Ўзбекистоннинг биринчи Президенти Ислом Каримовнинг кичик қизи Лола Каримова-Тиллаева яқин вақтларда Ўзбекистоннинг ЮНЕСКОдаги элчиси лавозимини тарк этишни режалаштирмоқда, дея хабар қилинди «Ўзбекистон 24» телеканали сайтида.
«Оиламга, шахсий мақсадларим ва лойиҳаларимга, Ислом Каримов жамғармасини, шунингдек, бошқа ижодий, хайрия ва маданий лойиҳаларни амалга ошириш учун яқин вақт ичида элчилик вазифамдан воз кечишни режалаштирмоқдаман», — дея маълум қилди Каримова-Тиллаева Ўзбекистоннинг исломий маданий ва илмий меросига бағишланган конференцияда.
Лола Каримова-Тиллаева 2008 йилда Ўзбекистоннинг ЮНЕСКОдаги элчиси лавозимига тайинланган эди. У «Сен ёлғиз эмассан» Республика болалар жамоат фонди, Республика болалар ижтимоий мослашув марказига ҳам раҳбарлик қилади, Гимнастика федерацияси президенти ҳамда Ислом Каримов номидаги Республика жамоат хайрия жамғармаси васийлик кенгаши раиси ҳисобланади.

Младшая дочь первого Президента Узбекистана Ислама Каримова Лола Каримова-Тилляева намерена покинуть должность постоянного представителя Узбекистана в ЮНЕСКО, сообщается на сайте телеканала «Узбекистан 24».
«В ближайшее время я откажусь от своей должности посла ЮНЕСКО ради семьи, личных целей и проектов, а также работ по фонду Ислама Каримова, новых творческих, культурных и благотворительных проектов», — заявила Лола Каримова-Тилляева в ходе международной научной конференции.
Лола Каримова-Тилляева стала постоянным представителем Узбекистана в ЮНЕСКО в январе 2008 года. Она также возглавляет Республиканский детский общественный фонд «Сен ёлғиз эмассан» («Ты не одинок»), Республиканский центр социальной адаптации детей, является президентом Федерации гимнастики и председателем попечительского совета Республиканского благотворительного общественного фонда имени Ислама Каримова.