Жиноят ишлари бўйича Тошкент вилоят суди судлов ҳайъати томонидан жавобгарликни оғирлаштирадиган ҳолатларда қотиллик содир этганликда айбланаётган Шавкатжон Маҳкамовга нисбатан умрбод озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Бу ҳақда вилоят прокуратураси сайтида хабар қилинди.
Иш ҳужжатларига кўра, муқаддам уч марта судланган Маҳкамов (1981 й.т.) Юқоричирчиқ туманида яшовчининг уйида ёлланма ишчи сифатида ишлаб келиб, олдиндан ўйланган режага асосан 15 апрель куни уй эгаси ва унинг турмуш ўртоғига ошхона пичоғи билан қуролланган ҳолда ҳужум қилиб, уларни ўта шафқатсизлик билан қасддан ўлдирган.
Шундан сўнг, жабрланувчиларга тегишли бўлган жами 82 минг АҚШ доллари ва 7 млн. сўм миқдоридаги пул маблағлари, шунингдек 18 млн. сўмлик турли буюмлар ва Сhevrolet Spark автомашинасини қўлга киритиб, воқеа жойидан яширинган. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан Маҳкамов 17 апрель куни қўлга олиниб, ундан тегишли ашёвий далиллар олинган.
Суд ҳукмига асосан Маҳкамов жавобгарликни оғирлаштирадиган ҳолатларда қасддан одам ўлдириш, босқинчилик, автотранспорт воситасини олиб қочиш ва бошқа ўта оғир жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилиб, унга нисбатан умрбод озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.

Судебная коллегия Ташкентского областного суда по уголовным делам назначила наказание в виде пожизненного лишения свободы Шавкатжону Махкамову, признанному виновным в совершении убийства при отягчающих обстоятельствах. Об этом сообщается на сайте областной прокуратуры.
Согласно материалам дела, ранее трижды судимый Махкамов (1981 г. р.), работая в доме жителя Юкоричирчикского района в качестве наемного работника, по заранее продуманному плану 15 апреля, вооружившись хозяйственным ножом, с особой жестокостью убил владельца дома и его супругу.
Далее, похитив принадлежащие потерпевшим денежные средства в размере 82 тысячи долларов США и 7 млн сумов, а также различные предметы стоимостью 18 млн сумов и автомобиль Сhevrolet Spark, скрылся с места происшествия. 17 апреля он был задержан правоохранительными органами с вещественными доказательствами.
Приговором суда Махкамов признан виновным в совершении убийства при отягчающих обстоятельствах, разбое, угоне автотранспортного средства и других особо тяжких преступлений и приговорен к пожизненному лишению свободы.