Туркия атом энергияси назоратчиси — Turkey’s Atomic Energy Authority (TAEK) — Россиянинг «Росатом» давлат корпорацияси қураётган «Аккую» атом эектр станцияси пойдевори бетонида икки марта ёриқлар пайдо бўлганини аниқлади, дея хабар қилди РБК Туркиянинг Haber Turk нашрига таянган ҳолда.
ТАЕК пойдевор бетонидаги биринчи ёриқни ўтган йилнинг июлида аниқлаган эди. Шундан сўнг «Росатом» бетонни қайтадан қуйди, бироқ назоратчи янги ёриқни аниқлади. Россия компанияси яна бетонни алмаштиришга мажбур бўлди. шундан сўнг 2018 йил сентябрида АЭС қурилишида янги пудратчи, 50 фоизи «Росатом"га тегишли бўлган «Концерн Титан-2» компанияси пайдо бўлди. Бироқ ўшанда пудратчининг алмаштирилишига пойдевордаги ёриқлар сабаб бўлгани хабар қилинмади.
«Ўтган йилдаги ёриқлар бетон аралашмасини танлаш вақтида, яъни бетон синов мақсадида қуйилганда аниқланган эди. Аралашмани танлаш босқичида ёриқлар пайдо бўлиши мумкин, бу меърий ишчи ҳолат», — дея тушунтириш берди РБКнинг «Росатом"даги ахборот манбаси. У натижада ёрилмайдиган аралашма танланганини қўшимча қилди.

Регулятор атомной энергии Турции — Turkey’s Atomic Energy Authority (TAEK) — дважды выявлял трещины в бетоне фундамента атомной электростанции «Аккую», которую строит российский государственный холдинг «Росатом», сообщило РБК со ссылкой на турецкое издание Haber Turk.
Первые трещины в залитом бетоном фундаменте ТАЕК обнаружил в июле прошлого года. После «Росатом» перезалил бетон, но регулятор нашел новую трещину. Российской компании вновь пришлось менять бетон. После этого в сентябре 2018 года у АЭС появился новый подрядчик — «Концерн Титан-2», который на 50% принадлежит «Росатому». Но тогда не сообщалось, что одна из возможных причин смены подрядчика — трещины в фундаменте.
«Трещины появились в прошлом году в процессе подборки бетонной смеси, то есть во время пробной заливки бетона. На стадии подборки смеси могут возникать трещины, это нормальный рабочий процесс», — пояснил РБК источник в «Росатоме», добавив, что в результате была подобрана смесь, которая исключает появление трещин.