Uzbekistan Airways авиакомпанияси ва Boeing корпорацияси Boeing-787 Dreamliner самолётлари учун шассиларни тезда алмаштириш дастури бўйича шартнома имзолади. Бу ҳақда Америка ишлаб чиқарувчиси матбуот хизмати хабар қилди.
«Мазкур дастур техник хизмат кўрсатиш вақтини сезиларли даражада қисқартиради, авиакомпанияга самолётларни фойдаланишга тезда қайтаришга ёрдам бериб, асосий фаолиятига эътиборини қаратишга имкон яратади», — дейилади хабарда.
Дастур доирасида ташувчи жорий ёки капитал таъмирга муҳтож шассиларни Boeing захирасидаги бошқа сертификатланган шассилар комплектига алмаштириши мумкин. Мазкур оператор учун шартнома имзолаш, капитал таъмир жараёнини режалаштириш ва бошқариш талаб қилинмайди.
Uzbekistan Airways Boeing-787 самолётларидан 2016 йилда фойдаланишни бошлаган. Ўша йили авиакомпания Boeing билан биргаликда Тошкентда Самолётлар композит панелларини таъмирлаш марказини очди.
Ҳозирда авиакомпания паркида учта «Орзудаги лайнер» мавжуд бўлиб, 2020 йилгача яна учта шундай самолётга эга бўлишни режалаштирмоқда.

Авиакомпания Uzbekistan Airways и корпорация Boeing заключили соглашение по программе быстрой замены шасси для самолетов Boeing-787 Dreamliner. Об этом сообщила пресс-служба американского производителя.
«Эта программа значительно сокращает время технического обслуживания, помогает авиакомпании быстро возвращать самолеты в эксплуатацию и позволяет ей сосредоточиться на основной деятельности», — говорится в сообщении.
В рамках программы перевозчик может обменять шасси, нуждающиеся в текущем или капитальном ремонте, на другой комплект сертифицированных шасси из резерва Boeing. Для этого оператору не требуется заключать контракт, планировать и управлять процессом капитального ремонта.
Uzbekistan Airways начала эксплуатацию Boeing-787 в 2016 году, став первым заказчиком «Дримлайнеров» в Центральной Азии. Тогда же авиакомпания совместно с Boeing открыла в Ташкенте Центр по ремонту композитных компонентов самолетов.
Сейчас в парке авиакомпании три «Лайнера мечты», до 2020 года перевозчик намерен получить еще три таких самолета.