2017−2021 йилларда Ўзбекистонда жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш мақсадида жами 995,2 миллиард сўмдан зиёд маблағ сарфланиши назарда тутилган бўлиб, шундан 706,2 миллиард сўмдан ортиқ қисми ушбу йилларда жами 167 та спорт иншооти, жумладан, 90 та спорт мажмуаси ва 77 та сузиш ҳавзасини қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш ҳамда жиҳозлаш ва қайта жиҳозлашга йўналтирилади.
Мазкур чоралар Ўзбекистон Президентнинг 3 июндаги тегишли қарорида кўзда тутилган.
Ушбу қарор билан Ўзбекистонда жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш дастури тасдиқланиб, унга мувофиқ кенг кўламли, аниқ мақсадли ишлар амалга оширилиши кўзда тутилган. Жумладан, дастурга мувофиқ:
- жисмоний тарбия ва спорт соҳасини ташкил этиш ва бошқариш тизимини ривожлантиришга йўналтирилган қонунчиликни янада такомиллаштириш;
- жисмоний тарбия ва спорт соҳасининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, замонавий спорт комплексларини қуриш, уларни замонавий спорт ускуналари ва анжомлари билан жиҳозлаш, мазкур соҳада хусусий секторни ривожлантириш;
- жисмоний тарбия ва спорт соҳасида кадрлар тайёрлаш, уларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш муассасаларини илмий-услубий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, спорт мактабларини юқори малакали мураббийлар ва тиббиёт ходимлари билан таъминлаш;
- таълим муассасалари ўқувчи ва талабалари, аҳолининг кенг қатламлари ўртасида соғломлаштириш, жисмоний тарбия, оммавий спорт ишларини ташкил этиш, комплекс спорт мусобақаларини ўтказиш, ёшлар орасидан иқтидорли спортчиларни саралаб олиш ва уларни мақсадли тайёрлаш каби йўналишларда комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш назарда тутилган.
Дастур ижроси доирасида спорт турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаблари ва болалар-ўсмирлар спорт мактабларининг штатлар жадвалига «Спортчи» лавозими жорий этилиши Ўзбекистон миллий терма жамоалари аъзоларини моддий қўллаб-қувватлаш тизимини янада мустаҳкамлашга йўналтирилган муҳим қадам вазифасини ўтайди. Шунингдек, спорт турларига ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактабларида «Спорт тўгараги ва селекция бўйича тренер» лавозими киритилади.
Жисмоний тарбия ва спортга ихтисослашган таълим муассасалари ва спорт клублари фаолиятини олимпия, миллий ва бошқа спорт турлари кесимида рейтинг баҳолаш тизимини жорий этилади. Қарорда Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитасининг «Жисмоний тарбия ва спорт аълочиси» кўкрак нишонини таъсис этиш белгиланди.
Дастурга кўра, ўқувчи ва талаба-ёшлар ўртасида ўтказиладиган уч босқичдан иборат «Умид ниҳоллари», «Баркамол авлод» ва Универсиада спорт ўйинлари дастурларини спортнинг оммавий турлари ҳисобига кенгайтириш, нуфузини ошириш ва мусобақа ғолибларини муносиб рағбатлантириш тизимини тубдан такомиллаштириш назарда тутилган.
Ҳудудий кўп тармоқли тиббиёт марказларида спорт тиббиёти бўлимлари ташкил этилиб, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш белгилаб қўйилган.

На развитие физической культуры и массового спорта в Узбекистане в 2017—2021 годах будет выделено свыше 995,2 млрд сумов. Из них более 706,2 млрд сумов направят на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт, оснащение и переоснащение 167 спортивных сооружений, в том числе 90 спортивных комплексов и 77 плавательных бассейнов.
Эти меры предусмотрены в соответствующем постановлении Президента Узбекистана от 3 июня.
Постановлением утверждена программа по развитию физической культуры и массового спорта, предусматривающая:
• совершенствование законодательства, направленного на развитие системы организации и управления сферы физической культуры и спорта;
• укрепление материально-технической базы сферы физической культуры и спорта, строительство современных спортивных комплексов, оснащение их оборудованием и инвентарем, развитие частного сектора в данной сфере;
• научно-методическую поддержку учреждений подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере физической культуры и спорта, а также обеспечение спортивных школ высококвалифицированными тренерами и медицинскими работниками;
• организацию оздоровительных, физкультурных, спортивно-массовых работ среди учащихся и студентов образовательных учреждений, широких слоев населения, проведение комплексных спортивных мероприятий, отбор талантливых спортсменов среди молодежи и их целевой подготовке.
В штатные расписания республиканских школ высшего спортивного мастерства и детско-юношеских спортивных школ по видам спорта вводится должность «Спортсмен» для «укрепления системы материальной поддержки членов национальных сборных команд Узбекистана», говорится в документе. Должность «Тренер по спортивному кружку и селекции» появится в детско-юношеских спортивных школах, в том числе и специализированных по видам спорта.
Внедряется система рейтинговой оценки деятельности специализированных на физической культуре и спорте образовательных учреждений и спортивных клубов.
Постановлением учрежден нагрудный знак «Отличник физической культуры и спорта» Государственного комитета по физической культуре и спорту.
В программы трехступенчатых спортивных игр «Умид нихоллари», «Баркамол авлод» и Универсиада будут включены новые виды массового спорта, а систему поощрения победителей и призеров спортивных соревнований кардинально усовершенствуют.
Отделения спортивной медицины будут организованы в региональных многопрофильных медицинских центрах с последующим укреплением их материально-технической базы.