29 ноябрь куни 9:30 да Афғонистоннинг Kam Air авиакомпаниясига тегишли Boeing 737 самолёти «Кобул-Тошкент» йўналиши бўйича ўзининг биринчи парвозини амалга оширди. Лайнер пойтахт аэропортида тантанали равишда, миллий мусиқа ва рақлар билан қарши олинди.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/11/JKjK8R15119352724297_b.jpg)
«Ўзбекистон ҳаво йўллари» Миллий авиакомпанияси матбуот хизматининг «Газета.uz"га хабар қилишича, авиайўналиш очилиши тўғрисидаги келишувга Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев топшириғи бўйича эришилди. У Ўзбекистоннинг минтақани Европа ва Осиё билан боғловчи минтақавий транспорт авиахаби сифатидаги ролини ошириш бўйича чора-тадбирларнинг бир қисми ҳисобланади.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/11/QppoXa15119328141224_b.jpg)
Биринчи рейс Афғонистони Президенти Ашраф Ғанининг Ўзбекистонга 4 декабрда амалга оширилиши кутилаётган расмий ташрифи арафасида бўлиб ўтди. Самолёт Кобулдан Тошкентга қўшни давлатнинг ҳукумат делегациясини олиб келади.
Kam Air ижрочи директори Равиль Аксянов аэропортда журналистларга интервью берар экан, рейсни очишга тайёргарлик ишлари анчадан буён давом этаётган бўлса ҳам, ҳужжатларни имзолаш жараёни бир неча кунни олганини маълум қилди.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/11/W4hMdB15119328121874_b.jpg)
Равиль Аксянов.
«Бир ҳафта муқаддам Миллий авиакомпания ва Ўзбекистон авиацион ҳукумати делегацияси аэропорт инспекциясини ўтказиш ва хавфсизлик даражаси ва инфратузилмалар билан танишиш учун Кобулга ташриф буюрди. Сўнгра биз шартномалар тузиш ва уларни имзолаш учун Тошкентга таклиф қилиндик. Бу тўрт кун вақтни олди», - деди у.
МАКдан қайд этилишича, Ҳамид Карзай номидаги Кобул Халқаро аэропортида йўловчиларни ўтказиш жараёни хавфсизлик бўйича барча авиацион талабларга жавоб беради.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/11/6alO4S15119328128142_b.jpg)
Томонлар афғон фуқаролик авиацияси учувчиларини МАКнинг Учувчилар мактабида ўқитиш ҳамда Uzbekistan Airways Technics авиакорхоналарида Kam Air ҳаво кемаларига техник хизмат кўрсатиш бўйича шартномаларни имзолади.
Kam Air Ўзбекистон МАК билан «Ўзбекистон ҳаво йўллари"нинг уловчи рейслари орқали Европага етказиш учун интерлайн-шартномани имзолашни мўлжалламоқда, дея қўшимча қилди Равиль Аксянов.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/11/3E70RZ15119351098143_b.jpg)
«Кобул-Тошкент» рейсини тахминан 8−9 декабрдан бошлаб ҳафтасига икки марта — чоршанба ва якшанба кунлари амалга ошириш режалаштирилмоқда. Парвоз вақти бир ярим соатни ташкил этади. Авваллари йўловчилар Афғонистондан Тошкентга Истанбул ёки Дубай орқали 17−32 соатда етиб келган.
![](https://www.gazeta.uz/media/img/2017/11/MFylkG15119351129926_b.jpg)
Kam Air хусусий авиакомпаниясига 2003 йилда асос солинган. Кобул халқаро аэропортида жойлашган. Деҳли, Машҳад, Душанбе, Истанбул ва Жиддага доимий рейсларни амалга оширади. Kam Air авиапаркида 14 та ҳаво кемаси мавжуд. Улар биттадан Airbus 340−300, Boeing 767−200, Boeing 737−300, Boeing 737−800, McDonnell Douglas-83 ҳамда иккитадан Boeing 737−500, McDonnell Douglas-87 ва Saab 340B.
Kamgar Group хўжайини ва асосчиси Замари Камгар шундай деди: «Биз Афғонистоннинг биринчи хусусий тижорий авиакомпанияси ҳисобланган авиакомпаниямизнинг икки давлат ўртасида авиалоқани очганидан фахрланамиз… Биз „Ўзбекистон ҳаво йўллари“ каби ишончли ва техник таъминланган авиакомпания билан ҳамкорлик қилишдан фахрланамиз».

29 ноября в 9:30 самолет Boeing 737 афганской авиакомпании Kam Air совершил первый полет по маршруту «Кабул-Ташкент». Лайнер был встречен в столичном аэропорту в торжественной обстановке, с национальной музыкой и танцами.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Национальной авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари», соглашение об открытии авиамаршрута было достигнуто по поручению Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Оно является частью усилий по увеличению роли Узбекистана как регионального транспортного авиахаба, который свяжет столицы региона с Европой и Азией.
«Афганистан — дружественное нам сопредельное государство, и гражданская авиация выступает катализатором развития двусторонних отношений, мостом, связывающим две культуры и экономики», — отметили в НАК.
Первый рейс состоялся накануне официального визита в Узбекистан Президента Афганистана Ашрафа Гани, прибытие которого ожидается 4 декабря. Из Кабула в Ташкент самолет привез правительственную делегацию соседней страны.
Исполнительный директор Kam Air Равиль Аксянов в интервью журналистам в аэропорту сообщил, что хотя подготовительная работа к открытию рейса велась давно, сам процесс подписания документов занял всего несколько дней.
Равиль Аксянов.
«Неделю назад делегация Национальной авиакомпании и авиационных властей Узбекистана побывала в Кабуле, чтобы провести инспекцию аэропорта, ознакомиться с уровнем безопасности и инфраструктурой. Потом мы были приглашены в Ташкент на составление и подписание договоров. Все это заняло четыре дня», — сказал он.
В НАК также подчеркнули, что процедура прохождения пассажиров на посадку в Международном аэропорту Кабула имени Хамида Карзая отвечает всем международным авиационным требованиям по безопасности.
Сторонами также подписаны соглашения по обучению афганских пилотов гражданской авиации в Летной школе НАК и по техническому обслуживанию воздушных судов Kam Air на авиапредприятии Uzbekistan Airways Technics.
Kam Air намерена заключить с НАК Узбекистана интерлайн-контракт для доставки пассажиров на стыковочные рейсы «Узбекистон хаво йуллари» в Европу, добавил Равиль Аксянов.
Планируется, что рейсы «Кабул-Ташкент-Кабул» будут выполняться два раза в неделю — по средам и воскресеньям — ориентировочно с 8−9 декабря. Время полета составляет полтора часа. Раньше пассажиры из Афганистана прилетали в Ташкент через Стамбул или Дубаи, затрачивая от 17 до 32 часов.
Частная авиакомпания Kam Air была образована в 2003 году. Расположена в международном аэропорту Кабула. Выполняет регулярные рейсы в Дели, Мешхед, Тегеран, Душанбе, Стамбул и Джидду. Авиапарк Kam Air насчитывает 14 воздушных судов: по одному Airbus 340−300, Boeing 767−200, Boeing 737−300, Boeing 737−800, McDonnell Douglas-83 и по два Boeing 737−500, McDonnell Douglas-87 и Saab 340B.
Владелец и основатель Kamgar Group Замари Камгар отметил: «Мы гордимся тем, что наша авиакомпания, которая стала первой частной коммерческой авиакомпанией Афганистана, открывает авиасообщение между двумя столицами… Мы гордимся сотрудничеством с такой надежной и технически оснащенной авиакомпанией, как „Узбекистон хаво йуллари“».