Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 29 август куни Бекобод шаҳрига ташриф буюрди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар қилди.
Давлат раҳбари 2017 йил 18 август куни «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятига келиб, унинг ишлаб чиқариш қуввати ва молиявий-иқтисодий ҳолатини тубдан яхшилаш чора-тадбирларини белгилаб берган эди.
Бугун эса Шавкат Мирзиёев лойиҳа қиймати 60 миллион доллар бўлган, замонавий, энергия тежовчи ва илғор технологиялар билан жиҳозланган янги ферроқотишмалар цехини тантанали равишда ишга туширди.
Ушбу янги цех Жанубий Кореянинг «Posco Daewoo» компанияси иштирокида қурилган бўлиб, жами 25 минг тонна ферросилиций ва ферросиликомарганец қотишмалари ишлаб чиқаради. Бу металл маҳсулотлар тайёрлайдиган тармоқлар талабини тўлиқ қондириш билан бирга, йилига ўртача 8 минг тонна ферроқотишмани экспорт қилиш ва 12 миллион доллар миқдоридаги валюта тушумини таъминлаш, импортни қисқартириш имкониятини яратади.
Ушбу янги цехга ўқув юртларини битираётган ва замонавий технологияларни чуқур ўзлаштирган 330 нафар йигит-қиз ишга қабул қилинади.
Шавкат Мирзиёев янги цехнинг технологик жараёнини кўздан кечирди. Жанубий кореялик ҳамкорлар билан суҳбатлашди. «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг инвестиция дастурига оид тақдимотлар билан танишди.
Комбинат раҳбарияти ва мутасаддиларга янги инвестиция лойиҳаларини бажариш ҳисобига бундай корхоналарни кўпайтириш, қўшимча иш ўринлари яратиб, аҳоли бандлиги даражасини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 августа посетил город Бекабад в Ташкентской области, сообщила пресс-служба главы государства.
18 августа 2017 года президент в ходе визита на «Узметкомбинат» обозначил меры повышения его производственной мощности и улучшения финансово-экономического состояния.
Сегодня Шавкат Мирзиёев торжественно ввел в строй новый цех ферросплавов проектной стоимостью 60 млн долларов, оснащенный энергосберегающими технологиями.
Новый цех построен при участии южнокорейской компании Posco Daewoo и способен выпускать в год 25 тысяч тонн ферросилиция и ферросиликомарганца. Это позволит не только обеспечить потребность металлургической отрасли, но экспортировать в среднем 8000 тонн ферросплавов в год и обеспечить приток валюты в размере 12 млн долларов, а также сократить импорт.
На работу в новом цехе примут 330 юношей и девушек.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессов в новом цехе и побеседовал с южнокорейскими партнерами. Главе государства были представлены проекты в рамках инвестиционной программы «Узметкомбината».
Руководству комбината и ответственным лицам даны указания по увеличению количества таких объектов за счет реализации новых инвестиционных проектов.
В сентябре 2017 года иностранное предприятие SFI Management Group получила в доверительное управление госдолю «Узметкомбината» в размере 74,1% для повышения эффективности деятельности комбината.