Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Сирдарё вилояти бўйлаб сафари жараёнида чоршанба куни Сардоба сув омбори қурилиши билан танишди. Бу ҳақда ЎзА хабар қилди.
Жорий йилда қурилиши якунланадиган гидроиншоотда 922 миллион куб метр сув тўпланади. Сув омбори 2010 йилда Жанубий Мирзачўл каналининг марказий тармоғи оқиб ўтган ҳудудда бунёд этила бошланган эди.
«Кўп тармоқли фермер хўжаликларини ривожлантирмоқдамиз, одамлар такрорий экин экиб, қўшимча даромад топсин. Сардоба сув омбори ҳудуддаги деҳқон ва фермерларга бу борада катта имкониятлар яратади», деди давлат раҳбари.
Президентнинг Хитойга давлат ташрифи чоғида гидроэнергетика соҳасида ҳам муҳим келишувларга эришилди. Ушбу мамлакат билан ҳамкорликда Сардоба сув омбори ёнида қуввати 15 мегаватт бўлган мини гидроэлектростанция қурилади. Сув омбори атрофида дам олиш зонаси ташкил этилади.
Президент мамлакатда муқобил энергетикани ривожлантириш бўйича истиқболли чора-тадбирлар ишлаб чиқилаётгани, гидроэнергетика соҳасида янги компания тузилиши режалаштирилаётганини таъкидлади.
Шу ерда Мирзаобод туманида амалга оширилиши режалаштирилган қишлоқ хўжалиги соҳасидаги истиқболли лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамиятига қарашли «Сардоба темир йўл агросаноат мажмуаси» унитар корхонаси томонидан балиқчилик, чорвачилик, мева-сабзавотни қайта ишлаш, сут маҳсулотлари ва омихта ем ишлаб чиқаришга ихтисослашган лойиҳалар амалга оширилиши режалаштирилган.
Сардоба сув омбори ва Мирзаобод тумани ҳудудида ташкил этиладиган балиқчилик мажмуаси инкубацион цех, интенсив ҳовузлар, балиқни қайта ишлаш заводи, маҳсулотларни сақловчи музлаткични ўз ичига олади. Балиқ учун омихта ем ҳам шу ернинг ўзида ишлаб чиқарилади. Мажмуа «Сирдарё балиқ саноат» корхонаси учун асосий база бўлиб хизмат қилади.
Сардоба мева-сабзовотлар логистика маркази ҳам кўп тармоқли бўлади. Бу ерда мева-сабзавотлар етиштириш, саралаш, қайта ишлаш, қадоқлаш, музлатиш, сақлаш, қуритиш ва етказиб бериш ташкил этилади.
Мирзаобод туманида ташкил этиладиган чорвачилик комплексида зотдор қорамоллар кўпайтириш орқали аҳолига гўшт ва сут етказиб бериш йўлга қўйилади. Ушбу тумандаги яна бир корхонада сут маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. 3,5 минг тонна сут қайта ишланиб, кенг турдаги маҳсулотлар тайёрланади ва қадоқланади. Тармоқдаги корхоналарни омихта ем билан таъминлаш мақсадида 3 минг тонна омихта ем ишлаб чиқариладиган корхона ташкил этиш мўлжалланган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по Сырдарьинской области в среду ознакомился со строительством Сардобинского водохранилища, сообщило УзА.
Гидросооружение, возведение которого будет завершено в текущем году, будет вмещать 922 миллиона кубометров воды. Его строительство было начато в 2010 году на территории водотока центральной сети Южно-Мирзачульского канала.
«Мы развиваем многопрофильные фермерские хозяйства, пусть люди, засевая повторные культуры, расширяя севооборот, получают дополнительный доход. Сардобинское водохранилище создаст большие возможности в этом направлении для дехкан и фермеров», сказал глава государства.
В ходе государственного визита Президента в Китай были достигнуты важные договоренности в сфере гидроэнергетики. Совместно с этой страной рядом с Сардобинским водохранилищем будет построена мини-гидроэлектростанция мощностью 15 МВт. На прилегающей к водохранилищу территории будет создана зона отдыха.
Президент подчеркнул, что разрабатываются перспективные меры по развитию в стране альтернативной энергетики, планируется создание новой компании в сфере гидроэнергетики.
Здесь же состоялась презентация перспективных проектов, планируемых к реализации в Мирзаабадском районе в сельскохозяйственной сфере.
Предприятие «Сардоба темир йўл агросаноат мажмуаси» при АО «Узбекистон темир йуллари» строит рыбоводческий комплекс, в который войдут инкубационный цех, интенсивные водоемы, завод по переработке рыбы и хладохранилище. Здесь же будет производиться корм для рыб. Комплекс послужит основной базой для предприятия «Сирдарё балик саноат».
В Сардобинском плодоовощном логистическом центре будут налажены выращивание, сортировка, переработка, фасовка, заморозка, хранение, сушка и поставка фруктов и овощей.
В Мирзаабадском районе также будут построены животноводческий комплекс для разведения племенного крупного рогатого скота и предприятие по выпуску молочной продукции мощностью переработки 3500 тонн молока. Кроме того, будет открыто предприятие по заготовке 3000 тонн кормов для скота.