Атом энергетикаси халқаро агентлиги (МАГАТЭ) Ўзбекистон ҳукуматининг республикада атом электр станциясини (АЭС) қуришда Россия нормативларидан фойдаланиш тўғрисидаги қарорини қўллаб-қувватлади, дея хабар қилди «Ўзатом» агентлиги бош директори Жўрабек Мирзамаҳмудов.
«Лойиҳани амалга оширишни тезлаштириш мақсадида Россия Федерацияси меъёр ва ҳуқуқларидан фойдаланиш тўғрисидаги қарор қабул қилинди, бошловчи мамлакат сифатида етказиб берувчи давлатнинг техник меъёрлари ва қоидаларидан фойдаланиш МАГАТЭ экспертлари томонидан қўллаб-қувватланди», — деди Жўрабек Мирзамаҳмудов Тошкентда бўлиб ўтган Power Uzbekistan халқаро кўргазмаси чоғида.
«Ўзатом» раҳбари Ўзбекистон ўзининг меъёр ва қоидалар норматив базаларини, жумладан «Тинч мақсадларда атом энергиясидан фойдаланиш тўғрисида"ги қонунни ишлаб чиқишни бошлаганини қайд этиб ўтди. Унинг сўзларига кўра, қонун Олий Мажлис Қонунчилик палатасида биринчи ўқишдан ўтди.
Жўрабек Мирзамаҳмудов ҳозирда 100 нафар талабани Москва муҳандислик-физика институти (МИФИ) Тошкент филиалига қабул қилишга таёргарлик кетаётганини хабар қилди. У ёшларни кириш имтиҳонида фаол иштирок этишга чақириб, синовлар физика, математика ва рус тилидан бўлиб ўтишини таъкидлади. Бошқа қабул шартлари яқин вақтларда эълон қилинади.
«МИФИ филиалиалининг барча битирувчилари агентлигимизга қабул қилинади, атом энергетикасида 60−85 йилга кафолатланган яхши истиқболли иш мавжуд», — деди «Ўзатом» раҳбари.
Агентлик бош директори йил охирига қадар «Росатом» давлат корпорацияси билан «калити билан топшириш» усулида АЭС қурилиши бўйича EPC-шартномаси тузилишини маълум қилди.

Эксперты Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) поддержали решение властей Узбекистана об использовании нормативов России в строительстве атомной электростанции (АЭС) в республике, заявил генеральный директор агентства «Узатом» Журабек Мирзамахмудов.
«В целях ускорения реализации проекта принято решение о максимальном применении, использовании норм и права Российской Федерации, этот подход экспертами МАГАТЭ был поддержан как для страны-новичка, чтобы использовать технические нормы и правила страны-поставщика», — сообщил Журабек Мирзамахмудов в ходе международной выставки Power Uzbekistan в Ташкенте.
Глава «Узатома» отметил, что в Узбекистане также начались работы по разработке собственной нормативной базы норм и правил, в частности, закона «Об использовании атомной энергии в мирных целях». По его словам, закон уже прошел первое чтение в Законодательной палате Олий Мажлиса.
Журабек Мирзамахмудов сообщил так, что сейчас ведется подготовка к приему первых 100 студентов в ташкентский филиал Московского инженерно-физического института (МИФИ). Он пригласил молодежь активно участвовать в конкурсе на поступление, отметив, что экзамены будут по физике, математике и русскому языку. Прочие условия поступления обнародуют в ближайшее время.
«Все выпускники [филиала] МИФИ будут трудоустроены в нашем агентстве, в атомной энергетике, будут иметь хорошую перспективную работу, гарантированную работу на 60−85 лет», — заявил глава «Узатома».
Гендиректор агентства анонсировал подписание до конца года EPC-контракта (строительство АЭС государственной корпорацией «Росатом» «под ключ»).
«Также мы приступаем к обсуждению вопросов жизненного цикла эксплуатации атомной электростанции. С соответствующими ведомствами начали подготовку документации расчетов по внешней инфраструктуре, так что работа в этом направлении движется», — сообщил он.