Президент Шавкат Мирзиёев 20 июль куни Яшнобод туманига ташриф буюриб, ер усти метроси қурилишининг бориши билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Умумий узунлиги 52,1 километрдан иборат мазкур метро қурилиши беш босқичда амалга оширилади. Дастлаб Тошкент метрополитенининг «Дўстлик» бекатидан Қўйлиқ бозоригача бўлган қисми қурилади. 11 километрлик бу қисмда саккизта бекат бунёд этилади.
«Жамоат транспортининг фақат нефть ёки газга боғланиб қолиши нотўғри. Ер усти метроси арзон, қулай ва хавфсиз. Энг муҳими, бу бошқа жамоат транспортларидаги юкламани ўзига олади, шаҳар марказидаги тирбандликни камайтиради. Йўл ҳақи тушумиям вақтида ва жойида бўлади», деди Шавкат Мирзиёев.
Шу жиҳатларни ҳисобга олиб, қурилишни тезлаштириш, ишни бир неча сменада ташкил этиб, эртароқ қуриб битказиш зарурлиги таъкидланди.
Президент ер усти метросининг биринчи босқичини келгуси йил Наврўз байрами арафасида фойдаланишга топшириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Яшнабадский район и ознакомился с ходом строительных работ, сообщила пресс-служба главы государства.
Строительство метро, общая протяженность которого составит 52,1 км, осуществляется в пять этапов. Сперва будет проложена линия от станции «Дустлик» Ташкентского метрополитена до рынка Куйлюк. На этом отрезке длиной 11 км будет 8 станций.
«Чтобы общественный транспорт зависел только от нефти и газа — это неправильно. Надземное метро доступно, удобно и безопасно. Самое важное, оно возьмет на себя часть нагрузки других видов общественного транспорта, поможет разгрузить дороги в центре города. Более того, будет легче контролировать взимание платы за проезд», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил необходимость ускорения работ, организации работы в несколько смен и завершения строительства как можно раньше.
Президент дал указания сдать первую очередь надземного метро в преддверии празднования Навруза в следующем году.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством Сергелийской ветки Ташкентского метрополитена.
Ветка протяженностью 7,1 км свяжет населенные пункты Сергелийского района со станцией «Олмазор» Чиланзарского района. Пути будут проложены по надземным эстакадам. Для создания удобств пассажирам на станциях установят лифты и эскалаторы.