Тошкентда доимий пропискаси бор тошкентликлар Ўзбекистон вилоятларида бўлиб турган вақтда яшаш жойи бўйича ҳисобга қўйишга мажбур эмас. Бу ҳақда ИИВ Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқараси бошлиғи Баҳриддин Шорисқиев душанба куни Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида бўлиб ўтган брифингда маълум қилди.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 223-моддасига (паспорт тизими қоидаларини бузиш) мувофиқ, паспортсиз ёки пропискасиз яшашга йўл қўйганлик учун жарима миқдори энг кам иш ҳақининг 5 бараварини ташкил этади.
Бироқ бу қоида, маълум бўлишича, фақатгина Тошкент ва Тошкент вилоятида бўлиб турган республиканинг бошқа вилоятларидан келган фуқароларга тааллуқли. Агарда улар пойтахт ҳудудида беш кундан ортиқ вақт давомида бўлиб турса, яшаш жойи бўйича ҳисобда қўйишлари лозим.
«Тошкент ва Тошкент вилояти алоҳида ҳудуд бўлгани сабабли ушбу масала [ҳисобга қўйиш] қўйилди. Бошқа вилоятларда бу йўқ, ҳисобга қўйилмайди», — деди Баҳриддин Шорихсиев.
Йил бошидан буён Тошкентда 16,8 минг киши, Тошкент вилоятида эса 6411 киши доимий, мос равишда 83,6 минг ва 13,7 минг киши вақтинчалик прописка олди. Шу билан бирга, паспорт-виза режимини бузгани учун 586,35 минг киши, улардан 120 минги — яшаш жойи бўйича вақтинча рўйхатдан ўтмагани учун маъмурий жавобгарликка тортилди.

Во время пребывания в областях Узбекистана гражданам с постоянной пропиской в Ташкенте не обязательно вставать на учет по месту проживания. Об этом заявил начальник Главного управления миграции и оформления гражданства МВД Бадриддин Шорихсиев на брифинге в Агенстве информации и массовых коммуникаций в понедельник.
Согласно статье 223 Кодекса об административной ответственности (нарушение правил паспортной системы), штраф за допущение проживания без паспортов или без прописки составляет 5 минимальных размеров заработной платы.
Но это правило, как выяснилось, распространяется только на жителей областей республики, пребывающих в Ташкенте или Ташкентской области. Если длительность их пребывания в столичном регионе превышает пять дней, то им необходимо встать на учет по месту пребывания.
«Из-за того, что Ташкент и Ташкентская область — это отдельный регион, был поставлен этот вопрос [постановки на учет]. В других областях этого нет, на учет не ставят», — сказал Бадриддин Шорихсиев.
С начала года постоянную прописку в Ташкенте получили 16,8 тысячи человек, в Ташкентской области — 6411. За этот период временно зарегистрированы в Ташкенте 83,6 тысячи человек, в Ташкентской области — 13,7 тысячи.
При этом только по Ташкенту к административной ответственности были привлечены 586,35 тысячи человек, нарушивших паспортно-визовый режим, в том числе 120 тысяч — за отсутствие временной регистрации по месту жительства.
Во вторник общенациональное движение «Юксалиш» предложило заменить прописку в Ташкенте и Ташкентской области упрощенной регистрацией.