Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев пайшанба куни Жиззах вилояти бўйича сафари жараёнида Жиззах шаҳридаги Тадбиркорликка кўмаклашиш маркази фаолияти билан танишди, деб хабар қилди ЎзА.
«Энди тадбиркор муаммосини ҳал қилиш учун турли ташкилотларга бориб юрмайди. Ушбу марказда барча соҳа мутахассислари уларнинг талаб ва таклифларини ўрганади ва ечимини топади. Тадбиркорларга кўмаклашиш маркази тадбиркорларнинг ҳақиқий кўмакчиси бўлиши лозим», — деди Шавкат Мирзиёев.
Туманларда аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш марказлари ташкил этилиб, улар томорқадан самарали фойдаланиш, микробизнесни йўлга қўйиш, микрокредитларни расмийлаштириш, ажратилган кредитларни мониторинг қилиш каби масалалар билан шуғулланади. Вилоят бўйича 91 ана шундай марказ очилиши кўзда тутилган.
«Агар биз энг олис ҳудудларда ҳам тадбиркорликни ривожлантирмоқчи бўлсак, аввало, аҳолига тадбиркорлик бўйича етарлича тушунча ва билим беришимиз керак. Тадбиркорларга имконият ва шароит яратиб берсак, улар ўзларини ҳам, аҳолини ҳам иш билан таъминлайди», — деди Президент.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по Джизакской области в четверг ознакомился с деятельностью Центра содействия предпринимательству в Джизаке, сообщило УзА.
«Теперь предприниматель может не ходить по различным организациям, чтобы решить волнующие его вопросы. Здесь специалисты изучат его требования и предложения, найдут подходящее решение. Центр содействия предпринимательству должен стать настоящим помощником деловых людей», — отметил Шавкат Мирзиёев.
В районах области намечено открыть 91 центр по вовлечению населения в предпринимательство. Эти центры будут заниматься вопросами эффективного использования приусадебных участков, налаживания микробизнеса, оформления микрокредитов, мониторингом использования выделенных кредитных средств.
«Если мы хотим развивать предпринимательство в самых отдаленных районах, необходимо прежде всего сформировать у людей достаточно знаний и навыков по бизнесу. Получив необходимые условия и возможности, предприниматели обеспечат работой и себя, и население», — сказал Президент.