Бухоро вилоятида Исроилнинг Watergen компаниясининг ҳаводан ичимлик сувини ажратиб олувчи қурилмаси синовдан ўтказилади, дея хабар қилди Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати. Атмосфера генератори кунига 900 литр ичимлик сувини ишлаб чиқариш имкониятига эга.
Жума куни Watergen компанияси вице-президенти Михаил Рутман ва Ўзбекистоннинг Исроилдаги элчихонаси музокаралари вақтида қурилмани синовдан ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
Томонлар Ўзбекистонда Watergen ишлаб чиқариш линиясини очиш имкониятларини муҳокама қилди. Михаил Рутман 12−16 май кунлари генератор синов даврини расмий ишга тушириш учун мамлакатга ташриф буюради.
Ишлаб чиқарувчи сайтида қайд этилишича, қурилма ташқи атмосфера шароитларига — сутка вақти, мавсум, географик жойлашувга мос равишда сув ишлаб чиқаришни оптималлаштиради. Кўп тўсиқли фильтрлар натижасида ҳаво сифатидан қатъи назар сув сифати таъминланади.

Испытания установки израильской компании Watergen для генерирования питьевой воды из воздуха пройдут в Бухарской области, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел. Атмосферный генератор воды способен производить до 900 литров питьевой воды в день.
Договоренности о проведении испытаний были достигнуты в пятницу во время переговоров с вице-президентом компании Watergen Михаилом Рутманом и посольством Узбекистана в Израиле.
Стороны обсудили возможность открытия производственной линии Watergen в Узбекистане. Михаил Рутман 12−16 мая посетит страну для официального запуска испытательного периода генератора.
Как отмечается на сайте производителя, устройство оптимизирует производство воды в соответствии с внешними атмосферными условиями — время суток, сезон, географическое положение. Многобарьерныя фильтрация обеспечивает качество воды независимо от качества воздуха, а очистные приспособления сохраняют ее свежесть.