Жиноят ишлари бўйича Яшнобод туман судида Ўзбекистон Бош прокуратураси Халқаро ҳуқуқий ёрдам бошқармасининг собиқ ҳайдовчиси Жамшид Абдураҳмоновга нисбатан 2 йил синов муддати билан шартли 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Январь охирида у Lacetti хизмат автомобилида Вестминстер университети ходимини уриб юбориб, унинг ҳаётига зомин бўлган эди.
Ҳодиса 24 январь куни Шаҳрисабз ва Истиқбол кўчалари чорраҳасида содир бўлди. 58 ёшли ОТМ ҳодими пиёдалар ўтиш йўлагида уриб юборилган эди. Олган тан жароҳатлари натижасида у 29 январь куни 1-сонли Республика клиник шифохонасида вафот этди.
Олий суд матбуот хизматининг «Газета.uz"га хабар қилишича, Жамшид Абдураҳмонов (1988 й. т.) иши бўйича суд мажлиси 15 апрель куни судья Қаҳрамон Мирсафоев раислиги остида бўлиб ўтган.
Суд жиноят иши материалларини ҳар томонлама ва тўлиқ ўрганиб, Жамшид Абдураҳмоновни Ўзбекистон Жиноят кодексининг 266-моддаси (транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) 2-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топди ва 2 йил муддатга транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилинган ҳолда 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинлади.
Жамшид Абдураҳмоновга нисбатан Жиноят кодексининг 72-моддаси (шартли ҳукм қилиш) қўлланилиб, тайинланган озодликдан маҳрум қилиш жазоси шартли ҳисобланиб, 2 йил синов муддати белгиланди. Юқоридаги моддага кўра, суд озодликдан маҳрум қилиш, интизомий қисмга жўнатиш, хизмат бўйича чеклаш ёки ахлоқ тузатиш ишлари жазоларини тайинлаш вақтида содир этилган жиноятнинг хусусияти ва ижтимоий хавфлилик даражаси, айбдорнинг шахси ва ишдаги бошқа ҳолатларни эътиборга олиб, айбдор тайинланган жазони ўтамасдан туриб ҳам унинг хулқини назорат қилиш орқали тузатиш мумкин, деган қатъий фикрга келса, шартли ҳукм қўллаши мумкин. Шартли ҳукм қилинган шахсларнинг хулқи устидан ички ишлар органлари, ҳарбий хизматчилар хулқи устидан эса, ҳарбий қисм ёки муассасанинг қўмондонлиги назорат олиб боради.
Қуд ҳукм чиқаришда айбланувчининг айбига тўлиқ иқрорлиги, чин кўнгилдан пушаймонлиги, муқаддам судланмаган ҳисобланиши, моддий ва маънавий зарар тўлиқ қоплагани, жабрланувчининг унга нисбатан даъвоси йўқлиги ва бошққа ҳолатларни ҳисобга олди.

Яшнабадский районный суд Ташкента по уголовным делам приговорил бывшего водителя Управления международной правовой поддержки Генеральной прокуратуры Узбекистана Жамшида Абдурахмонова к четырем годам лишения свободы условно с испытательным сроком на два года. В конце января он на служебном автомобиле Lacetti сбил сотрудника Вестминстерского университета, который впоследствии скончался.
Инцидент произошел 24 января на перекрестке столичных улиц Шахрисабзской и Истикбол. 58-летний сотрудник вуза был сбит на пешеходном переходе, от полученных травм он скончался 29 января в Республиканской клинической больнице №1.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Верховного суда, судебное заседание по делу Жамшида Абдурахмонова (1988 г. р.) прошло 15 апреля под председательством судьи Кахрамона Мирсафоева.
Суд признал подсудимого виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 2 статьи 266 Уголовного кодекса Узбекистана (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее смерть человека) и приговорил его к четырем годам лишения свободы с лишением прав на управление автомобилем в течение двух лет.
В отношении Жамшида Абдурахмонова применена статья 72 УК (условное осуждение) и назначено условное осуждение с испытательным сроком на два года. Сущность условного осуждения заключается в том, что суд, вынося обвинительный приговор, назначает осужденному конкретный вид наказания и определяет его размер, но постановляет считать назначенное наказание условным, то есть не приводит его в исполнение под условием выполнения осужденным определенных требований. Контроль за поведением условно осужденных осуществляется органами внутренних дел.
Суд при вынесении приговора учел полное признание вины подсудимым, его раскаяние, раннюю несудимость, возмещение морального и материального ущерба, отсутствие претензий со стороны пострадавших, отмечается в сообщении пресс-службы Верховного суда.