БМТТДнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамда Ўзбекистон Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси ҳамкорликда энергия жиҳатидан самарали ва кам углеродли қишлоқ уйлари ҳамда қишлоқ аҳоли пунктларини лойиҳалаш ва қуришни амалга ошириш бўйича кенг кўламли янги қўшма лойиҳани ижро этишга киришади. Бу ҳақда БМТТД ваколатхонаси «Газета.uz"га хабар қилди.
Глобал экологик фонд ва БМТТД томонидан ажратилаётган грант маблағлари ҳисобига умумий бюджети 6,3 млн доллардан иборат бўлган янги лойиҳа уй-жой секторида энергия ва ресурсларни тежашни кучайтириш бўйича муҳим ва инновацион вазифаларни бажаришга йўналтирилган. Ушбу лойиҳанинг миллий ва глобал миқёсда иссиқхона газларининг ҳавога чиқарилишини қисқартиришга ҳамда Париж Битими мақсадларига эришишни таъминлаш йўлида мамлакатга янада кенг кўламли молиявий маблағларни жалб қилишга ҳисса қўшиши кутилмоқда. Ўзбекистон мазкур битимга 19 апрель куни аъзо бўлган.
2016 йилнинг охирида Ўзбекистон Президенти томонидан 2017−2021 йилларда Ўзбекистоннинг қишлоқ жойларида такомиллаштирилган намунали лойиҳалар асосида арзон уй жойларни қуриш бўйича янгиланган Дастур маъқулланган эди. Дастурда янги йўналиш ва вазифалар белгилаб берилди, улар энергия жиҳатидан самарали ва кам углеродли биноларни қуриш учун истиқболли имкониятларни очмоқда. Бу эса энергияни янада кўпроқ тежаш ва иссиқхона газларининг ҳавога чиқарилишини камайтиришни таъминлайди.
Бинолар секторида иссиқхона газларининг ҳавога чиқарилиши глобал даражаси 1970 йилдан буён икки маротабадан кўпроқ ошди ва 2010 йилда СО2-эквивалентида 9,18 Гига тоннага етди. Бу эса ҳавога чиқаётган иссиқхона газлари умумий миқдорининг 19 фоизи демакдир. Бинолар секторида иссиқхона газларининг атмосферага чиқарилишини қисқартириш салоҳияти катта. Чунки, ҳисоб-китобларга кўра, биноларда энергия истеъмоли самарадорлигини ошириш эвазига СО2-эквивалентда йилига иссиқхона газларини ҳавога ташлаш ҳажмини қарийб 3,3 4 Гига тоннага (мазкур секторда атмосферага чиқарилаётган иссиқхона газлари умумий йиллик ҳажмининг 50 фоизи) қисқартириш мумкин.

ПРООН в Узбекистане и Государственный комитет по архитектуре и строительству начинают реализацию нового совместного проекта, направленного на продвижение проектирования и строительства энергоэффективного и низкоуглеродного сельского жилья и сельских населенных пунктов. Об этом «Газете.uz» сообщили в представительстве ПРООН.
Проект с общим бюджетом грантовых средств в 6,3 млн долларов США, финансируемый Глобальным экологическим фондом (ГЭФ) и ПРООН, направлен на повышение энерго- и ресурсоэффективности в жилищном секторе. Он также внесет вклад в сокращение выбросов парниковых газов и привлечение в страну большего климатического финансирования в целях выполнения национальных обязательств по достижению целей Парижского соглашения по климату. Узбекистан присоединился к этому соглашению 19 апреля.
В конце 2016 года Президент Узбекистана одобрил обновленную Программу по строительству доступного жилья на основании усовершенствованных типовых проектов домов в сельской местности на 2017−2021 годы. В программе определены новые направления и задачи, которые открывают перспективные возможности для строительства энергоэффективных и низкоуглеродных зданий, что обеспечит большее энергосбережение и сокращение выбросов парниковых газов (ПГ).
На глобальном уровне выбросы ПГ в секторе зданий увеличились более чем в два раза с 1970 по 2010 год и достигли 9,18 гигатонн СО2-эквивалента, что составляет 19% от общего объема выбросов ПГ. По оценкам, повышение эффективности использования энергии в зданиях может обеспечить сокращение выбросов ПГ порядка 3,3−4 гигатонн СО2-эквивалента в год или почти 50% от общегодового объема.