Ўзбекистон Адлия вазирлиги 1 июнь куни тест режимида бола ҳуқуқлари интерактив-кўнгилочар порталини ишга туширди. У 14 ёшгача бўлган болалар ва уларнинг ота-оналарига мўлжалланган, дея хабар қилди Адлия вазирлиги ўзининг Telegram-каналида.
Bolahuquqlari.uz сайтига Конституциянинг асосий тушунчалари, методик дасрлик ва материаллар жойлаштирилади. Интерактив-кўнгилочар ўйинлар, мантиқий топишмоқлар ва тестлар ёрдамида болаларнинг ҳуқуқий билимлари оширилади.
«Бошқача қилиб айтганда, ўғил-қизларнинг ҳуқуқий савияси юксалади ва улар мазкур сайтдан фойдаланиш баробарида оилада, боғча, мактабда, умуман, жамоат жойларида ўзини қандай тутиш, нималарга эътибор бериш кераклиги жиҳатдан билимларини бойитади, ҳуқуқий саводхонлик даражасини мустаҳкамлайди», — дейилади сайтда.
Портал президент Шавкат Мирзиёевнинг 9 январдаги «Жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтириш тизимини тубдан такомиллаштириш тўғрисида"ги фармонига мувофиқ ишлаб чиқилди.

Министерство юстиции Узбекистана 1 июня запустило интерактивно-развлекательный портал прав детей в тестовом режиме. Он рассчитан на детей до 14 лет и их родителей, сообщил Минюст в своем Telegram-канале.
На сайте bolahuquqlari.uz будут размещаться основные понятия Конституции, а также методические пособия и материалы. Через интерактивно-развлекательные игры, логические загадки и тесты можно будет повысить правовые знания детей.
«Иными словами, повысится правосознание девочек и мальчиков, наряду с этим они обогатят свои знания о том, как правильно вести себя дома, в кругу семьи, школе, в целом, в общественных местах, на что при этом надо обращать внимание, укрепят свой уровень правовой грамотности», — отмечается на сайте проекта.
Портал запущен в соответствии с указом президента Шавката Мирзиёева от 9 января «О повышении правосознания и правовой культуры в обществе».