти девонига ҳар ойда киритиш топширилди.
Шу билан бирга, Комиссия зиммасига 1 июлга қадар божхона тўловлари бўйича қонунчиликда кўзда тутилган имтиёзларни тўлиқ инвентаризациядан ўтказиш ва уларни қисқартириш ҳамда мақбуллаштиришга доир таклифлар киритиш вазифаси юклатилди. Вазирлар Маҳкамасига 1 майдан божхона тўловлари бўйича янги имтиёзларни тақдим этиш бўйича таклифларни фақат Комиссия билан келишган ҳолда кўриб чиқиш амалиётини жорий қилиш топширилди.
Йиғилишда товарлар, ишлар ва хизматларнинг экспорт ҳажмини ошириш ва турларини кенгайтириш, жаҳон бозори конъюнктурасини ҳисобга олган ҳолда қўшимча экспорт учун фойдаланилмаган захираларни жалб этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
2017 йилнинг биринчи чорагида экспорт ҳажми 2016 йилнинг шу даврига нисбатан 9,1 фоизга ошганига қарамасдан, турли тармоқлар ва ҳудудлардаги қатор корхоналар экспорт бўйича прогноз кўрсаткичларни тўлиқ бажармагани таъкидланди. Хусусан,"Ўзагротехмаш", «Ўзқурилишматериаллари» акциядорлик жамиятлари, «Ўзбекозиқовқатхолдинг» холдинг компанияси, «Ўзфармсаноат» давлат акциядорлик концерни корхоналари, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Самарқанд, Сурхондарё, Сирдарё, Тошкент, Фарғона ва Хоразм вилоятларидаги ҳудудий корхоналар томонидан прогноз кўрсаткичларни бажаришда оқсоқликка йўл қўйилган. Мева-сабзавот маҳсулотлари етиштиришга ихтисослашган қатор туманлар, жумладан, Олтинкўл (Каримов), Булоқбоши (Махсудов), Қўрғонтепа (Эргашев), Хўжаобод (Исмоилов), Бухоро (Эсонов), Вобкент (Жаводов), Бахмал (Сафаров), Сариосиё (Жўраев), Сирдарё (Назаров) ва Қува (Раҳмонов) туманларида мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилиш прогнозлари бажарилмаган.
Экспорт прогноз кўрсаткичлари бажарилишини таъминлашда йўл қўйган камчиликлари учун «Ўзагротехсаноатхолдинг» (Отажонов), «Ўзбекозиқовқатхолдинг» холдинг (Рустамов) компаниялари, «Ўзқурилишматериаллари» акциядорлик жамияти (Зарипов), «Ўзфармсаноат» давлат акциядорлик концерни (Дўстмуротов) раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ва вилоятлар ҳокимлари фаолияти танқид қилинди.
2017 йилнинг биринчи чорагида мева-сабзавот маҳсулотларини белгиланган ҳажмда экспортга етказиб беришни таъминламаган туманлар ҳокимлари биринчи ярим йил якунлари бўйича прогноз кўрсаткичларини бажармаган тақдирда уларнинг эгаллаб турган лавозимида қолиши ёки қолмаслиги тўғрисидаги масала кўриб чиқилиши ҳақида огоҳлантирилди.
Экспорт прогноз кўрсаткичлари бажарилишини таъминламаган тармоқлар ва ҳудудлар раҳбарларига ўн кун муддатда йўл қўйилган ортда қолишнинг ўрнини тўлдириш ва жорий йил биринчи ярми ва, умуман, 2017 йил якунлари бўйича тасдиқланган экспорт кўрсаткичларига чиқиш мақсадида ҳар бир корхона кесимида мавжуд муаммоли масалаларни бартараф этишга доир аниқ чоралар ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш вазифаси топширилди.
Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликларига «Ўзагроэкспорт» акциядорлик жамияти билан биргаликда мева-сабзавот маҳсулотларини, жумладан, ушбу маҳсулотларни етиштиришга ихтисослашган 66 туманда экинларни ўз вақтида экиш, маҳсулотларни тайёрлаш, шартномалар тузиш ва жўнатиш орқали экспорт кўрсаткичларининг сўзсиз бажарилиши бўйича зарур чоралар кўриш топширилди.
Йиғилишда жойларда янги иш ўринлари ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Жумладан, олий ўқув юртлари ва касб-ҳунар коллежлари битирувчиларининг касблар бўйича билим ва меҳнат кўникмаларини шакллантириш, бандлигини таъминлаш, улар учун муносиб иш шароити яратиш чора-тадбирлари кўриб чиқилди.
Вазирлик ва идоралар, ҳокимликлар, маҳаллий давлат органларига янги иш ўринлари ташкил этишга кўмаклашиш бўйича янгича тизим яратиш юзасидан топшириқлар берилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 апреля провел видеоселекторное совещание, посвященное усилению персональной ответственности руководителей всех уровней за оптимизацию объемов и структуры импорта за счет углубления локализации производства и расширения промышленной кооперации, а также выполнение прогнозных параметров экспорта и полную мобилизацию резервов для увеличения его объемов. Об этом сообщило УзА.
По данным статистики, по программам локализации производства готовых видов продукции, комплектующих изделий и материалов реализовано свыше 2800 проектов более чем на 5,5 млрд долларов, освоено производство более 4800 новых видов продукции, ранее импортируемой. В результате объем импорта за последние пять лет сократился на 752 млн долларов, в том числе в 2016 году — на 286 млн долларов.
Однако комплексами Кабинета Министров, министерствами, ведомствами и хозяйственными объединениями допускается необоснованный рост объемов импорта, что приводит к неэффективному использованию валютных средств, которые могли бы направляться на реализацию важнейших для экономики страны проектов по расширению объемов производства и созданию новых рабочих мест, отмечалось на заседании.
В 2016 году значительно возросли объемы импорта на предприятиях «Узбекэнерго», АГМК, «Узбекенгилсаноат», «Узстройматериалы», НГМК, «Узпахтасаноатэкспорт», «Уздонмахсулот», «Узбекчармпойабзали» и «Узфармсаноат». Ряд компаний и хозяйственных объединений, включая «Узбекнефтегаз», АГМК, «Узбекенгилсаноат», «Узбекэнерго», «Узстройматериалы», «Узкимёсаноат», «Узэлтехсаноат», «Узфармсаноат» и «Узбекозиковкатхолдинг», допущен импорт продукции, аналогичное производство которой освоено предприятиями страны. Отдельными предприятиями осуществлен импорт продукции, несвойственной их основной деятельности.
Руководители указанных компаний и объединений строго предупреждены, что за рост объемов импорта, особенно продукции, сырья и материалов, производящихся в стране, а также отвлечение валютных ресурсов на несвойственный импорт, к ним будут применены жесткие меры ответственности, вплоть до рассмотрения вопроса о соответствии занимаемой должности. Перед руководителями комплексов Кабмина, министерств, ведомств, акционерных компаний, ассоциаций, хозяйственных объединений поставлен вопрос об их персональной ответственности за оптимизацию и сокращение импорта, а также эффективное использование валютных средств курируемыми организациями и предприятиями.
Государственному таможенному комитету поручено установить постоянный и жесткий контроль за соответствием структуры и номенклатуры импорта профилю деятельности импортеров. Госкомитету по инвестициям предписано обеспечить критический анализ обоснованности ценовых параметров в контрактах на импортное оборудование и технологии, их тендерной документации, а также инвестиционных проектов, заключаемых на условиях «под ключ».
Руководителям «Узбекнефтегаза» Алишеру Султанову и «Узбекистон темир йуллари» Акбару Шукурову указано на факты длительного хранения на таможенных складах невостребованных товаров, завезенных для реализации инвестиционных проектов. ГТК совместно со Счетной палатой и Министерством юстиции поручено в месячный срок провести сплошную инвентаризацию продукции, хранящейся на таможенных складах в течение длительного времени, и внести в правительство конкретные предложения по их использованию, а также по оптимизации и упорядочению системы таможенных складов, установлению для них единых технических требований с учетом международных стандартов.
В центре внимания совещания находились вопросы расширения локализации производства качественной конкурентоспособной импортозамещающей продукции. Подверглась жесткой критике деятельность руководителей «Узфармсаноат» Мирзанозима Дусмуратова, «Узэлтехсаноат» Фазлиддина Бакиева, «Узагросаноатхолдинг» Нодира Отажонова, «Узбекозиковкатхолдинг» Одилхона Рустамова и «Узмонтажспецстрой» Аъзама Шодиева за неудовлетворительное обеспечение своевременной и полной реализации проектов локализации и производства локализуемой продукции.
В целях стимулирования расширения производства локализованной продукции Министерству экономики поручено критически пересмотреть подход при формировании Программы локализации, предусмотрев внедрение с 2018 года уведомительного механизма включения в программу новых проектов локализации на основе перечня импортозамещающей продукции, предлагаемой к освоению на отечественных предприятиях.
Отдельное внимание было обращено на факты формального отношения многих предприятий к заключению договоров на Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже. В частности, не полностью приобретена продукция по заключенным на 2016 год договорам по предприятиям «Узавтосаноат», «Узмонтажспецстрой», «Тошшахартрансхизмат», Госкомавтодора, «Узбекистон хаво йуллари» и «Узагросаноатхолдинг». Руководители комплексов Кабинета Министров, заведующие информационно-аналитических департаментов Кабмина, руководители министерств, ведомств, акционерных компаний, ассоциаций, хозяйственных объединений и крупных предприятий строго предупреждены о персональной ответственности за своевременное и в полном объеме выполнение договоров, заключенных на 2017 год на Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже.
Руководителю Комиссии по критическому анализу объема и структуры импорта товаров (работ, услуг), углублению локализации производства импортозамещающей продукции, созданной распоряжением Президента от 6 апреля, М. Нурмуратову поручено в соответствии с возложенными на Комиссию задачами и функциями ежемесячно вносить в Аппарат Президента информацию о принимаемых отраслями мерах по сокращению импорта и локализации производства импортозамещающей продукции, а также проекты решений Президента по устранению выявленных недостатков и мерам персональной ответственности к руководителям всех уровней.
Перед комиссией также поставлена задача до 1 июля провести полную инвентаризацию предоставленных законодательством льгот по таможенным платежам и внести предложения по их сокращению и оптимизации. Кабинету Министров поручено с 1 мая внедрить практику рассмотрения предложений по предоставлению новых льгот по таможенным платежам только по согласованию с комиссией.
Особое внимание уделено вопросам увеличения объемов и расширения номенклатуры экспорта товаров, работ и услуг, вовлечению неиспользованных резервов для дополнительного экспорта с учетом сложившейся конъюнктуры на мировом рынке.
Отмечено, что, несмотря на рост объемов экспорта в первом квартале 2017 года на 9,1% по сравнению с тем же периодом 2016 года, рядом предприятий отраслей и территорий страны не обеспечено в полном объеме выполнение прогнозных параметров экспорта. В частности, допущено отставание в выполнении прогнозных параметров предприятиями «Узагротехмаш», «Узстройматериалы», «Узбекозиковкатхолдинг», «Узфармсаноат», а также территориальными предприятиями Республики Каракалпакстан, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областей. Рядом районов, специализированных на выращивании плодоовощной продукции, не обеспечено выполнение прогноза экспорта плодоовощной продукции.
За недостатки в обеспечении выполнения прогнозных параметров экспорта дана принципиальная оценка деятельности руководителей «Узагротехсаноатхолдинг», «Узбекозиковкатхолдинг», «Узстройматериалы», «Узфармсаноат», председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей.
Хокимы районов, не обеспечивших в первом квартале установленные объемы экспорта плодоовощной продукции, предупреждены, что, в случае невыполнения прогнозных параметров по итогам первого полугодия, будет рассмотрен вопрос о целесообразности их дальнейшего пребывания в занимаемой должности.
Руководителям отраслей и территорий, не обеспечившим выполнение прогнозных показателей экспорта, поручено в декадный срок разработать и утвердить конкретные меры по устранению проблемных вопросов в разрезе каждого предприятия с целью восполнения допущенного отставания и выхода на утвержденные параметры экспорта по итогам первого полугодия и 2017 года в целом.
Совету Министров Каракалпакстана и хокимиятам областей совместно с «Узагроэкспорт» поручено принять меры по безусловному выполнению параметров экспорта плодоовощной продукции, в том числе за счет своевременного посева, заготовки, твердой контрактации и отгрузки продукции в 66 специализированных на выращивании плодоовощной продукции районах.
Внимание также было уделено вопросам создания новых рабочих мест и обеспечения занятости населения. В частности, рассмотрены принимаемые меры по формированию профессиональных и трудовых навыков у выпускников высших учебных заведений и профессиональных колледжей, обеспечению их занятости, созданию достойных условий труда. Министерствам, ведомствам, хокимиятам и органам государственной власти на местах даны поручения по организации новой системы оказания содействия созданию новых рабочих мест.