Жиноят ишлари бўйича Тошкент вилоят суди 16 май куни Ўзбекистон Давлат божхона қўмитасининг собиқ раиси Муиджон Тоҳирийга нисбатан ҳукм чиқарди, дея хабар қилди «Газета.uz» ахборот манбаси.
Муиджон Тоҳирий Жиноят кодексининг 167 (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш), 207 (мансабга совуққонлик билан қараш) ва 209- (мансаб сохтакорлиги) моддаларида кўзда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдр деб топди.
Суд божхона маҳкамасининг собиқ раҳбарига жазони манзил-колонияда ўташни кўзда тутувчи 3 йилу 6 ой муддатга озодликдан маҳрум этиш ҳамда 3 йил муддатга раҳбарлик ва моддий жавобгарлик бўлган лавозимларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум этган ҳолда ЭКИҲнинг 400 баравари (81,1 млн сўм) миқдорида жарима жазоларини тайинлади.
Муиджон Тоҳирийнинг қўлга олингани 2018 йил декабрида маълум бўлган эди. У ДБҚ раҳбари лавозимида 2016 йил декабридан 2018 йил февралига қадар фаолият кўрсатган.
2006−2008 ва 2011−2016 йилларда Миллий хавфсизлик хизмати (ҳозирги — ДХХ) раиси ўринбосари, 2013 йилдан Ўзбекистоннинг биринчи президенти Ислом Каримов хавфсизлик хизматига раҳбарлик қилган.

Ташкентский областной суд по уголовным делам 16 мая вынес приговор в отношении бывшего председателя Государственного таможенного комитета (ГТК) Узбекистана Муиджона Тохирий, сообщили «Газете.uz» собственные источники.
Муиджон Тохирий признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных статьями 167 (хищение путем присвоения или растраты), 207 (должностная халатность) и 209 (должностной подлог) Уголовного кодекса.
Суд назначил экс-главе таможенного ведомства наказание в виде лишения свободы сроком на 3 года 6 месяцев с отбыванием наказания в колонии-поселении и штрафа в размере 400 МРЗП (81,1 млн сумов) с лишением права занимать руководящие и материально-ответственные должности сроком на 3 года.
Об аресте Муиджона Тохирий стало известно в декабре 2018 года. Главой ГТК он работал с декабря 2016 года по февраль 2018 года.
В 2006—2008 и 2011−2016 годах занимал должность заместителя председателя Службы национальной безопасности (ныне — СГБ), с 2013 года возглавлял службу безопасности первого президента Узбекистана Ислама Каримова.