Миллий олимпия қўмитаси президенти Умид Аҳмаджонов Бокс федерацияси томонидан Uzbek Tigers ярим профессионал жамоасининг тарқатиб юборилгани ва молиялаштиришни тўхтатгани ҳақидаги хабарларга изоҳ берди.
Uzbek Tigers Бутунжаҳон бокс сериясининг (WSB) янги мавсумида ҳам баҳсларда иштирок этади, дея маълум қилди Умид Аҳмаджонов.
Унинг сўзларига кўра, жамоанинг уй учрашувлари келаси ойда фойдаланишга топшириладиган «Ҳумо» кўп тармоқли аренаси, шунингдек, «Миллий» стадионида ўтказилади.
«Миллий олимпия қўмитаси «Ўзбек йўлбарслари"нинг самарали фаолият олиб бориши учун мамлакат бокс федерациясига керакли ёрдамни кўрсатишга ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёр. Жамоага барча шарт-шароитлар яратиб берилади», — деди Аҳмаджонов.
МОҚ раҳбари WSB янги мавсумидаги ўзгаришлар ҳақида ҳам маълум қилди. Халқаро бокс ассоциацияси (AIBA) бу йилдан бошлаб WSB турнири форматига ўзгартириш киритишни мақсад қилган. Токио-2020 Олимпия ўйинларида эркаклар ўртасидаги баҳсларда вазн тоифалари сони 10 тадан 8 тага туширилди ва шунинг ҳисобига аёллар вазн тоифаси 5 тага оширилди.
Бутунжаҳон бокс сериясида ҳам вазн тоифалари 8 тага туширилиб, иккита лигага ажратилмоқда. Яъни енгил (52, 57, 63, 69 кг) ҳамда оғир (75, 81, 91, 91+ кг) вазнлар. Мусобақада иштирок этувчи мамлакат ҳар иккила лигага ҳам ўз жамоасини қўйиши мумкин.
«Бу сафарги мусобақа Токио-2020 Олимпия ўйинларига лицензия бериши боис, AIBA жамоавий беллашувларни 2019 йилнинг октябридан бошлаб, 2020 йилнинг февралига қадар ўтказишни режалаштирмоқда. 2020 йилнинг 29 май — 6 июнь кунлари бўлиб ўтадиган мусобақада эса WSB лицензион турнири ва якка тартибдаги финаллар бўлиб ўтиши керак. Мазкур мусобақа орқали Олимпиадада иштирок этувчи сўнгги 16 йўлланма эгаси аниқланади. Шундай экан, AIBA бу мусобақани тўхтатиш эмас, аксинча уни янада ривожлантириш чоралари ҳақида ўйлаяпти», — деди МОҚ президенти.
Жорий йилда Ўзбекистон боксчилари иккита йирик ва нуфузли мусобақада иштирок этади. Апрель ойида Таиланд пойтахти Бангкок шаҳрида катталар ўртасида Осиё чемпионати бўлиб ўтса, Россиянинг Екатеринбург шаҳри сентябрь ойида жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Екатеринбургдаги жаҳон чемпионатида Токио-2020 Олимпия ўйинлари учун дастлабки лицензиялар ўйналади.
Ҳозирда терма жамоа аъзолари узлуксиз ўқув-машғулот йиғинлари орқали мазкур муҳим мусобақаларга муносиб тайёргарлик кўришмоқда.
Баъзи спортчиларнинг профессионал боксга ўтгани муносабати билан Ўзбекистон термаси таркиби кучсизлангани йўқ, дея маълум қилди Умид Аҳмаджонов.
«Ўзбек боксида жуда кучли рақобат юзага келган. Ҳар бир иқтидорли ва кучли боксчига захира вариантлари мавжуд. Лекин шунга қарамай биз Осиё чемпионатининг баъзи вазн тоифаларига профессионал боксда фаолият олиб бораётган юртдошларимизни ҳам жалб қилишимиз мумкин. Масалан -75 кг ва +91 кг вазн тоифаларида Исроил Мадримов ва Баҳодир Жалоловларни Бангкокдаги мусобақада терма жамоамиз таркибида кўришингиз мумкин», — деди МОҚ раҳбари.
Умид Аҳмаджоновнинг сўзларига кўра, терма жамоа таркибида рақобатни янада кучайтириб, мураббийлар учун лицензион мусобақа саналган жаҳон чемпионати олдидан профессионал рингда шуғулланаётган боксчиларнинг жисмоний ва функционал ҳолати, руҳий тайёргарлигини яна бир бор синовдан ўтказиб олиш имконини беради.

Президент Национального олимпийского комитета Умид Ахмаджонов прокомментировал информацию о роспуске и прекращении финансирования Федерацией бокса полупрофессиональной команды Uzbek Tigers.
«Узбекские тигры» продолжат участвовать в предстоящих поединках Всемирной серии бокса (WSB), приводит заявление президента пресс-служба НОК.
По его словам, домашние поединки команды пройдут во дворце «Хумо» и на стадионе «Миллий».
"Национальный олимпийский комитет готов оказать необходимую помощь и поддержку Федерации бокса страны для эффективной работы «Узбекских тигров». Для команды будут созданы все условия", — заявил Ахмаджонов.
Глава НОК также рассказал об изменениях, которые ожидаются в новом сезоне WSB. С этого года Международная ассоциация бокса (AIBA) планирует внести изменения в формат турнира. На Олимпийских играх-2020 в мужском боксе будет 8 весовых категорий вместо 10, в женском боксе — 5.
Во Всемирной серии бокса также будет восемь весовых категорий, которые разделены на две лиги: легкая и тяжелая категории. Страна-участница сможет представлять свои команды в двух категориях.
«В связи с тем, что в турнире будут разыграны лицензии на Олимпиаду в Токио-2020, AIBA планирует провести командные соревнования с октября 2019 года по февраль 2020-го. В WSB, которая пройдет с 29 мая по 6 июня 2020 года, будут проведены лицензионные соревнования и одиночные финалы. Посредством этого турнира станут известны 16 боксеров, которые выступят на Олимпиаде. Таким образом, AIBA не закрывает турнир, а думает о методах его развития», — сказал президент НОК.
В этом году боксерам Узбекистана предстоит два крупных чемпионата — чемпионат Азии в Бангкоке и чемпионат мира в Екатеринбурге. На первенстве мира будут разыграны первые лицензии на Олимпиаду в Токио-2020.
Состав сборной Узбекистана с переходом основных звезд отечественного спорта в профессиональный бокс не ослабел, считает Умид Ахмаджонов.
«В нашем боксе очень большая конкуренция. На каждое место в сборной есть достойные претенденты. Несмотря на это, в некоторых весовых категориях на чемпионате Азии мы сможем использовать наших профессионалов. Например, в категории -75 кг и -91 кг на ринге в Бангкоке вы сможете увидеть Исроила Мадримова и Баходира Жалолова», — сказал президент НОК.
По словам Ахмаджонова, это усилит конкуренцию в сборной и позволит тренерам перед чемпионатом мира оценить физическую и психологическую подготовку профессиональных боксеров.
Uzbek Tigers начали участие в турнире Всемирной серии бокса в 2016 году (VI сезон). Тогда в групповом этапе команда одержала победу над клубами Пуэрто-Рико, Азербайджана и Казахстана. В четвертьфинале боксеры Узбекистана отпраздновали победу над Россией, в полуфинале уступив команде Кубы, заняли третье место.
Через два года в VIII сезоне боксеры Узбекистана выступали против США, Кубы, Венесуэлы, Колумбии и заняли второе место. Однако организаторы внесли изменения в регламент турнира, согласно которым отменены четвертьфинальные бои. В связи с этим Uzbek Tigers завершили участие в турнире досрочно.