19 сентябрь куни БМТнинг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн билан учрашуви бўлиб ўтди, деб хабар қилди ЎзА.
Президент Ўзбекистон фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш, чинакам демократик ҳуқуқий давлат барпо этишнинг қатъий тарафдори эканини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев 2017—2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришларни қўллаб-қувватлаётгани учун Олий комиссарга миннатдорлик билдирди.
Олий Комиссар Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини яна бир бор тасдиқлади ҳамда 2017−2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси кенг кўламли янгиланишлар учун мустаҳкам асос бўлаётганини қайд этди.
Зайд Раад ал-Ҳусайн мамлакатимиз ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар бошқармаси (ИҲОКБ) ўртасидаги амалий ва очиқ мулоқотни кенгайтириш ва мустаҳкамлашга янги суръат бахш этган 2017 йил май ойида Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи якунларини юксак баҳолади.
Июнь ойида парламент Бошқарма билан ҳамкорлик бўйича 90 дан ортиқ тадбирдан иборат ҳаракатлар режасини қабул қилди. ИҲОКБнинг Бишкекдаги минтақавий офиси билан фаол ҳамкорлик ривожланмоқда. Сентябрь ойи бошида ушбу офис раҳбари Ўзбекистонда бўлди. Сентябрь ойи охирида БМТнинг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси А.Шаҳиднинг Ўзбекистонга ташриф билан келиши режалаштирилган.
Зайд Раад ал-Ҳусайн Шавкат Мирзиёевга 2017 йил 10−11 ноябрь кунлари Самарқандда ўтадиган Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарор тараққиётнинг долзарб муаммолари бўйича халқаро анжуманда иштирок этишга таклиф қилгани учун миннатдорлик билдирди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 сентября в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке провел встречу с Верховным комиссаром ООН по правам человека Зейдом Раад аль-Хусейном, сообщило УзА.
Президент отметил решительную приверженность Узбекистана к дальнейшему развитию гражданского общества и построению подлинно демократического правового государства.
Шавкат Мирзиёев высказал признательность Верховному комиссару за поддержку осуществляемых в Узбекистане глубоких преобразований в рамках Стратегии развития страны в 2017—2021 годах.
Верховный комиссар подтвердил поддержку осуществляемых в Узбекистане реформ. Он подчеркнул, что Стратегия действий по развития страны является «впечатляющей основой» для глубоких преобразований.
Зейд Раад аль-Хусейн высоко оценил итоги своего визита в Узбекистан в мае 2017 года, который дал новый импульс расширению и углублению конструктивного и открытого диалога между страной и УВКПЧ.
В июне парламент принял План действий по сотрудничеству с управлением, содержащий более 90 мероприятий. Развивается взаимодействие с региональным офисом УВКПЧ в Бишкеке. В начале сентября Узбекистан посетил глава этого офиса. На конец сентября запланирован визит спецдокладчика ООН по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмеда Шахида.
Зейд Раад аль-Хусейн поблагодарил Шавката Мирзиёева за приглашение принять личное участие в международной конференции по актуальным проблемам безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии, которая состоится 10−11 ноября в Самарканде.