Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев унинг Анқарага ташрифи арафасида Туркия фуқаролари учун соддалаштирилган виза жараёнлари эълон қилинганини фақатгина икки мамлакатнинг яқинлашиш йўлидаги илк қадам деб атади.
«Шундай кунлар келадики, азалий дўст ва қардош халқларимиз ўртасида виза бўлмайди. Биз буни амалга оширишга албатта ҳаракат қиламиз», — деди Шавкат Мирзиёев Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан музокаралари якунлари бўйича журналистлар олдида сўзга чиқар экан.
«Кўзларимиздан кўриниб турибдики, 20 йиллик танаффусда биз бир-биримизни соғинганмиз», — дея қайд этган Шавкат Мирзиёев икки давлат раҳбарлари музокаралар давомида бир-бирларини «ярим сўздан эмас, балки гапирмасдан, кўз билан тушунишини» таъкидлаб ўтди.
Йилнинг биринчи тўққиз ойи ичида икки давлат ўртасидаги маҳсулот айирбошлаш ҳажми қарийб 30 фоизга ўсганини таъкидлаган Президент: «Бу жуда кам», — деди. «Биз катта-катта марраларни кўзлашимиз керак», — дея қўшимча қилиб, гап 2−3 млрд доллар эмас (2016 йилда ўзаро савдо ҳажми 1,2 млрд долларни ташкил этди), балки 5−6 млрд доллар ҳақида бориши кераклига эътибор қаратди.
Матбуот анжуманида 16 мартдан «Туркия авиалинияси» Истанбулдан Самарқанда парвозларни бошлаши маълум қилинди. «Ўзбекистон ҳаво йўллари» Миллий авиакомпанияси 30 октябрдан мазкур йўналиш бўйича доимий рейсни очади. Анқарада авиаташувчилар ўртасида стратегик ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди.
Шавкат Мирзиёев пайшанба куни бўлиб ўтадиган Ўзбек-турк бизенс-форумида 3,5 млрд долларлик 35 та ҳужжат имзоланишини маълум қилди.
«Туркия биз учун халқаро майдонда ишончли ва муҳим шерик ва биз буни алоҳида қадрлаймиз», — деди Ўзбекистон Президенти.
Режеп Таййип Эрдўғон Ўзбекистонни барча муносабатларда стратегик мамлакат, Шавкат Мирзиёев ташрифини эса тарихий ҳодиса деб атади.
У ўзаро савдо даражаси икки давлат салоҳиятига мос келмаслигини ҳам маълум қилди.
«Дўст ва қардош халқ сифатида Ўзбекистоннинг кучли мамлакат бўлишидан манфаатдормиз», — деди Туркия Президенти.
Режеп Таййип Эрдўғон ўз нутқини шоир Абдулла Ориповнинг «Ўзбекистон» шеъридан бир парча келтириш билан якунлади:

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев заявил, что упрощение визовых процедур для граждан Турции, объявленное накануне его государственного визита в Анкару, — это лишь первый шаг на пути сближения двух стран.
«Наступят дни, когда между нашими дружественными и братскими народами виз не будет. Мы обязательно будем к этому стремиться», — сказал Шавкат Мирзиёев, выступая перед журналистами в среду по итогам переговоров с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
«По нашим глазам видно, как за 20-летний перерыв мы соскучились друг по другу», — отметил Шавкат Мирзиёев, подчеркнув, что лидеры двух стран на переговорах «понимали друг друга не с полуслова, а без слов, по взгляду».
Отметив, что за первые девять месяцев года товарооборот между двумя странами вырос почти на 30%, Президент сказал: «Это очень мало». «Мы должны задавать высокие рубежи», — заявил он, добавив, что речь должна идти не о 2−3 млрд долларов (в 2016 году объем взаимной торговли составил 1,2 млрд долларов), а о 5−6 млрд долларов.
На пресс-конференции стало известно, что с 16 марта «Турецкие авиалинии» начнут полеты из Стамбула в Самарканд. Национальная авиакомпания «Узбекистон хаво йуллари» открывает регулярный рейс по этому направлению с 30 октября. Между перевозчиками в Анкаре подписано соглашение о стратегическом партнерстве.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что на Узбекско-турецком бизнес-форуме в Стамбуле в четверг планируется подписание 35 документов на 3,5 млрд долларов.
«Турция для нас — надежный и важный партнер на международной арене, и мы это особенно ценим», — подчеркнул Президент Узбекистана.
Реджеп Тайип Эрдоган назвал Узбекистан стратегической во всех отношениях страной, а визит Шавката Мирзиёева — историческим событием.
Он также признал, что уровень взаимной торговли не соответствует потенциалу двух государств.
«Как дружественный и братский народ Узбекистана мы заинтересованы в том, чтобы он был сильной страной», — сказал Президент Турции.
Реджеп Тайип Эрдоган завершил свое выступление отрывком из стихотворения поэта Абдуллы Орипова «Узбекистон»: