1 октябрдан табиий газни ҳисоблаш ускуналари бўлмаган маиший истеъмолчиларга етказиб бериш белгиланган тарифнинг икки баравар қийматини қўллаган ҳолда амалга оширилади. Бу ҳақда Ўзбекистон Президентининг 20 апрелдаги қарорида айтилади.
1 июндан етказиб берилган газ учун қарздорлиги туфайли, газдан узиб қўйилган истеъмолчилардан газ таъминоти тармоқларига қайта уланиш учун энг кам ойлик иш ҳақининг икки баравари миқдорида тўлов ундириб олинади.
Ҳужжатда, шунингдек, замонавий газни ҳисоблаш электрон ускуналари «Ўзтрансгаз» компанияси маблағлари ҳисобидан ўрнатилиши, истеъмолчилар эса ҳисоблагичлар пулини йил давомида тўлаб бериши кўзда тутилган.

Внимание! Данное решение отменено постановлением Президента от 15 июня.
С 1 октября поставка природного газа бытовым потребителям, не имеющим приборов учета газа, будет осуществляться с применением удвоенного размера установленного тарифа. Об этом говорится в постановлении Президента Узбекистана от 20 апреля.
С 1 июня с потребителей, отключенных за задолженность за поставленный газ, будет взиматься плата за повторное подключение к сетям газоснабжения в двухкратном размере минимальной зарплаты.
Документом также предусмотрено, что современные электронные приборы учета газа будут устанавливаться за счет средств компании «Узтрансгаз», с погашением потребителями стоимости счетчиков в течение года.