Ўзбекистон сув таъминоти ҳам газ ва электр таъминоти ортидан коммунал хўжалик соҳасида ягона биллинг тизимига уланади. Бу ҳақда 12 июнь куни Тошкентда бўлиб ўтган матбуот анжуманида маълум қилинди, деб хабар берди Norma.uz.
Ҳозирда биллингга Тошкент, Тошкент ва Хоразм вилояти уланган, деди «Коммунхизмат» дастурчиси Абдуғани Абдураимов. 1 июль куни Сурхондарё вилоятини улаш якунланди, 2017 йил охиригача эса барча ҳудудларни улаш режалаштирилган.
Ягона биллинг тизимини жорий этиш ишлари якунланганидан сўнг барча коммунал хизматлар бўйича Ягона интерактив давлат хизматлари портали билан интеграциялашган онлайн хизмат ҳам ишга тушади.
У коммунал тўловлар бўйича ҳисоб-китобларни кўриб чиқиш, коммунал тўловларни бошқариш, ҳисоблагичлар кўрсаткичлари ҳисобини юритиш, квитанциялар нусхасини олиш ва банк карталари ёрдамида хизматлар учун тўловларни амалга ошириш мумкин.

Водоснабжение Узбекистана вслед за системами газо- и электроснабжения подключается к единой биллинговой системе коммунального хозяйства. Об этом было заявлено 12 июня на пресс-конференции в Ташкенте, сообщила Norma.uz.
Сейчас к биллингу подключены Ташкент, Ташкентская и Хорезмская области, сообщил программист агентства «Коммунхизмат» Абдугани Абдраимов. 1 июля завершится присоединение Сурхандарьинской области, а до конца 2017 года планируется подключить все регионы.
С завершением внедрения единой биллинговой системы заработает и онлайн-сервис по всем коммунальным услугам, который будет интегрирован с Единым порталом интерактивных государственных услуг.
Он позволит просматривать расчеты по квартплате, контролировать коммунальные платежи, вести учет показаний приборов, распечатывать копии квитанций и оплачивать услуги при помощи банковских карт.