Хоразмда машҳур хонанда-ҳофиз ва бастакор Комилжон Отаниёзов(1917−1975) таваллудининг 100-йиллигига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди, деб хабар берди ЎзА.
Огаҳий номидаги вилоят мусиқали драма театрида хотира кечаси бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг байрам қатнашчиларига табригини Президентнинг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов ўқиб эшиттирди.
Бадиий жамоалар ва хонандалар томонидан Комилжон Отаниёзов ижодий меросидан намуналар ижро этилди. «Уч бўстон булбули» номли спектакль, ҳофиз ҳаёти ва ижодига бағишланган видеофильм намойиш этилди.
Улуғ санъаткор туғилиб вояга етган Шовот туманида Комилжон Отаниёзов номидаги маданият ва истироҳат боғи реконструкция қилиниб, ҳар томонлама обод масканга айлантирилди. Урганчда унинг хотираси билан аталган боғ ва ижод маркази, уй-музейи ташкил этилди. Ҳофиз сиймоси акс эттирилган ёдгорлик ўрнатилди.

В Хорезме прошли мероприятия, посвященные 100-летию со дня рождения выдающегося певца-хафиза и композитора Комилжона Отаниёзова (1917−1975), сообщило УзА.
В областном музыкальном драматическом театре имени Огахи состоялся памятный вечер. Поздравление участникам мероприятия направил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, его зачитал государственный советник Президента Хайриддин Султанов.
Художественные коллективы и солисты исполнили произведения из творческого наследия Комилжона Отаниёзова. Были представлены спектакль «Уч бустон булбули» («Соловей трех садов») и видеофильм о жизни и творчестве певца.
К юбилею в Шаватском районе, где родился Комилжон Отаниёзов, был реконструирован парк культуры и отдыха его имени. В Ургенче созданы парк и творческий центр имени певца, открыт его дом-музей и установлен его бюст.