12 ноябрь куни Тошкент шаҳрида «Трастбанк» хусусий акциядорлик банки ва Ислом тараққиёт банки гуруҳининг (ИТБ) аъзоси бўлган Халқаро Ислом савдо-молия корпорацияси (ITFC) раҳбарлари ўртасида бўлиб ўтган учрашувда умумий қиймати 4 млн АҚШ доллари миқдорида Савдони молиялаштириш линиясини ажратиш бўйича битим имзоланди.
Мазкур битим Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 12 сентябрдаги «Республика банк тизимини янада ривожлантириш ва барқарорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги ҳамда 2017 йил 17 декабрдаги «Халқаро ва хорижий молия институтлари билан ҳамкорликнинг самарадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорларида белгиланган мамлакатни жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишда халқаро ва хорижий молия институтлари билан ўзаро ҳамкорлик алоқаларини изчил мустаҳкамлаш борасидаги муҳим йўналиш бўлди.
Халқаро Ислом савдо-молия корпорацияси томонидан ажратилган ушбу линиянинг мақсади бир йилгача бўлган муддатга амал қиладиган савдо операцияларини қўллаб-қувватлашдан иборат.
«Бугун имзоланган битим кичик бизнес корхоналари манфаатларига мувофиқ, савдони молиялаштиришдаги янги ечимларни излаш жараёнида икки ташкилот ўртасида манфаатли ҳамкорлик учун кенг имкониятлар яратади ҳамда кичик бизнеснинг ички бозорда самарали ва фаол ролини оширишга ёрдам бериб, уларни йирик корхоналар қаторига қўшилишига, республикада инвестицион лойиҳаларни амалга оширишдаги саъй-ҳаракатларнинг қўллаб-қувватланишига имкон яратади», — деди «Трастбанк» бошқаруви раиси Сардор Нормухамедов.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилнинг 9 июлида «Трастбанк» ва Хусусий секторни ривожлантириш бўйича Ислом корпорацияси (ХСРИК) ўртасида молиялаштириш линиясини ажратиш тўғрисидаги битими имзоланган.

12 ноября в ходе встречи между руководителями Международной исламской торгово-финансовой корпорации (МИТФК), являющейся членом группы Исламского банка развития (ИБР) и ЧАБ «Трастбанк» подписано соглашение о выделении линии финансирования на сумму 4 млн долларов США.
Подписанный документ стал важным шагом в реализации проектов, направленных на интенсивное социально-экономическое развитие Узбекистана. Это последовательное укрепление сотрудничества между иностранными и международными финансовыми институтами, которые определены в указах президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию и поддержанию банковской системы Республики Узбекистан» от 12 сентября 2017 года и «О мерах по дальнейшему повышению эффективности сотрудничества с международными и иностранными финансовыми институтами» от 17 декабря 2017 года.
Цель линии финансирования — поддержка торговых операций сроком действия до одного года.
«Подписанное сегодня соглашение создаст возможности для взаимовыгодного сотрудничества между двумя организациями в поиске новых решений в области торгового финансирования в интересах малого бизнеса», — сообщил Сардор Нормухамедов, председатель правления «Трастбанка».
9 июля «Трастбанк» и Исламская корпорация развития частного сектора подписали соглашение о финансировании.