Президент Шавкат Мирзиёев 28 май куни Ўзбекистон Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга браконьерлик учун жавобгарликни кучайтиришни кўзда тутган ўзгартиш ва қўшимчаларни киритиш ҳақидаги қонунни имзолади.
Янгиланган 90-моддага мувофиқ, Ов қилиш ва балиқ овлаш қоидаларини, шунингдек ҳайвонот дунёсидан фойдаланишнинг бошқа турларини амалга ошириш қоидаларини бузиш, — фуқароларга ЭКИҲнинг 5 бараваридан 10 бараваригача, мансабдор шахсларга эса — 10 бараваридан 15 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу моддага худди шундай ҳуқуқбузарликни маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этиш, — шу ҳуқуқбузарликни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга ЭКИҲнинг 10 бараваридан 15 бараваригача, мансабдор шахсларга эса — 15 бараваридан 20 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлиши киритилди.
Маъмурий жазо чораси икки марта қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этиш, — шу ҳуқуқбузарликни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга ЭКИҲнинг 15 бараваридан 20 бараваригача, мансабдор шахсларга эса — 20 бараваридан 25 бараваригача миқдорда жарима солишга ёхуд шу ҳуқуқбузарликни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, уч йилгача муддатга ов қилиш ҳуқуқидан маҳрум этишга сабаб бўлади.
Эндиликда тегишли рухсати бўлмай туриб ёки тақиқланган жойларда ёхуд тақиқланган муддатларда, тақиқланган қуроллар ёки воситалар билан ов қилиш ёки балиқ овлаш, — шу ҳуқуқбузарликларни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга ЭКИҲнинг 15 бараваридан 20 бараваригача, мансабдор шахсларга эса — 20 бараваридан 25 бараваригача миқдорда жарима солишга ёхуд шу ҳуқуқбузарликларни содир этиш қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, уч йилгача муддатга ов қилиш ҳуқуқидан маҳрум этишга сабаб бўлади
МЖТК ов қилиш ва балиқ овлашнинг тақиқланган қуролларини ёки воситаларини тайёрлаш, олиб кириш, сақлаш, ташиш ёки юбориш, олиш ёхуд сотиш ҳуқуқбузарликларини содир этганлик учун чораларни кўзда тутган 90−1-модда билан тўлдирилди. Унга кўра, мазкур модда талабларининг бузилиши ҳуқуқбузарлик қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга ЭКИҲнинг 3 бараваридан 5 бараваригача, мансабдор шахсларга эса — 7 бараваридан 10 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарликни маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этиш, — ҳуқуқбузарлик қуроли ва ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга ЭКИҲнинг 7 бараваридан 10 бараваригача, мансабдор шахсларга эса -10 бараваридан 15 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
МЖТКнинг 63-моддасидаги ҳуқуқбузарлик воситалари рўйхати кенгайтирилди — ғайриқонуний балиқ овлаш маҳсулоти, ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни йиғиш ва тайёрлаш маҳсулоти ҳам ушбу рўйхатдан ўрин олди. Шундай қилиб, ғайриқонуний ов, балиқ овлаш маҳсулотини, ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларни йиғиш ва тайёрлаш маҳсулотини тайёрлаш ёки қайта ишлаш ташкилотининг, савдо ёхуд умумий овқатланиш ташкилотининг мансабдор шахси томонидан қабул қилиб олиш, — ЭКИҲнинг 10 бараваридан 15 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади. Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса, — ЭКИҲнинг 15 бараваридан 20 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Қонун билан Жиноят кодексининг 202-моддасига ҳам тузатишлар киритилди. Эндиликда ов қилиш ва балиқ овлаш ёки ҳайвонот дунёсининг бошқа турларини тутиш қоидаларини бузиш, камёб ва йўқолиб бораётган ҳайвон турларини тутишнинг ёхуд ёввойи ҳолда ўсувчи ўсимликларнинг доривор, озуқавий ва манзарали (декоратив) турларини йиғиш ёки тайёрлашнинг белгиланган тартибини ёки шартларини, худди шунингдек муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлардаги ҳайвонот ёки ўсимлик дунёсидан фойдаланиш тартибини бузиш анча миқдорда зарар етказилишига сабаб бўлса, — ЭКИҲнинг 100 бараваридан 200 бараваригача миқдорда жарима ёки 300 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд икки йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади.
Ўша қилмишлар:
а) кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
б) бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса, —
энг кам ойлик иш ҳақининг икки юз бараваридан тўрт юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч юз соатдан тўрт юз соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки икки йилдан уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд бир йилдан уч йилгача озодликни чеклаш ёки уч йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
а) хавфли рецидивист томонидан;
б) шахснинг ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб;
в) ерда, сувда ёки ҳавода ишлатиладиган механизациялаштирилган воситалардан фойдаланиб;
г) тақиқланган қуролларни ёки воситаларни қўллаган ҳолда;
д) уюшган гуруҳ томонидан;
е) жуда кўп миқдорда зарар етказган ҳолда;
ж) Ўзбекистон Қизил китобига киритилган ҳайвонот ёки ўсимлик дунёси турларини нобуд қилган ҳолда содир этилган бўлса, —
энг кам ойлик иш ҳақининг тўрт юз бараваридан олти юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёхуд уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Етказилган моддий зарарнинг ўрни уч карра миқдорда, Ўзбекистон Қизил китобига киритилган камёб ва йўқолиб бораётган ҳайвонот ҳамда ўсимлик дунёси турларига нисбатан етказилган зарарнинг ўрни эса беш карра миқдорда қопланган тақдирда, озодликни чеклаш ва озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазо қўлланилмайди.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 мая подписал закон о поправках в Кодекс об административной ответственности (КоАО) Узбекистана, усиливающие ответственность за браконьерство.
Согласно обновленной статье 90, нарушение правил охоты и рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования животным миром влечет наложение штрафа на граждан от 5 до 10 МРЗП (ранее — от 1 до 2), а на должностных лиц — от 10 до 15 МРЗП (ранее — от 2 до 3).
В статью введены штрафы за повторное совершение одного и того же правонарушения в течение года после применения административного взыскания: для граждан — от 10 до 15 МРЗП, для должностных лиц — от 15 до 20 МРЗП с конфискацией орудий и предметов правонарушения.
После двукратного применения административного взыскания штраф для граждан составит от 15 до 20 МРЗП, для должностных лиц — от 20 до 25 МРЗП с конфискацией либо лишением права охоты до трех лет с конфискацией.
Теперь охота или рыбная ловля без надлежащего на то разрешения или в запрещенных местах либо в запрещенные сроки, запрещенными орудиями или средствами наказывается штрафом для граждан от 15 до 20 МРЗП (ранее — от 2 до 3), для должностных лиц — от 20 до 25 МРЗП (ранее — от 3 до 5) с обязательной конфискацией орудий и предметов правонарушений (в прежней версии можно было обойтись без таковой) либо лишением права охоты до трех лет с конфискацией.
КоАО также дополнен статьей 90−1 за изготовление, ввоз, хранение, перевозку или пересылку, приобретение либо сбыт запрещенных орудий или средств охоты и рыболовства (перечислены в Правилах охоты и рыболовства). Правонарушение влечет наложение штрафа на граждан от 3 до 5 МРЗП, а на должностных лиц — от 7 до 10 МРЗП с конфискацией орудий и предметов правонарушения. Повторное правонарушение в течение года после применения административного взыскания наказывается штрафом для граждан — от 7 до 10 МРЗП, для должностных лиц — от 10 до 15 МРЗП с конфискацией.
В статье 63 КоАО расширен перечень предметов правонарушения — сейчас к ним также относится продукция незаконной рыболовства, сбора и заготовки дикорастущих растений. Санкции в размере от 10 до 15 МРЗП (ранее — от 2 до 5) теперь могут накладываться на должностное лицо заготовительной или перерабатывающей организации, торговли или общественного питания.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечет наложение штрафа от 15 до 20 МРЗП.
Законом также внесены поправки в статью 202 Уголовного кодекса. Теперь нарушение правил охоты и рыболовства или добычи других видов животного мира, нарушение порядка или условий добычи редких и исчезающих видов животных либо сбора или заготовки дикорастущих видов лекарственных, пищевых и декоративных растений, а равно порядка пользования животным или растительным миром на охраняемых природных территориях, причинившее значительный ущерб, наказывается штрафом от 100 до 200 МРЗП (ранее — до 50 МРЗП) или обязательными общественными работами до 300 часов либо исправительными работами до двух лет.
Те же деяния, причинившие крупный ущерб или совершенные по предварительному сговору группой лиц, наказываются штрафом от 200 до 400 МРЗП (ранее — от 50 до 75) или обязательными общественными работами от 300 до 400 часов (ранее — от 300 до 360) или исправительными работами от двух до трех лет либо ограничением свободы от одного года до трех лет или лишением свободы до трех лет.
Деяния, сопряженные с уничтожением зверей, птиц, рыбы, других видов животного мира или растений, занесенных в Красную книгу, теперь квалифицируются по части 3 этой же статьи. Штраф тут увеличился и составляет от 400 до 600 МРЗП (ранее — от 75 до 100) или ограничением свободы от трех до пяти лет либо лишением свободы от трех до пяти лет.
В случае возмещения причиненного материального ущерба в трехкратном размере, а ущерба, причиненного в отношении редких и исчезающих видов животного и растительного мира, занесенных в Красную книгу Узбекистана, — в пятикратном размере, не применяется наказание в виде ограничения свободы и лишения свободы.