Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 20 сентябрь куни жисмоний тарбия ва спорт соҳасини ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Хабарда қайд этилишича, спортчиларни танлаб олиш — селекция ишларини такомиллаштириш бўйича янги тизим жорий этилиб, бу ўзининг дастлабки натижаларини бера бошлади.
Август-сентябрь ойларида Индонезияда ўтказилган Осиё ўйинларида спортчиларимиз 21 та олтин, 24 та кумуш ва 25 та бронза — жами 70 та медални қўлга киритди. Ўзбекистон олтин медаллар сони бўйича 5-ўринни эгаллади.
«Биз халқаро спорт майдонларида Ўзбекистоннинг нуфузи ва обрў-эътиборини оширишга катта ҳисса қўшган спортчиларимиз билан фахрланамиз. Шу билан бирга, олий спортда эришилган ютуқлар билан чегараланмасдан, оммавий спортга ҳам катта эътибор беришимиз керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда жисмоний тарбия ва спорт соҳасини янада ривожлантириш бўйича истиқболдаги муҳим вазифалар белгилаб берилди.
Аҳоли, айниқса, ёшларни жисмоний тарбия ва оммавий спорт билан шуғуллантириш ишлари яхши йўлга қўйилмагани, дарсдан ташқари вақтларда таълим муассасаларидаги спорт объектларидан барча ёшдаги одамларнинг фойдаланиши ташкил этилмагани кўрсатиб ўтилди.
Бундан ташқари, жойлардаги бўш турган хусусий объектлар негизида аҳолини оммавий спортга жалб қилиш учун имтиёзли хизмат кўрсатувчи спорт марказларини ташкил этиш талаб этилади.
Шу боис Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги Ёшлар иттифоқи, тегишли вазирликлар билан биргаликда таълим муассасаларидаги спорт иншоотлари ҳамда бўш турган объектларда спорт секцияларини очиш бўйича ташкилий чора-тадбирларни кўриши зарурлиги таъкидланди.
Туман, шаҳар, вилоят ва республика миқёсида спорт мусобақалари сонини кескин кўпайтириш, ғолиб ва совриндорларни Ёшлар иттифоқи маблағлари ҳисобидан пуллик мукофотлар билан рағбатлантириш бўйича топшириқлар берилди.
Аҳоли, айниқса, ёшларни спортга кенг жалб қилиш учун «Алпомиш» ва «Барчиной» тестларини мусобақа тарзида ўтказишни ҳамда уч даражадаги кўкрак нишонлари билан тақдирлашни жорий қилиш вазифаси қўйилди.
Корхоналар, таълим муассасалари, истироҳат боғларида оммавий бадантарбия ва гимнастика машғулотларини ўтказиш эътибордан четда қолиб кетгани қайд этилди. Бундай машқларнинг инсон саломатлиги учун фойдалилигини тарғиб қилиш мақсадида доимий кўрсатув ва ижтимоий роликлар тайёрлаб, телевидение орқали намойиш этиш лозимлиги таъкидланди.
«Мамлакатимизда спортни оммалаштириш бўйича беш йиллик миллий концепция ишлаб чиқиш зарур. Аҳолини жисмоний тарбия билан мунтазам шуғулланиб, соғлом турмуш кечиришга жалб этиш, шу орқали касалликларнинг олдини олиб, одамларнинг умрини узайтириш концепциянинг асосий йўналиши ва натижаси бўлиши керак», — деди президент.
Йиғилишда федерацияларнинг иши сустлиги сабабли от спорти, сузиш, қиличбозлик, ўқ отиш ва жамоавий спорт турлари бўйича халқаро мусобақаларда яхши натижаларга эришилмаётгани танқид қилинди. Шу боис Самарқанд, Жиззах, Қашқадарё, Наманган ва Тошкент вилоятларида ташкил этилаётган олимпия тайёргарлиги марказларини 2020 йилга қадар фойдаланишга топшириб, уларда Хитой тажрибасини қўллаш, яъни спортчиларнинг марказда доимий истиқомат қилиб, мақсадли тайёргарлик кўриш тизимини йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мутасадди раҳбарларга барча спорт федерациялари фаолиятини танқидий ўрганиб, уларнинг ишини, айниқса, селекция йўналишини тубдан яхшилаш, раҳбар кадрларнинг масъулиятини ошириш топширилди.
Малакали мураббийлар камлиги, хусусан, қишки спорт турлари бўйича мутахассислар етишмаслиги қайд этилди. Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигига мураббийлар тайёрлашни такомиллаштириш, уларга лицензия бериш механизмини соддалаштириш вазифаси қўйилди.
Болалар спорти иншоотларини барпо этиш, қурилишда замонавий тежамкор технологиялардан фойдаланиш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан жорий йилда 56 та спорт объектини қуриб, фойдаланишга топшириш, ушбу мақсадларга 362 миллиард сўм маблағ сарфланиши белгиланган. Лекин 10 сентябрь ҳолатига кўра, атиги 113 миллиард сўмлик қурилиш-монтаж ишлари бажарилган. Сирдарё, Навоий, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида қурилиш ишлари орқада қолмоқда.
Тегишли вазирлик ва ташкилотларга спорт объектларида қурилиш-таъмирлаш ишларини ўз вақтида якунлаш, Жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш жамғармасининг 2019 йилги манзилли дастурини шакллантириш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда 2020 йил Токиода ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик масаласи ҳам муҳокама қилинди. Мамлакатимиз спортчиларининг кўплаб лицензияларни қўлга киритиши ҳамда муносиб иштирок этиши учун тайёргарликни кучайтириш бўйича вазифалар белгиланди.
Мутасадди раҳбарларнинг соҳадаги муаммоларни бартараф этиш, аҳолини оммавий спортга кенг қамраб олиш, профессионал спортни янада ривожлантириш бўйича ҳисоботлари эшитилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 сентября провел совещание, посвященное вопросам развития сферы физической культуры и спорта, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается в сообщении, новая система селекции спортсменов начала давать результаты — Узбекистан занял пятое место на прошедших в августе-сентябре Азиатских играх в Индонезии, спортсмены завоевали 21 золотую, 24 серебряные и 25 бронзовых медалей.
«Мы гордимся нашими спортсменами, внесшими огромный вклад в приумножение авторитета и славы Узбекистана на международной спортивной арене. Вместе с тем, не ограничиваясь лишь успехами в высшем спорте, нам необходимо уделять большое внимание и массовому спорту», — сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании определены задачи по развитию физической культуры и спорта.
Указано, что работа по привлечению населения, особенно молодежи к занятию физической культурой и массовыми видами спорта не организована на должном уровне, не обеспечивается доступ людей всех возрастов к спортивным объектам образовательных учреждений во внеучебное время.
Кроме того, для привлечения населения к массовому спорту требуется организовать на базе неиспользуемых частных объектов спортивные центры, которые будут оказывать услуги на льготной основе.
В связи с этим Министерству физической культуры и спорта указано на необходимость принять совместно с Союзом молодежи, соответствующими министерствами меры по организации секций в спортивных сооружениях общеобразовательных учреждений и неиспользуемых объектах.
Поручено резко увеличить число спортивных соревнований районного, городского, областного и республиканского уровня, поощрять победителей и призеров денежными призами за счет средств Союза молодежи.
Кроме того, для широкого вовлечения населения, особенно молодежи к спорту, поручено проводить тесты «Алпомыш» и «Барчиной» в соревновательном виде и внедрить награждение их победителей нагрудными знаками трех степеней.
Отмечалось недостаточное внимание проведению массовых физкультурных и гимнастических мероприятий на предприятиях, в образовательных учреждениях и парках. Подчеркивалось, что для пропаганды пользы подобных упражнений для здоровья необходимо организовать подготовку и выпуск регулярных передач и социальных роликов на телевидении.
«Необходимо разработать пятилетнюю национальную концепцию по популяризации спорта в нашей стране. Основным ее направлением и результатом должен стать призыв населения к регулярному занятию физической культурой, предотвращение посредством этого заболеваний, утверждение здорового образа жизни и продление жизни людей», — сказал президент.
На совещании подвергнуто критике, что из-за слабой деятельности федераций не удается достичь хороших результатов на международных турнирах по конному спорту, плаванию, фехтованию, стрельбе и командным видам спорта. Даны указания сдать в эксплуатацию до 2020 года центры олимпийской подготовки в Самаркандской, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской и Ташкентской областях, использовать в их деятельности опыт Китая — внедрить систему, при которой спортсмены целенаправленно тренируются в центре, постоянно проживая в нем.
Ответственным руководителям поручено критически изучить деятельность всех спортивных федераций, в корне улучшить их работу, особенно в направлении селекции, повысить ответственность руководящих кадров.
Отмечалась нехватка квалифицированных тренеров, в частности по зимним видам спорта. Министерству физической культуры и спорта поручено усовершенствовать подготовку тренеров и упростить механизм выдачи им лицензий.
Было уделено внимание и вопросам строительства сооружений детского спорта с использованием энергосберегающих технологий.
В текущем году за счет средств Фонда развития физической культуры и спорта намечено строительство 56 спортивных объектов с выделением на это 362 млрд сумов.
Однако по состоянию на 10 сентября выполнены строительно-монтажные работы всего на 113 млрд сумов. Наблюдается отставание в этом отношении в Сырдарьинской, Навоийской, Ташкентской областях и в Ташкенте.
Соответствующим министерствам и организациям поручено своевременно завершить строительство и ремонт спортивных объектов, а также сформировать адресную программу Фонда развития физической культуры и спорта на 2019 год.
На совещании обсужден также вопрос подготовки к летним Олимпийским и Паралимпийским играм 2020 года в Токио. Определены задачи по усилению подготовки спортсменов для получения большого количества лицензий и достойного выступления на играх.