«Ўзбекистон ҳаво йўллари» Миллий авиакомпанияси флоти тўртинчи Boeing 787−8 Dreamliner самолёти билан тўлдирилди, дея хабар қилди МАК матбуот хизмати. Шанба куни кечқурун «Орзу лайнери» Эвереттедаги (Вашингтон штати, АҚШ) Boeing заводидан тўхтовсиз парвозни амалга оширган ҳолда Тошкент аэропортига қўнди.
Янги самолётга аввалги учта Boeing 787−8 Dreamliner каби ёнилғи сарфлаш самарадорлигини ошириш, шовқин даражасини пасайтириш ва атмосферага CО2 газининг ажраб чиқишини камайтириш имконини берувчи GE Аviation компаниясининг GEnх-1B двигателлари ўрнатилган.
Авиалайнер бизнесда — 24та, эконом классда — 222та ва жами 246та йўловчини ташишга мўлжалланган. Самолёт саҳни қулай ва кенг ўриндиқлар, янги пол қопламлари, ёритиш ва товуш изоляцияси, индивидуал кўнгилочар дастурли HD сенсор мониторлар билан таъминланган. Иллюминаторлар баландлиги 46 см ни ташкил этиб (барча тижорий лайнерлар орасида рекорд), улар бошқарилувчи электрохром қоронғилаштириш технологияси билан таъминланган.
Яна бир фарқлардан бири лайнерга интернетга кириш ускуналари ўрнатилган. Бу Uzbekistan Airways компаниясининг иккита А320neo самолётидан кейинги учинчи «Бортда интернет» хизматидан фойдаланиш мумкин бўлган ҳаво кемасидир. Panasonic Avionics Corporation алоқа провайдери ва кўнгилочар тизимлар етказиб берувчиси ҳисобланади.
Boeing 787−8 Dreamlinerнинг Марказий Осиёдаги биринчи буюртмачиси бўлган Ўзбекистон миллий авиакомпанияси уларнинг тижорий эксплуатациясини 2016 йилда бошлаган. МАКнинг 2020 йилга мўлжалланган ривожланиш режаларига мувофиқ, авиапарк ушбу русумдаги олтита самолёт билан тўлдирилади ва МДҲда бундай самолётларнинг етакчи эксплуатантига айланади, дейилади хабарда.
Boeing 787−8 фюзеляжи элементларининг 50 фоизи углерод асосидаги композит материаллардан тайёрланган бўлиб, улар алюмин фюзеляжли лайнерлардан енгиллиги ва мустаҳкамлиги билан ажралиб туради.

Флот Национальной авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари» пополнился четвертым самолетом Boeing 787−8 Dreamliner, сообщила пресс-служба перевозчика. Вечером в субботу «Лайнер мечты» приземлился в аэропорту Ташкента, совершив беспосадочный перелет с завода Boeing в Эверетте (штат Вашингтон, США).
Как и на имеющихся трех Boeing 787−8, на новом самолете установлены двигатели GEnx-1 В компании GE Aviation, обеспечивающие низкий уровень шума, минимальный уровень выброса СО2 в атмосферу и высокую топливную эффективность.
Авиалайнер рассчитан на перевозку 246 пассажиров, включая 24 в бизнес-классе и 222 в эконом-классе. Пассажирский салон имеет широкие кресла с сенсорными HD-экранами, а также новое напольное покрытие, освещение и шумоизоляцию. Высота иллюминаторов составляет 46 см (рекорд среди всех коммерческих лайнеров), они снабжены регулируемым электрохромным затемнением.
Отличием стало наличие оборудования для доступа в интернет. Это третий лайнер Uzbekistan Airways (после двух А320neo), на котором можно воспользоваться услугой «Интернет на борту». Провайдером связи и поставщиком системы развлечений в полете является Panasonic Avionics Corporation.
Национальный авиаперевозчик Узбекистана стал первым заказчиком Boeing 787−8 Dreamliner в Центральной Азии, начав их коммерческую эксплуатацию в 2016 году. В 2020 году в авиапарке «Узбекистон хаво йуллари» будет насчитываться шесть лайнеров данного типа.
Справка о Boeing 787−8 Dreamliner
50% элементов фюзеляжа Boeing 787−8 изготовлены из композитных материалов на основе углерода, что делает его легче и прочнее лайнеров с алюминиевым фюзеляжем.
Стреловидные плоскости крыла 787-й модели с переменным изгибом законцовок на 2% увеличивают подъемную силу по сравнению с Boeing 767. Эти крылья длиннее, чем у других самолетов подобного класса, что придает им дополнительную эластичность. В полете законцовки крыльев отклоняются на 3 метра относительно свободного положения на земле.
Более упругий композитный корпус позволяет поддерживать в салоне давление на уровне, соответствующем высоте 1800 м, тогда как в салоне алюминиевого пассажирского самолета давление соответствует высоте 2400 м.
Система наддува салона организована по-новому. В отличие от других самолетов, где воздух для подачи в салон отбирается от двигателей с температурой более 600 градусов, проходит через охладители и поступает в салон, в Dreamliner воздух подается в салон электрическими компрессорами непосредственно из внешней среды. При этом снимается проблема недостаточной влажности воздуха.
За счет новой конструкции гондол двигателей, имеющих в задней кромке зубчатую форму, удалось снизить внешний и внутренний шум самолета на 15 дБ.