13−18 май кунлари губернатор Фил Брайант бошчилигида АҚШнинг Миссисипи штати делегацияси Ўзбекистонга ташриф буюради, дея хабар қилди ТИВ матбуот хизмати. Аввалроқ Фил Брайант давлатлар ўртасидаги дипломатик алоқалар ўрнатилган вақтдан буён Ўзбекистонга ташриф буюрган илк Америка штати раҳбарига айланиши ҳақида хабар берилган эди.
Делегация таркибидан штатнинг расмий, ишбилармон ва академик доиралари вакиллари ўрин олган. Улар орасида штатни ривожлантириш Маъмурияти ижрочи директори Глен Маккалоу, қишлоқ хўжалиги ва савдо бўйича комиссар Энди Гибсон, Миллий гвардия қўмондони, генерал Женсон Бойлз, Алкорн университети президенти Донзел Ли, Клинтон шаҳри мэри Фил Фишер, Миссисипи штати университети вице-президенти Жули Жордан, шунингдек тўқимачилик, пахтачилик ва саноат соҳаларидаги Миссисипи компаниялари раҳбарлари ўрин олган.
Америка делегацияси Ўзбекистондаги қатор вазирлик ва идоралар раҳбарлари билан музокаралар ўтказади. Ўзбекистон Қуролли кучлар академияси ҳамда миссисипилик Дэн Петтерсон — Silver Leaf International компанияси раҳбари иштирокида ташкил этилган пахта кластери фаолият кўрсатаётган Жиззах вилоятининг Пахтакор туманига ташриф буюриш режалаштирилган.
16−17 май кунлари губернатор Фил Брайант ва делегациянинг бошқа аъзолари Навоийда биринчи Ўзбекистон-Америка-Канада бизнес форумида иштирок этади. Тадбирда АҚШ ва Канададан 100 га яқин компания вакилларининг иштирок этиши кутилмоқда.
Бизнес форум доирасида қатор муҳим ҳужжатлар, жумладан Зарафшон ва Клинтон шаҳарлари ўртасида биродарлик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги келишувнинг имзоланиши кутилмоқда.

13−18 мая Узбекистан посетит делегация штата Миссисипи (США) во главе с губернатором Филом Брайантом, сообщила пресс-служба МИДа. Ранее отмечалось, что Фил Брайант станет первым американским губернатором, который посетит Узбекистан с момента установления дипломатических отношений между странами.
В состав делегации вошли представители официальных, деловых и академических кругов штата. Среди них — исполнительный директор Администрации развития штата Глен Маккалоу, комиссар по сельскому хозяйству и торговле Энди Гибсон, командующий Национальной гвардией, генерал Дженсон Бойлз, президент Алкорнского университета Донзелл Ли, мэр города Клинтона Фил Фишер, вице-президент Университета штата Миссисипи Джули Джордан, а также руководители миссисипских компаний в сфере текстиля, хлопководства и промышленности.
Американская делегация проведет переговоры с руководством ряда министерств и ведомств Узбекистана. Запланировано посещение Академии вооруженных сил Узбекистана, а также Пахтакорского района Джизакской области, где функционирует один из первых хлопковых кластеров, созданный при участии выходца из Миссисипи Дэна Петтерсона — руководителя компании Silver Leaf International.
16−17 мая губернатор Фил Брайант и другие члены делегации примут участие в работе первого узбекско-американо-канадского бизнес-форума в Навои. В мероприятии ожидается участие порядка 100 представителей компании из США и Канады.
В рамках бизнес-форума планируется подписание ряда важных документов, в частности, соглашения об установлении побратимских связей между городами Зарафшан и Клинтон.