Британиянинг BP ва Озарбайжоннинг SOCAR компаниялари Ўзбекистоннинг Устюрт ҳудудида нефть ва газ излаш бўйича геологик разведка ишларини олиб боришни режалаштирмоқда, дея хабар қилди «Ўзбекнефтгаз» матбуот хизмати.
2018 йил май ойида «Ўзбекнефтгаз», SOCAR ва BP Exploration (Caspian Sea) меморандум имзолаган эди. Компанияларга Устюрт ҳудудидаги учта инвестицион блокд биргаликда геологик ўрганишларни олиб бориш таклиф қилинди.
Матбуот хизмати маълумотларига кўра, «Ўзбекнефтгаз» раҳбарияти Тошкентда SOCAR ва BP вакиллари билан имзоланган меморандум доирасида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш бўйича музокаралар олиб борди.
«Инвестиция блоклар бўйича тақдим этилган маълумотлар якунлари бўйича сейсмик ва геофизик ишларни олиб бориш зарурлиги қайд этилди», — дейилади хабарда. Учрашув якунлари бўйича томонлар белгиланган йўналишлар бўйича мулоқотни давом эттиришга келишиб олди, дея қўшимча қилди «Ўзбекнефтгаз».
Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, Ўзбекистонда 2018 йилда нефть қазиб олиш ҳажми 8,2 фоизга — 746,4 минг тоннагача камайган, табиий газ эса 6,1 фоизга ўсиб, 59,842 млрд куб метрни ташкил этган.

Британская BP и азербайджанская государственная компания SOCAR планируют провести геологоразведочные работы по поиску нефти и газа в Устюртском регионе Узбекистана, сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаза».
В мае 2018 года «Узбекнефтегаз», SOCAR и BP Exploration (Caspian Sea) подписали меморандум — компаниям было предложено рассмотреть совместное геологическое изучение Араломорского, Самско-Косбулакского и Байтерекского инвестиционных блоков Устюртского региона.
По данным пресс-службы, руководство «Узбекнефтегаза» провело в Ташкенте переговоры с представителями SOCAR и BP по расширению двустороннего сотрудничества в рамках подписанного меморандума.
«Была подчеркнута необходимость проведения сейсмических и геофизических работ по итогам изучения предоставленных материалов на данных инвестблоках», — говорится в сообщении. По итогам встречи стороны договорились продолжить диалог по обозначенным направлениям, добавили в «Узбекнефтегазе».
По данным Государственного комитета по статистике, добыча нефти в Узбекистане в 2018 году по сравнению с 2017 годом снизилась на 8,2% — до 746,4 тысячи тонн, природного газа — выросла на 6,1% — до 59,842 миллиарда кубометров.