Ўзбекистон мудофаа вазирининг ташаббуси билан 27−28 апрель дам олиш кунлари барча ҳарбий округ ва ҳарбий қисмларнинг ҳарбий хизматчилари 9 май — Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан ҳашар акциясида фаол иштирок этди, дея хабар қилди вазирлик матбуот хизмати.Хусусан, Андижон вилоятида жойлашган ҳарбий қисм хизматчилари Жалақудуқ туманида яшовчи Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси, 99 ёшли Абдували ота Усмонов хонадонини ободонлаштиришга кўмаклашган бўлса, Тошкент вилояти Қибрай туманидаги бир гуруҳ ҳарбий хизматчилар тумандаги Мотамсаро она ҳайкали атрофини обод қилишди.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳридаги «Биродарлик қабристони» мажмуаси, Бекобод шаҳрида жойлашган Биродарлик кабристони, Саховат уйи ва 15-сонли имконияти чекланган болалар мактаби, пойтахтдаги Мирзо Улуғбек туманига қарашли масжид ва қабристонлар ҳам ҳарбий хизматчилар томонидан ҳашар йўли билан тозаланди.

27−28 апреля по инициативе министра обороны Узбекистана тысячи военнослужащих приняли участие в благотворительной акции по благоустройству территорий кладбищ и воинских захоронений, а также оказанию помощи ветеранам Второй мировой войны. Акция была приурочена 9 мая — Дню памяти и почестей, сообщила пресс-служба Минобороны.
Военнослужащие одной из частей в Андижанской области помогли с хозяйственными работами во дворе дома ветерана войны, 99-летнего Абдували Усмонова. Еще одна группа военнослужащих участвовала в благоустройстве памятника Скорбящей матери в Кибрайском районе Ташкентской области.
Военнослужащие-добровольцы и сотрудники министерства в Ташкенте очистили территорию и провели покраску ограждений и обрезку деревьев на мемориале «Братские могилы», а также на воинских захоронениях в Бекабаде и в домах милосердия.