13 май куни Mastercard халқаро тўлов тизими ва Миллий банклараро процессинг маркази (МБПМ) ўртасида мақсадлар тўғрисидаги меморандум имзоланди, дея хабар қилди МБПМ матбуот хизмати «Газета.uz"га.
Ҳужжат нақд пулсиз тўловларни ривожлантиришга қаратилган иккита асосий ҳамкорлик йўналишини кўзда тутади. Биринчиси — Humo карталарини Mastercard халқаро тармоғида тўловлар учун қабул қилишни қўллаб-қувватлаш — Humo International карталарини ишлаб чиқариш. Меморандум имзоланиши натижасида Humo International карталарида бутун дунёдаги 70 миллиондан ортиқ савдо шохобчаларида тўловларни амалга ошириш мумкин бўлади.
МБПМ директори Шуҳрат Қурбоновнинг сўзларига кўра, Humo International карталари эгалари, масалан меҳмонхоналарда хоналарни банд қилиш, интернет орқали чипталар сотиб олиш ва бошқа онлайн транзакцияларни амалга оширишлари мумкин бўлади. Humo International карталаридан нафақат хорижда, балки Ўзбекистон ҳудудида ҳам фойдаланиш мумкин.
Иккинчи йўналиш — жамоат транспортида нақд пулсиз тўловларни жорий этиш. МБПМ ва Mastercard Тошкент метрополитенида метрода йўл кира тўловини амалга оширишда Humo Mastercard тўлов карталарини қабул қилиш бўйича қўшма синов лойиҳасини ишга туширишга келишди.
«Тизим алоқасиз тўлов технологияси билан биргаликда, тўловлар ва сафарлар бўйича тўлиқ ахборот олиш имконини ҳам тақдим этади. Бу, ўз навбатида, самарали бошқарувни амалга ошириш ҳамда метрополитен фойдаланувчилари учун қўшимча қулайликларни яратишга имкон беради», — деди Шуҳрат Қурбонов.
«Жамоат транспортида тўловларни тез, содда ва хавфсиз амалга ошириш имконияти замонавий мегаполислар аҳолиси учун зарур ва умид қиламизки, Тошкентдаги лойиҳамиз шаҳар аҳолиси ва меҳмонларини кўпроқ нақд пулсиз тўловдан фойдаланишга руҳлантиради», — дея қўшимча қилди Mastercardнинг Грузия ва Марказий Осиёдаги бош директори Игорь Степанов.

Меморандум о намерениях подписан 13 мая между Национальным межбанковским процессинговым центром (НМПЦ) и международной платежной системой Mastercard, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе НМПЦ.
Документ предполагает сотрудничество в двух основных направлениях развития безналичных платежей. Первое — поддержка приема платежных карт Humo для оплаты в международной сети Mastercard — выпуск карт Humo International. В результате подписания меморандума прием платежных карт Humo International может осуществляться в более чем 70 миллионах торговых точек по всему миру.
По словам директора НМПЦ Шухрата Курбанова держатели платежных карт Humo International смогут, например, бронировать номера в гостиницах, покупать билеты через интернет и осуществлять другие онлайн-транзакции. Использование платежных карт Humo International будет доступно не только за границей, но и в Узбекистане.
Второе направление — это внедрение безналичной оплаты проезда на общественном транспорте. НМПЦ и Mastercard пришли к соглашению запустить пилотный проект совместно с Ташкентским метрополитеном по приему платежных карт Humo и карт Mastercard при оплате проезда в метро. Реализация проекта потребует нескольких месяцев, но пилотный запуск планируется уже ближайшее время, говорится в сообщении.
«Помимо самой технологии бесконтактных платежей еще одним преимуществом системы является автоматизация и возможность получать полную информацию по оплатам и поездкам. Это, в свою очередь, позволит осуществлять эффективное управление и создавать дополнительные возможности для пользователей метрополитена» — отметил Шухрат Курбанов.
«Возможность быстро, просто и безопасно оплачивать проезд в общественном транспорте необходима жителям современных мегаполисов, и мы надеемся, что наш проект в Ташкенте воодушевит жителей и гостей города чаще использовать безналичную оплату», — добавил генеральный директор Mastercard в Грузии и Центральной Азии Игорь Степанов.